×

לא בפנים נפולות: 10 עצות למילוי ועיצוב הלחיים

אם אתם מרגישים שהפנים שלכם קצת נפולות, אבל לא מספיק כדי לבצע ניתוח מתיחת פנים – זה בדיוק הזמן למילוי לחיים. למי זה כדאי, כמה פעמים אפשר לחזור על הפעולה ומאיזה חומר מילוי מומלץ להתרחק?

ד”ר אודי בר
פורסם: YNET

לינק: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4395930,00.html

כבר לא צריך להיכנע לזמן וללכת בלחיים שקועות. הטרנד האחרון הוא מילוי לחיים, שהפך לאפשרי ולמדויק רק בשנים האחרונות בזכות אמצעים טכנולוגים שלא היו קיימים כלל לפני עשור.

פיתוחם של פולימרים (מולקולות ענק) בעלי צמיגות מגוונת ומשתנה של חומרים המבוססים על חומצה היאלורונית איפשר לראשונה גם מילוי ועיצוב של הלחיים ולא להסתפק עוד רק בטיפול בקמטים כפי שהיה מקובל בעבר.

חומרי מילוי החדשים יצרו גם סטנדרט חדש של סימטריה ותווי פנים קלאסיים ומוגדרים ואפשרו לראשונה לעצב באופן אנטומי את הלחיים ולשוות מראה של “כוכבת” או “סלבריטאי” גם לשכנים שממול (תופעה הבולטת במיוחד כיום בסדרות הריאליטי בארה”ב).

במקביל ליישומים הרבים של חומרי המילוי החדשים החלה גם להעמיק הבנתנו הגדולה אודות חשיבות מבנה הלחיים ליצירת ההרמוניה האסטטית בפנים כולן כמו גם חשיבות נפח הלחיים לשימור המראה הצעיר .

אולם, יחד עם הפופולאריות הגואה ועולה של טיפולי מילוי הלחיים בארץ ובעולם, צצות ועולות גם תופעות הלוואי האופייניות לחלק מחומרי המילוי כמו גם מתגלים החסרונות של חלק מטכניקות ההזרקה וצצות מכל עבר תוצאות אסטטיות גרועות. להלן עשר עצות בטרם תבצעו טיפול למילוי ועיצוב הלחיים.

1. אל תמלאו את הלחיים בסיליקון נוזלי
הזרקת סיליקון אסורה לשימוש במרבית ארצות העולם ועלולה להיות כרוכה בסיבוכים קשים ונזקים בלתי הפיכים. מעבר לסיכונים הכרוכים בהזרקת הסיליקון גם התוצאות האסטטיות המתקבלות מהזרקתו אינן נעימות לעין בטווח הארוך.

טיפות הסיליקון אינן נמוגות מרקמת העור ובטיפולים הנוספים הנדרשים עם הזמן הולכת ונוצרת רקמה השונה מדחיסות רקמת עור שמסביב והפוגמת קשות במבע הפנים הטבעי. לאחר הזרקת סיליקון חל גם איסור על הזרקת כל חומר מילוי אחר מחשש להתעוררות סיבוך מאוחר להזרקות הסיליקון בעבר.

2. לא כדאי למלא הלחיים לאחר הפחתת משקל פתאומית
לאחר הפחתת משקל דרסטית מכל סיבה, הלחיים המרופדות בשכבת שומן מאבדות גם הן מנפחן והמבנה הטבעי שלהן עלול להשתנות.

אם בכוונתכם להתמיד במשקל החדש הרי שבהחלט ניתן לשקול ביצוע טיפול המילוי, אולם אם בכל זאת תשיבו במהרה את המשקל האבוד גם הלחיים שלכם תשובנה למימדיהן הקודמים, ובכך מילוי מוקדם שלהן עלול להקנות מראה שמן ועגול לפנים.

3. כדאי לבצע תיקון מבנה והשבת נפח ללחיים בהדרגה
הלחיים מהוות מסגרת לארובות העיניים, ובעלות תפקיד מפתח בסגנון ובמאפיינים רבים של הפנים, לרבות מגדר ומוצא אתני. בכך הן משפיעות למעשה על מבע הפנים כולו והאישיות הנשקפת מהן.

שינוי קיצוני ומהיר מידי עלול לגרור קשיי הסתגלות מהסביבה הקרובה ואפילו לכם – אל מול המראה. במרבית הטכניקות וחומרי המילוי ניתן לבצע כיום טיפול ראשון ולאחריו ביקורת על מנת לשקול ביצוע תיקון והוספת חומר מילוי. אל תתפתו למלא “מהר מדי ויותר מדי” .

4. מעל גיל 50? למילוי לחיים יתלווה גם מילוי רקות
הרקות הן למעשה המשך אנטומי ישיר של פסגות עצם הלחי, עם העלייה בגיל גם בהן מתרחשת במקביל ללחיים הפחתה בעובי העור ורקמת השומן התת עורית.

כך שתיקון של פסגות הלחיים בלבד ללא השלמת תיקון ומילוי הרקות עלול ליצור מראה סינטטי ולא מחמיא בעת החיוך החשוב כל כך בתקשורת עם אחרים (וזאת מאחר ופסגות הלחיים מסתיימות בטרם המיקום המקורי שלהן).

5. הימנעו ממילוי לחיים אם יש לכם עיניים שקועות
מילוי והדגשת עצמות הלחיים, עלול לגרום להדגשה דווקא של השקעים. הלחיים הממסגרות כאמור את ארובות העיניים אמורות ליצור המשכיות עם רקמת העור שבאזור.

עם העלייה בגיל, מתחיל להיווצר הבדל ברור וניכר בין ארובות העיניים לבין הלחיים ומופיע קו דמרקציה (עיגולים סביב העיניים) ברור היוצר מראה עייף ולא מחמיא לפנים כולן.

במקרים בהם העיניים מוקפות בעיגולים כהים דומיננטיים או שקעים ברורים- תוספת נפח ללחיים בלבד עלולה להחמיר דווקא את מראה הפנים ולהדגיש את גילן. במקרים אלה יש צורך למלא במקביל גם את ארובות העיניים השקועות על מנת ליצור המשכיות טבעית של עור הפנים.

6. יש לכם קמטוטים על הלחיים? בקשו חומרי מילוי מצעירים
מבין מגוון חומרי המילוי הקיימים כיום יש כאלה המאפשרים גם את שיפור מרקם העור באופן הנראה לעין והצערתו של הדרמיס. חומרים אלה מוזרקים טיפתית לשכבות העור העמוקות ומשפרים גם את רמת הלחות ויכולת ההידרציה של העור מעבר להשבת נפח ומלאות.

בעוד שהזרקת חומרי מילוי אחרים המאפשרים רק הוספת נפח, גם אם לעיתים דרמטית, מסתפקים במתיחה בלבד של הקמטים על ידי הגדלת נפחן של הלחיים ומתיחתו של העור.

7. דעו את סוג ושם חומר המילוי ואת תופעות הלוואי
חומרי המילוי כיום מגוונים מאוד באיכותם ובבטיחותם, כמו גם בתוצאותיהם האסטטיות ומשך הזמן בו מתמידות. הקפידו לוודא כי לחומר המוזרק לפניכם יש אישורים מטעם ה-CE האירופי ורצוי גם מטעם ה-FDA האמריקאי (המחמיר במיוחד) וזאת על מנת לצמצם את מידת הסיכון שלכם בביצוע הטיפול.

תכשירי מילוי הנהנים מהאישורים הנ’ל עברו בדיקות קליניות מקיפות המחויבות על פי החוק מנת לקבל האישורים הנדרשים.

מעבר לכך כדאי גם לשאול לשמו המדויק של חומר המילוי בו טופלתם, ולו מן הסיבה כי אם תבחרו בעתיד לבצע טיפולים אסטטיים בידי רופא אחר תוכלו ליידע אותו אודות חומר המילוי בו עשיתם שימוש בעבר. נתון זה חיוני לרופא אחראי על מנת לצמצם תגובות העלולות להתרחש בין חומרי המילוי השונים.

8. שימוש בכמויות גדולות של חומרי מילוי עלול לפגוע במראה
מיקום מדויק ונכון של חומרי המילוי בפסגות הלחיים יוצר את האפקט הוויזואלי המבוקש ואילו תזוזה של מילימטרים ספורים עלולה לשבש את כל האיזון וההרמוניה שבפנים.

בשיטות הזרקה הכוללות החדרת בולוסים (כמויות גדולות) של חומצה היאלורונית בעל מירקם צמיגי ונוקשה עלולה להתרחש תזוזה של חומר המילוי במהלך השבועות שלאחר ההזרקה. תזוזה זו עלולה להתבטא בין היתר בגלישה תת עורית לכיוון פלג הפנים התחתון, עובדה היוצרת מראה נפול דווקא של הפנים.

למרות כי תופעה זו הפיכה והדבר ניתן לתיקון בדרך כלל, הרי שאין זו תוצאה רצויה .

9. מילוי לחיים עד גיל 50 – יכול לדחות מתיחת פנים
מילוי הלחיים בגיל שמעל ל-40 מאפשר את מתיחת רקמת העור העודפת המתחילה להופיע בשכבת גיל זו ועלולה לגרום לרפיונו של קו הלסת ולפגום בכך במראה הפנים החד והברור האופייני לגיל צעיר יותר.

מאחר ועם העלייה בגיל, אובדת כמות רבה משכבת השומן התת עורית שבפנים, ומתחילה להצטבר דווקא במקומות אחרים, איבוד הנפח מהלחיים גורם להיווצרות רקמת עור עודפת המשתלשלת כלפי מטה אל עבר קו הלסת ומעניקה מראה רפוי של הפנים כולן.

כך שבמילוי הלחיים במיקומים אסטרטגיים כגון פסגות וקימורי הלחיים החיצוניים ניתן להביא להרמתו של העור העודף על ידי הענקת נקודת תמיכה גבוהה יותר. גם במקרים שבוצע ניתוח למתיחת פנים, נותרת בנחיצותה השבת הנפח והמבנה העגלולי של הלחיים הנפגם במהלך מתיחת עור הפנים לאחור. על מנת להשיב מראה נינוח וטבעי לפנים המנותחות.

10. אל תבצעו מילוי לחיים עד שבוע לפני אירוע
אם אתם שוקלים ביצוע מילוי לחיים בטרם אירוע חגיגי בו אתם רוצים לחוש במיטבכם, זכרו כי במהלך כל טיפול שכזה תיתכן הופעת שטפי דם או נפיחות קלה בסמיכות לאזור ההזרקה למשך מספר ימים.

כך שלמרות שבדרך כלל אין טיפולים אלה מחייבים כל החלמה ואו חופשה מהעבודה, דווקא בטרם אירוע חגיגי החשוב לכם חבל לשאת את ה”סימן הכחול” ולו הזעיר ביותר.

הכותב הוא רופא כללי, יועץ מומחה לתוספי תזונה ורפואה אסתטית

Go Top