×

10 הסיבות שיגרמו לפנים שלכם להיראות א-סימטריים

ד”ר אודי בר

פורסם: Ynet

לכתבה המלאה >> https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4794017,00.html

מתיחת פנים, הזרקת בוטוקס ואפילו הצד בו אתם ישנים. אילו עוד סיבות עלולות לגרום לפנים שלכם להיראות א-סימטריים ומה אפשר לעשות כדי לשנות את רוע הגזירה?

סימטריה נחשבת למרכיב מרכזי בחינניות הפנים. עם זאת פנים אינן איבר סימטרי לגמרי גם אצל האנשים היפים ביותר, כך שיש להתייחס לחוסר הסימטריה של הפנים רק כאשר חמורה ופוגמת בחזות הפנים כולן.

חוסר בסימטריה עלול להתבטא בין חלקי פנים שונים, אולם נפוץ בעיקר בין קוטרם של שני קימורי הלחיים על קוטרן וגובהן, כמו גם בין גובהן של שתי הגבות וקוטר מפתח העיניים.

חוסר סימטריה של הפנים עלול להיות מולד אולם בדרך כלל עם העלייה בגיל נוכחותו מורגשת גם בכאלה שניחנו בפנים סימטריות למדי בצעירותם.

להלן עשרת הגורמים המרכזיים והנפוצים ביותר לפגיעה בסימטריה של הפנים:

1. ניתוחי פנים

ניתוחי מתיחות פנים נחשבים למורכבים וארוכים במיוחד. במהלך הניתוח רקמות העור ושרירי הפנים נחתכים וממוקמים מחדש לאחר קיצורם הדרסטי משני צדי הפנים. גם בניתוחי עפעפיים מוסרות פיסות עור ולעיתים גם רקמות שומן מהעפעפיים בשתי העיניים.

מאחר שמדובר בתהליך טראומטי לרקמות הכרוך גם בתפרים רבים והחלמה אינדיבידואלית, גם המדויק שבמנתחים עלול לקבל תוצאה שונה בשני חלקי הפנים או בין קוטרם של מפתחי שתי העיניים.

הפתרון: לעיתים אין מנוס מביצוע של ניתוח תיקון אולם לעתים חוסר הסימטריה ניתן לתיקון באמצעות חומרי מילוי.

2. דלקת בעצב הפנים

פציאליס הוא דלקת הפוגעת בעצב הפנים. עצב הפנים הוא עצב גדול בעל ענפים רבים המכסים את כל אחד מצדי הפנים – אחד לימין ואחד לשמאל. עצב זה אחראי בין היתר על היכולת לחייך.

דלקת בעצב הפנים עלולה להופיע לאחר זיהום וירלי, או כסיבוך של ניתוח פנים או פציעה. פגיעה בעצב הפנים פוגעת קשות בזווית הפה ואינה מאפשרת את החיוך בצד הפנים הפגוע כמו גם לנפילת הגבה ופגיעה במפתח העין.

הפתרון: אם מדובר בתהליך זיהומי הרי שלאחר החלמה נצפית בדרך כלל חזרה הדרגתית וכמעט מלאה של תפקוד שרירי הפנים, אולם אם מדובר בטראומה ניתוחית הרי שהתוצאה היא לצמיתות.

3. הזרקת שומן עצמי

שאיבת שומן והזרקתו ללחיים על מנת להתפיח ולהצעיר את מראה הפנים היא שיטה אשר מבוצעת לרוב רק במסגרת ניתוח למתיחת פנים.

עם זאת, גם כשהיא מבוצעת באופן מיומן הרי שלאחר כשנה מרבית השומן העצמי נספג. אולם תהליך הספיגה עלול להיות שונה למדי בין שתי הלחיים. בכך מופרת הסימטריה של הפנים על מלאותן וגם על צורת וגובה פסגת הלחיים.

הפתרון: ניתן לשוב על הזרקת השומן העצמית אולם רצוי להעדיף ביצוע המשך מילוי הלחיים רק באמצעות חומרי מילוי מסוג חומצה היאלורונית המבטיחים תוצאות מדויקות ומבוקרות יותר.

מרבית “תקלות” הבוטוקס ניתן לתקן תוך שבועיים ממועד הטיפול. הזרקת בוטוקס.

4. טיפולי בוטוקס

טיפולי בוטוקס קובעים במידה ניכרת את גובה הגבות ואת צורתן למשך חודשים רבים. טיפול בבוטוקס עלול לגרום לחוסר סימטריה בין שתי הגבות על גובהן אולם גם על צורתן באופן ניכר.

הפתרון: את מרבית “תקלות” הבוטוקס הכרוכות בסימטריה ניתן לתקן במועד הביקורת שבועיים לאחר ביצוע הטיפול. פרק זמן זה מאפשר כבר קבלתן של תוצאות הטיפול הסופיות (המופיעות בהדרגה ) ועדיין סמוך דיו לביצוע הטיפול כך שניתן לתקן הסימטריה ללא חשש מעליית כמות הנוגדנים לרעלן.

5. נהיגה בשמש

נהיגה יומיומית הכרוכה בחשיפה לשמש, גם אם מתבצעת בשעות אחר הצהריים או עם חלון סגור. במהלכה נחשף באופן קבוע צד אחד של הפנים לשמש, היא הסיבה הנפוצה ביותר להופעת חוסר סימטריה מובהק בין כמות כתמי השמש והנזקים לעור בין שתי הלחיים.

כיום ידוע וברור כי גם זכוכית מעבירה היטב את קרינת השמש מסוג UVA הגורמת לפגיעה עמוקה בעור למרות שחמה פחות מקרינת ה-UVB. כך שגם חשיפה יומיומית ומצטברת לקרינה בעוצמה נמוכה כמו זו של שעות אחה”צ נותנת בעור אותותיה.

הפתרון: יש להקפיד ולבחור מסנני קרינה המספקים הגנה גם כנגד קרני ה- UVA (הדבר מצוין על פני התכשיר באותיות PA ומספר ה+ הנלווה לו קובע את יעילותו עד למקסימום של ++++) ולשוב ולמרוח תכשיר ההגנה גם בטרם הנסיעה הביתה.

6. עיסוי הפנים

עיסוי הפנים במהלך ניקויים כמו גם בעת מריחת תכשירי טיפוח שונים המתבצע מדי יום ולעתים אפילו מספר פעמים ביום – עלול עם חלוף השנים לתת אותותיו על סימטריית הפנים.

עובדה זו נגרמת מהכוח השונה שבין שתי הידיים. יד ימין היא הדומיננטית והחזקה בדרך כלל וכך עוצמת העיסוי כמו גם החדרת חומרי הטיפוח והלחות לעור לרבות תכשירים קוסמטיים מתפיחים, עלולה עם הזמן לגרום להגדלה יחסית של הצד המטופל בכף היד החזקה יותר.

הפתרון: רצוי לנסות ולעסות את הפנים בידיים הנגדיות לפחות בחלק מהזמן על מנת לשמר את סימטריית הפנים ככל האפשר. גם אם בתחילה הדבר נראה קשה לביצוע הרי שעם הזמן הוא מתבצע בטבעיות גמורה.

7. מנח השינה

למעט אלה הישנים על הגב, הרי שלמרביתנו יש צד מועדף להירדם עליו ימין או שמאל, ועל צד זה אנו גם מבלים את מרבית שעות השינה שלנו. בחירה זו באחד מן הצדדים נותרת קבועה מילדות ועד גיל שיבה.

הנחת צד קבוע של הפנים מדי לילה ולמשך רב של שעות משפיעה עם השנים על צורתה של הלחי הלחוצה לעבר הכרית. הצד עליו אנחנו ישנים הופך ברבות השנים ל”שטוח” יותר מן הצד השני והדבר ניכר לעין גם בקוטרה של הלחי וגם בנפחה ועגלגלותה.

תופעה זו נגרמת משום שמשקלו של הראש הוא כבד למדי ומוערך בכ-10 אחוזים ממשקל הגוף כולו והשפעת משקלו על אחת מהלחיים לאורך שנים פוגעת בנפח הרקמות הרכות שבעור. לאורך זמן ניתן לזהות גם שינוי במבנה עצמות הפנים הדינמי והמשתנה לאורך השנים בהתאם ללחצים חיצוניים ממושכים.

מעבר לצורתה של הלחי, בקרב אלה הסובלים מאקנה נפוץ למצוא יותר פצעונים בצד הלחוץ אל עבר הכרית וזאת בגלל נדידת החיידקים בין פצעי האקנה וזיהומם במהלך הלילה. כמובן שלאחר תום הופעת הפצעים נפוץ לראות גם צלקות אקנה רבות יותר ב”צד הכרית” של הפנים.

הפתרון: כמעט בכל גיל ניתן להתחיל ולשנות את הרגלי השינה שלנו. גם אם בתחילה ההירדמות על הצד הנגדי עלולה להיראות בלתי אפשרית הרי שעם הזמן הופכת לשגרה ומועילה בהשבת הסימטריה לפנים. ובקרב אלה הסובלים מפצעי אקנה יש להחליף הציפית מדי לילה כמו גם לישון עם שיער אסוף למניעת זיהום נוסף.

רגילים לישון על צד אחד? כדאי שתתהפכו.

8. הזרקות חומרי מילוי

הזרקת כמויות גדולות של חומרי מילוי לרבות חומצה היאלורונית באמצעות קנולה או מחט גדולה ללחיים, גורמת במשך החודשים שלאחר הטיפול לתזוזה של חומר המילוי כלפי מטה (בהסתמך על כוחות הגרביטציה) אולם גם מושפעת מתנועות השרירים האופייניות וממנח השינה שלנו.

תזוזה זו של חומרי מילוי המוחדרים בכמות גדולה עלולה במהלך החודשים שלאחר ההזרקה להתבטא בפגימה קשה בסימטרית הפנים.

הפתרון: רצוי לבצע הגדלות ועיצוב הלחיים באמצעות הזרקה טיפתית ומדורגת המבטיחה בכך כי טיפות חומרי המילוי מוחזקות היטב על ידי רקמת העור סביבן וכך המילוי אינו “גולש” כלפי מטה.

9. מחסור בשיניים

להימצאות השיניים תפקיד חשוב בשמירה על עצמות הלסת. באזורים בהם חסרות מספר שיניים ניכרת עם חלוף הזמן גם ספיגת עצם המביאה לפגיעה במבנה הלסתות והיצרות קוטרן.

הימצאות השיניים בלסתות שומרת את צורתן של עצמות הגולגולת ובלעדיהן העצמות מאבדות את קוטרן. פגיעה בקוטר הלסת מתבטאת בין היתר בפגיעה במסגרת הפנים כולה ועלולה לגרום לרפיון קו הלסת באחד מצדי הפנים.

הפתרון: השתלות שיניים יעילות בשימור קוטר העצמות אולם לעיתים נדרשת גם השתלת עצם על מנת לתקן המחסור שנוצר. קמרים קיצוניים בהן עדיין נותרה חוסר סימטריה ברורה ניתן להסוותה באמצעות הזרקה מדויקת של חומרי מילוי המתאימים לכך.

10. הפרעות רגשיות

מצבים רגשיים קיצוניים כגון פסיכוזה ממושכת המלווה באיבוד בוחן המציאות עלולה לעיתים להתבטא גם בפניהם של הסובלים מכך.

הביטויים הם מגוונים החל למן העמקה יוצאת דופן של קמטי הבעה לצד פגיעה של ממש בפרופורציית הפנים. תהליך זה נגרם מסיבות שונות לרבות הזנחה אישית, אולם נובע בעיקר מפגיעה עמוקה בדימוי הפנימי התקין אשר לבסוף ניכר גם כלפי חוץ.

הפתרון: בכל מקרה של פגיעה בבוחן המציאות או מצבים רגשיים יוצאי דופן הנוגעים לדימוי גוף פתולוגי רצוי להימנע מביצוע כל תיקון אסטטי ולהתמקד דווקא בשיקום המצב הרגשי.

Go Top