×

צלקות אקנה: 10 השיטות היעילות לתיקון

פילינג, הזרקת חומצה היאלרונית וטיפול בלייזר – הם רק חלק מהטיפולים שיעלימו את צלקות האקנה מעור הפנים. למה הן נוצרות ומה עוד אפשר לעשות כדי לחזור ולקבל עור פנים חלק? ד”ר אודי בר מסביר

ד”ר אודי בר
פורסם: YNET

לינק: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4449319,00.html

צלקות אקנה הן תופעה שכיחה למדי. בעיקר בקרב אלה שסבלו בעבר מאקנה ציסטית – המאופיינת ביצירת כיסי מוגלה. אקנה ציסטית כרוכה במעורבות של רקמות העור העמוקות – הדרמיס ולפגיעה בלתי הפיכה במרקם העור האופייני לילדות בטרם הופעת פצעי הבגרות.

אולם גם אקנה ציסטית קשה המטופלת בזהירות וקפידה יכולה לחלוף עם ההתבגרות כמעט ללא זכר ופגיעה במרקם העור. מאידך, לעיתים גם תופעת אקנה קלה ובינונית אשר אינה מלווה ביצירת ציסטות עלולה להותיר את חותמם של פצעי הבגרות בפנינו לעד.

המכנה המשותף לכל מקרי צלקות האקנה הקשות הוא טיפול שגוי בפצעי הבגרות הכרוך בחיטוט בפצעים, ניסיון לנקזם והתעסקות יתרה בהם. “פיצוצם” של פצעי בגרות גורם ליצירת זיהום חיידקי משני והחמרת תהליכי הדלקת המקומיים המביאים למעורבות שכבות העור העמוקות.

למן הרגע בו מוסרת שכבת האפידרמיס על ידי “פיצוצו” של הפצעון ונפגעת שלמותה של רקמת הדרמיס בעקבות תהליכי הדלקת הנוצרים במקום – מבשילים התנאים להיווצרות צלקת.

צלקות פצעי הבגרות מופיעות בדרגות חומרה שונות, חלקן רק פוגמות ברפלקסיה של קרני האור מהפנים ופוגמות במראה החלק של הלחיים ובחלקן הן עלולות להיות קשות ולפגום ממש בחזות הכללית של הפנים.

צלקות אקנה נוטות להחמיר עם השנים במקביל להזדקנות העור. עם העלייה בגיל, פוחתת כמות השומן התת עורי וגם יורדת צפיפות רקמת החיבור שבעור – הקולגן והאלסטין וכן החומצה ההיאלורונית.

הידלדלות זו של העור המתחוללת כמובן גם בחלקי העור המצולקים הופכת הצלקות לרחבות יותר בהיקפן ולעיתים קרובות גם לפוגמות יותר במראה הפנים הכללי.

להלן עשר דרכים יעילות לטיפול בצלקות אקנה:

1. חומצה רטינואית להחלקת צלקות אקנה

חומצה רטינואית המבוססת על חומצת ויטמין A נתגלתה לפני שנים רבות כבעלת תפקיד מפתח בטיפול חיצוני בפצעי אקנה. בעקבות השימוש הנרחב שנעשה בה במהלך השנים בקרב מטופלים רבים נתגלתה גם יכולתה להחליק באופן ברור וניכר לעין גם צלקות אקנה ישנות.

בתאים מיוחדים (פיברובלסטים) ששוכנים ברקמת העור העמוקה יש קולטנים ייחודים המזהים את החומצה הרטינואית לאחר מריחה חיצונית של תכשיר המכיל ריכוזים זעומים שלה, ומעלים בעקבות כך את ייצור רקמת החיבור האלסטית שבעור- סיבי הקולגן והאלסטין והחומצה ההיאלורונית.

ייצור מוגבר זה בשילוב עם האצת נשירת התאים משכבת העור העליונה האופיינית גם היא לחומצה הרטינואית מביאים כולם למילוי הצלקות באופן פרוגרסיבי. מרכיב זה של חומצה רטינואית מצוי כיום בריכוזים שונים בתכשירים למריחה חיצונית המחייבים כולם מרשם רפואי.

שימוש נכון ומבוקר בריכוזים העולים בהתמדה עד לריכוז מכסימלי של 0.05 אחוז, בהחלט משפר את מרקם עור החיצוני ומחליק במידה רבה צלקות אקנה .

עם זאת, שימוש בתכשירים חיצוניים המבוססים על חומצה רטינואית אסורים בהנקה ולנשים הרות וכן מחייבים הימנעות מחשיפה לשמש בכל מהלך הטיפול העלול להימשך זמן רב.

2. פפטידים בקוסמטיקה

ליחוח העור בלבד אינו משנה תהליכים המתרחשים במעמקי הדרמיס. למרות השפעתה המיטיבה של מריחת קרם לחות על מראה העור והפחתת תחושות של יובש ומתיחה, הרי שבדרך כלל אין ביכולתם של תכשירי לחות חיצוניים להחליק צלקות.

עם זאת, כיום עם פיתוחם הגובר והולך ששל פפטידים מסוגים שונים- מולקולות זעירות המשמשות כמאותתים בין תאיים, יתכן ומשתנה גם השפעתם של תכשירים קוסמטיים בשימוש חיצוני על תהליכים ברמות העור העמוקות יותר.

למשל, בחלק ממולקולות הפפטידים המשמשות כיום בתעשיית הקוסמטיקה הודגמה השפעתן על תאים פיברובלסטים בדרמיס ביצירה של יותר קולגן ואלסטין המאפשרים הרמה מסוימת של הצלקת השקועה.

למרות ששימוש בתכשירים קוסמטיים בלבד, גם אם מבוססי פפטידים , לא ימחה צלקות אקנה כליל, הרי שבבירור יש להעדיף אותם על פני הסתפקות בליחוח העור בלבד .

בעת שימוש בתכשירים קוסמטיים מבוססי פפטידים אין צורך בהימנעות מחשיפה לשמש והם מותרים במהלך הריון והנקה וכן בקרב כהי עור.

3. רטינול בקוסמטיקה

רטינול הוא שמו של כהל המופק מוויטמין A שבשונה מחומצת ויטמין A (חומצה רטינואית) השימוש בו אינו מחייב מרשם רפואי.

מרכיב הרטינול מופיע בריכוזים שונים בתעשיית הקוסמטיקה והוא בעל מנגנון פעילות דומה לזה של החומצה הרטינואית – אם כי ביעילות ואפקטיביות פחותות בהרבה. מאידך, גם תופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בו, לרבות הצורך בהסתגלות הדרגתית פחותות.

תכשירים קוסמטיים המבוססים על רטינול כאמור אינם מחייבים מרשם רפואי ומריחתם החוזרת ונשנית ובריכוזים גבוהים מביאים לאורך זמן שיפור מסוים אך ניכר לעין בעומק צלקות וקמטוטים.

גם במהלך השימוש ברטינול- יש להימנע מחשיפה ממושכת לאור השמש.

4. טיפולים מקצועיים בחומצות גליקולית ולקטית

טיפולי פילינג מקצועיים בחומצות מסוג אלפה וביטא הידרוקסי, כגון החומצה הגליקולית הסליצילית במשולב ובריכוזים גבוהים, הנערכים במסגרת מרפאה או מכונים קוסמטיים המיומנים בכך, מביאים לשיפור מהיר לכאורה בעומק צלקות אקנה שטחיות ובינוניות ובמראה הכללי של העור לטווח הקצר.

השיפור המהיר מושג הודות להחלקת מרקמו של העור כולו וכך לכאורה פוחת גם עומק הצלקת והמראה הכללי שלה. אולם לשם השגת תוצאות מרחיקות לכת וממושכות חשוב לשוב על הטיפולים מספר פעמים תוך הקפדה על שימוש ביתי בתכשירים מבוססי חומצות בריכוזים גבוהים המחייבים מרשם רופא.

טיפול בחומצות מסוג גליקולית או לקטית מחייב הימנעות משמש לפחות שבועיים לאחר סיום הטיפול בתכשיר או ביצוע הפילינג. מעבר לכך, שימוש אינטנסיבי בריכוזים גבוהים של חומצה גליקולית לאורך זמן עלול לגרום לרגישות יתרה של העור ולחוסר יכולת להמשיך בטיפול אפילו במינונים נמוכים- תופעה המכונה היפרסנסיתיזציה.

5. העלמת צלקות אקנה קשה באמצעות פילינג כימי

פילינג כימי עמוק, כזה המבוצע באמצעות פנול, שימש בעבר ובמקרים מסוימים גם כיום להחלקת צלקות אקנה קשות. עם זאת, מאחר ופילינג כימי עמוק מותיר את הרקמה המטופלת במרקם וצבע השונים מצבע העור המקורי לצמיתות בדרך כלל, אין רצוי לבצע טיפול זה כתיקון לצלקות אקנה מקומיות בלבד ובוודאי שאין לשקול ביצוע פילינג כימי עמוק בקרב כהי עור.

טיפול בפילינג כימי מבוצע במרפאה, מחייב אלחוש ואסור על חולי לב או כליות, כרוך בהחלמה בבית למשך שבוע לפחות ועלול לגרום להופעת כתם בהיר משאר חלקי הפנים שלא טופלו בפילינג הכימי.

גם טיפול בפילינג מקומי בפנול מחייב הימנעות ממושכת לחשיפה לשמש עד להחלמה מלאה של העור או לעיתים לצמיתות אם האזור המטופל נותר היפופיגמנטרי- חסר צבע.

6. מילוי בהזרקות חומצה היאלורונית

צלקות אקנה קשות או עמוקות במיוחד, ניתן למלא באופן נקודתי ומיידי על ידי חומצה היאלורונית המוזרקת בצורה טיפתית ומבוקרת לשכבות ההיפודרמיס.

היפודרמיס- היא שכבת העור המצויה מתחת לדרמיס אליה מוחדרות הטיפות של החומצה ההיאלורונית ובכך מתחולל בה תהליך של הצערה ועיבוי מחודש בזכות אגירת המים המתלווה לחומצה ההיאלורונית.

בדרך זו עולים פני שטח הצלקת והיא מוחלקת באופן הנראה לעין כבר זמן קצר לאחר ההזרקה. טיפולים אלה נערכים במרפאה בלבד ומעניקים בד’כ כאמור תוצאות מיידיות.

עם זאת, אין מדובר בתיקון לצמיתות של הצלקת אלא להחלקתה הזמנית הנעה בין פרקי זמן של חצי שנה ועוד לשלוש שנים בהתאם לחומר המוזרק וגיל המטופל.

7. דרמרולר

דרמרולר הוא מכשיר רפואי המאפשר דקירה מרובה במחטים דקיקות על פני היקף רב משטח הפנים.

הדקירות המרובות על פני האזור המצולק- חודרות את פני העור ופוצעות נקודתית את רקמת הדרמיס העמוקה ובכך משרות בה תהליכים של שיקום ובנייה מחודשת של קולגן ואלסטין לרבות עלייה בייצורה של החומצה ההיאלורונית.

טיפולים אלה המתבצעים באופן חוזר ונשנה במרפאתו של הרופא מניבים לאורך זמן תוצאות נראות לעין. עם זאת, מאחר ומחטי הדרמרולר פוצעות גם את פני האפידרמיס במהלך חדירתן לדרמיס הרי שהטיפול מבוצע רק לאחר אלחוש העור ומייד לאחריו יש להימנע מחשיפה לשמש העלולה לחולל תגובה פיגמנטרית הכרוכה בשינוי גוון העור עם החלמתו מהטיפול.

ישנם מכשירים ביתיים לביצוע טיפולים דומים בבית אולם יעילותם בהחלקת צלקות אקנה מוטלת בספק.

8. פילינג לייזר

פילינג בלייזר מאפשר הסרה מבוקרת של שכבת העור העליונה ויצירה מחודשת ונמרצת יותר של רקמת החיבור בעור. בכך מושגת התחדשותו של העור ותיקון קמטים ופגמים נוספים בו.

אמנם פילינג לייזר ניתן לבצע באופן מבוקר ומקומי על צלקות האקנה בלבד- מאחר ואינו משנה את גוון העור המטופל, אולם הוא אינו הטיפול המומלץ בלייזר בכל הנוגע לצלקות אקנה בינוניות ועמוקות מאחר ואינו מגיע לשכבות העור העמוקות יותר אליו מגיע הלייזר הפרקציונלי שיצוין בהמשך.

פילינג בלייזר מחייב ארבעה ימי החלמה והימנעות מחשיפה לשמש עד לחידושו המלא של העור.

9. פילינג מכני

פילינג מכני כרוך בשיוף העור על ידי משטח מחוספס המסתובב במהירות ומסיר את שכבת העור העליונה ומגיע גם לרקמת הדרמיס.

טיפול זה מתבצע כחלק מניתוחי מתיחות הפנים בדרך כלל, מאחר ומחייב אלחוש או הרדמה כללית בטרם מבוצע.

השימוש בפילינג המכני באזורים מוגבלים כגון צלקות אקנה בלחיים או קמטוטים מעל לשפתיים על מנת להחליק את פני העור – מותיר פעמים רבות צלקות קעורות בעור הפנים ולעיתים קרובות הנזק הכרוך בו עולה על תועלתו.

גם גוון העור באזור המטופל בפילינג מכני עלול להשתנות ולאבד את יכולתו לשוב וליצור מלנין- יצירת בהרת, או ליצור דווקא כתם פיגמנטציה כהה במהלך תהליך החלמה .

גם לאחר טיפול בפילינג מכני יש להימנע מחשיפה לשמש עד להחלמתו המלאה של העור.

10. לייזר פרקציונלי

טיפולי לייזר פרקציונלים הם טיפולי לייזר שבמהלכם קרני לייזר זעירות בקוטר של מיקרונים ספורים (אלפיות המילימטר) חודרות לשכבות הדרמיס העמוקות ביותר ויוצרות בהן סדרת פציעות מיקרוסקופיות נקודתיות.

תהליך זה של פציעות מיקרוסקופיות מאלץ את רקמות העור העמוקות לעבור תהליך נמרץ של רגנרציה והתחדשות הבא לידי ביטוי בעלייה דרמטית בייצור רקמת החיבור בעור כגון סיבי קולגן ואלסטין וכמובן חומצה היאלורונית המביאים כולם להחלקה ומילוי צלקות האקנה מלמטה החוצה.

קרני הלייזר הפרקציונלי מאפשרות חדירה מבוקרת ומדויקת של קרני הלייזר לשכבות הדרמיס בלבד מבלי לפגוע כלל בשלמותה של שכבת העור העליונה- האפידרמיס. עובדה ההופכת הטיפול לקל יחסית וללא סיבוכים האופייניים לתהליכים חודרניים לעור והסכנה שבזיהום חיידקי משני.

עם זאת, גם בטיפולים אלה עלול להיווצר שינוי בגוון העור המטופל אולם באחוזים קטנים מאוד בדרך כלל.

טיפולי הלייזר הפרקציונלי מהווים כיום ההבטחה הגדולה ביותר לטיפול מהיר יחסית ובטוח למדי בצלקות אקנה קשות ומחייבים מספר טיפולים (לפחות שלושה) בטרם השגת התוצאה הרצויה.

טיפולים בלייזר פרקציונלי אינם כרוכים בדרך כלל באלחוש או הרדמה והם מתאימים לביצוע גם בקרב כהי עור. לאחר הטיפול ניתן לחזור לשגרת הפעילות היומית ואין צורך בתקופת החלמה או הימנעות מכל פעילות למעט הגבלת החשיפה לשמש שבועיים לפחות לאחר כל טיפול.

הכותב הוא רופא כללי, יועץ מומחה לתוספי תזונה ורפואה אסתטית

Go Top