×

קוסמטיקה לא יעילה: איך להצעיר את איזור העיניים

ד”ר אודי בר

פורסם: Ynet

לינק:  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3931817,00.html

העיניים הן הראשונות להסגיר את גילנו, ולכן רבים מאיתנו מנסים דרכים שונות כדי לשמור על מראה עיניים צעיר ורענן. ד”ר אודי בר מסביר מדוע התכשירים הקוסמטיים לא ממש עוזרים ומייעץ מה כן ניתן לעשות כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר

 

העיניים מכונות גם ראי הנפש, ולא בכדי. העיניים הן אכן הראשונות להסגיר את גילנו ולהביע את רחשי ליבנו. ואכן, כבר במצרים העתיקה היה מוטיב העיניים דומיננטי והופיע רבות בכתובות ההירוגליפים ובתבליטים, עם האיפור האופייני, המודגש והדרמטי.

 

גם כיום יש לעיניים מקום נכבד בתעשיית הקוסמטיקה. הן מסמלות מגמות אופנתיות משתנות ותמיד נמצאות במרכז תעשיית האיפור והטיפוח העולמית. בנוסף, התקדמותה הרבה של הטכנולוגיה הרפואית, יחד עם מספר גילויים כמעט מקריים מתחילת שנות האלפיים, הביאו לכך שכיום ניתן לשמר את מבע העיניים הצעיר לשנים רבות, לתקן את את רפיון העור והקמטוטים סביב העיניים ולהבהיר באופן דרמטי את ארובות העיניים.

 

חשוב לדעת כי שילוב של שני הטיפולים אותם אפרט בהמשך דוחים ללא קץ את הצורך בניתוחי עפעפיים או בפרוצדורות כירורגיות אחרות ושומרים על מראה טבעי של העיניים לשנים רבות. בנוסף, ואולי החשוב מכל, אלו טיפולים בטוחים שאינם מצריכים תקופות החלמה או התאוששות ממושכות.

 

עיגולים שחורים: מנפלאות החומצה ההיאלרונית

עם העלייה בגיל, ולעיתים גם כתוצאה מעייפות וחוסר בשינה, נטייה גנטית או מחלות שונות, מופיעים עיגולים כהים סביב העיניים. פעמים רבות אותם עיגולים הם הראשונים להסגיר את גילנו ולפגום באופן ניכר במראה הפנים הבריא והרענן. אמנם תעשייה שלמה של חומרי איפור וטיפוח מתקיימת רק סביב הבהרתם של אותם “עיגולים שחורים”, אך אין ביכולתם של אותם תכשירים לתקן באופן מהותי את המראה העייף, האופייני כל כך לעלייה בגיל.

 

העיגולים השחורים נוצרים כתוצאה מהשתקפות כלי הדם בארובות העיניים מבעד לעור, ומכאן הגוון הסגלגל-אפרפר האופייני להם. הם הופכים כהים יותר עם העלייה בגיל, בשל איבוד מתמשך בעוביו וחוסנו של העור הדק והעדין המקיף את העיניים, ואין כל דרך טיפול חיצונית-קוסמטית היכולה להפוך את התהליך ובכך להסתיר את כלי הדם שמתחתיו באופן מוחלט.

 

אך בשנים האחרונות נמצא טיפול חדש שיכול להעלים את אותם עיגולים שחורים באופן מושלם. טיפול זה מבוסס על הזרקה טיפתית של חומצה היאלורונית (תרכובת סוכר המצויה באופן טבעי ברקמות החיבור בעור ובמפרקים) תחוחה ביותר, המיוצרת בהנדסה גנטית ומיועדת בדיוק לטיפול באיזור ארובות העיניים. מדובר בחומר המאושר לשימוש למטרה זו על ידי ה-FDA האמריקני המחמיר. אורכו של הטיפול דקות ספורות והוא כולל הזרקה של החומצה במחט דקיקה לעיגולים השחורים, מה שגורם לעיבוי של העור הדק ומעלים את השתקפות כלי הדם בעומק העור.

 

החומצה היאלורונית נמצאת בשפע בעור צעיר, אך ייצורה נפגם עם העלייה בגיל. השבתו לעור של החומר, המהווה חלק אינטגרלי ממנו, אינה גורמת לכל תגובה אלרגית ואינה כרוכה בתגובה לגוף זר, העלולה להתרחש עם חומרי מילוי אחרים, שאינם מיועדים לכך, והתוצאות נראות לעין כבר מרגע סיום הטיפול.

 

אך הזרקה של חומצה היאלרונית אינה גורמת רק להבהרה דרמטית והצערה ניכרת של איזור העיניים. גם שקיות וקווי המתאר, המפרידים בין העין ללחי ומופיעים מגיל 30 ומעלה, מוחלקים לחלוטין ובכך שבות העיניים להיות חלק רציף מהפנים, ללא העיגולים האופייניים.

 

קמטי חיוך וצניחת עפעפיים: בלי הבעה מופתעת

מרכיב נוסף האופייני לעלייה בגיל הוא צניחתם של העפעפיים העליונים ואיבוד הקשת המובהקת של הגבות, לצד הופעת קמטים וקמטוטים. לכך יש פתרון שהפך להיות נפוץ בשנים האחרונות: בוטוקס. באמצעות השימוש בבוטוקס אנו משיגים הרפייה של השריר הטבעתי המקיף את העין כולה (אורביקולריס אוקולי). בכך מתאפשרת התרחבותו של שריר זה, המביאה למשיכת הגבה והעפעף בעקבותיה כלפי מעלה. תהליך זה משיב לעין את המראה והמבע הנערי, שאין להשיגו בניתוח או בכל תהליך אחר.

 

זה המקום לציין כי ה”מבע המופתע”, העלול להיווצר מטיפולי בוטוקס מסוג זה, אינו תוצאה רצויה וכי הוא תלוי באופן בלעדי במיומנותו של הרופא. בחירת המיקום המדויק בו מוזרק הבוטוקס לגבות וגורם לעלייתן, היא זו המאפשרת לנו לעצב בדיוק רב את זווית הגבה החדשה ואת גובהה. לכן, כדי להשיג תוצאות טבעיות ואסטטיות חשוב להתאים את מיקום ההזרקה למבנה הפנים, כמו גם לסגנון האישי של המטופל או מטופלת.

 

כאמור, הטיפול בבוטוקס מביא גם להחלקת קמטי החיוך האופיינים, המתהווים

בזויות העיניים החיצוניות. גם במקרה זה מדובר בטיפול שאין לו תחלופה על יד תכשירים קוסמטיים.

 

מעניין לדעת כי השימוש בבוטוקס, שהפך לחלק מהותי כל כך בהצערת מראה הפנים כיום, אינו חדש ככל. הוא משמש את עולם הרפואה כבר למעלה משלושה עשורים. עד לתחילת שנות האלפיים הוא היה טיפול חיוני בילדים שנולדו עם שיתוק מוחין, הגורם לחלק מהשרירים להתכווץ ופוגע ביכולת התנועה שלהם. אך, כבר ב-2001, לאחר מספר דיווחים מוצלחים בעולם, אושר השימוש בבוטוקס גם להרפייה סלקטיבית של שרירים בפנים. בכך התאפשרו לראשונה תוצאות אסטטיות מגוונות, שאין להן תחליף באף פרוצדורה אחרת.

Go Top