×

בלי קרמים: איך לגרום לעור הפנים שלכם להיות מתוח

חוסר הקפדה על תזונה בריאה, עישון והפרעות שינה הם לא רק הרגלים מאוד לא בריאים אלא גם עלולים להשתקף בעור הפנים ולגרום לו להזדקן בטרם עת. רופא מסביר איך תוכלו לחיות בריא יותר וגם להיראות צעירים יותר.

ד”ר אודי בר
פורסם: YNET

לינק: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4983529,00.html

עור הפנים שלנו מהווה בבואה לבריאות גופנית, משקף את גילנו הביולוגי, ואפילו יכול להעיד על מצב רוחנו. עור הפנים גם משקף את הרגלי החיים בהם בחרנו, מידת הטיפוח האישית שלנו ורומז לא מעט אודות אישיותנו.

קצב הזדקנות העור. אורח החיים משתקף פנים

הרגלי חיים ותזונה

אורח חיים והרגלי תזונה נחרצים היטב וברור בפנים כבר מגילאי העשרים המאוחרים והם גורליים ממש לקצב ההזדקנות העור ומראהו הכללי.

אורח חיים ספורטיבי: פעילות גופנית סדירה מביאה לעלייה בהורמונים שונים, לרבות הורמון הגדילה החיוני להתחלקות ושגשוש תאים. בקרב מתאמנים אחוזי השומן פחותים יותר בדרך כלל והניקוז הלימפתי של הגוף יעיל יותר.

שילוב של ניקוז לימפתי נמרץ לצד הפחתת שומן מביאה להפחתה בנפיחות והשמנת הפנים האופיינית לעלייה בגיל, ובכך הפנים שומרות על צורת המשולש האופיינית לצעירים.

תפריט בריא: תזונה דלה בחלבון מלא או חומצות שומן חיוניות או ויטמינים מקבוצת ויטמיני B או C משתקפת חיש קל בעור הפנים וניתן להיווכח בה גם בקרב צעירים.

העור מאבד מזוהרו, הגוון הופך לאפרפר, יבש וגם כמובן נוטה להתקמטות מוקדמת. גם צריכה מרובה של דברי מתיקה מביאה לגליקציה (סיכור) של סיבי הקולגן והתקשחותם ובכך נפגעת אלסטיות העור.

פירות וירקות הם המקור העיקרי לנוגדי החמצון החיוניים לבלימת הנזק החמצוני הכרוך בעישון, חשיפה לזיהום אוויר ותהליכים דלקתיים- תזונה הדלה בנוגדי חמצון מתבטאת אף היא במהרה בעור הפנים ומאיצה הזדקנותו והתבלותו.

חשיפה לשמש: שיזוף ידוע מזה כבר כמאיץ הזדקנות העור, אולם גם בטרם מזוהה רפיון העור האופייני לשמש-סולאר אלסטוזיס, ניתן לזהות כבר בקרב צעירים המרבים היחשף לשמש כתמים וחוסר אחידות בגוון העור לצד חספוס העור והגדלת קוטר הנקבוביות.

חשיפה מרובה לשמש גם עלולה לגרום להופעת קופרוזיס – כלי דם מורחבים על גבי הלחיים והאף הנראים אדומים ומשתקפים דרך העור כאדמומית.

חשיפה לשמש מזיקה לעור הפנים

עישון: עישון גורם לגוון אפרפר אופייני לעור הפנים, כמו גם כמובן להתקמטות מואצת ורפיון העור. עם זאת כבר בגילאים בטרם מופיעים קמטים של ממש הרי נקל לראות כי עורם של מעשנים מחוספס יותר ואלה שבוחרים להפסיק לעשן מדווחים כי עור פניהם השתפר באופן ניכר.

עישון פוגע בעור וגורם לנזקי חמצון מואצים כמו גם מפחית את זמינותו הביולוגית של ויטמין c החיוני לייצור סיבי הקולגן התומכים במוצקות העור.

טיפוח אישי: ניקוי פנים והסרת האיפור מדי ערב היא תהליך חיוני על מנת לשמר את איכות העור, כמובן שגם ליחוחו היומיומי לצד שימוש סדיר במסנני קרינה מונעים התייבשותו ומביאים לכך כי ניזוק פחות מפגעי הסביבה.

שתיית אלכוהול: שתייה מרובה של אלכוהול פוגעת בעור באופן ברור. אלכוהול גורם לאיבוד ניכר של ויטמינים מקבוצת ויטמיני ה-B הנגזלים מהגוף על מנת לפרקו, והוא גם רעיל ממש לתאי העור.

בקרב שותים כבדים נפוצה מאוד נפיחות בעפעפיים ובפנים, כמו גם עלייה באדמומית העור. בקרב שתיינים נפוץ גם למצוא רפיון עור ניכר וחוסר אלסטיות המשווים לעור מראה נפול ושעוותי.

מצב רוח, אישיות והפרעות שינה

מצב רוחנו, ואפילו מבנה האישיות שלנו נוטים עם הזמן להשתקף בפנינו. תחושות של עצבות עמוקה וממושכת, כמו גם מצבי דחק ממושכים נותנים כולם אותותיהם בפנינו.

דיכאון

דיכאון גורם להתקצרות הטלומרים, מנגנונים הקיימים בכל גדילי ה- DNA שבתאים וקוצבים את גילם. הטלומרים הקצרים האופייניים לדיכאון מביאים לקיצור ניכר של חיי התאים ובכך מאיצים את הזדקנות הגוף כולו ואת העור כעדות חיצונית לכך.

דחק כרוני

סטרס ממושך כרוך בעלייה כרונית של כל הורמוני הדחק בגופנו לרבות המרכזי שבהם הקורטיזול העושה שמות של ממש בפנינו. רמות גבוהות של הקורטיזול לאורך זמן מביאות להידקקותו של העור, להשמנה בפלג הפנים התחתון ולנפיחות בעיניים ולהופעתם של פצעי אקנה כמעט בכל גיל.

העור זוכר אם לא ישנתם בלילה. הפרעות שינה

הפרעות שינה

מחזורי שינה תקינים הם קריטיים להתחדשות תהליכים ביוכימיים רבים בגופנו ולהפרשה תקינה של הורמון הגדילה. פגיעה וקיצור של שעות השינה החיוניות היא הראשונה לתת אותותיה בפנינו.

ככלל, שנת לילה תקינה נעה בטווח של בין 6 עד ל-8 שעות ללילה, טווח זה הוא משתנה ואישי לכל אחד מאתנו, אולם כל צריכה של יותר מסך שעות זה או פחות מהמינימום של 6 שעות ליממה מוגדר כהפרעת שינה וייתן אותותיו על פנינו.

מחסור בשעות שינה גורם להאטה ניכרת בהתחדשות התאים, ולרפיון שרירים המתבטא בפנים נפולים ושקיות מתחת לעיניים. גם שינה מרובה מדי מביאה לנפיחות עיניים אופיינית עם דגש על העפעפיים העליונים.

כעסנות

התכעסות כרוכה בהפעלה מרובה של שרירי פנים מסוימים הנוטים בעצם התכווצותם החוזרת ונשנית להתקצר ולהתעבות, ולעור שמעליהם, להתקמט שוב ושוב באותו האזור להפוך למקומט באופן קבוע.

בעת כעס, השריר הטבעתי המקיף את ארובות העיניים כמו גם שרירי המצח שבין הגבות מתכווצים שוב ושוב ובכך נגרמת הקטנה של מפתח העיניים וכך גם נוצר ״קמט הזעף״ האופייני שבין הגבות.

נטייה לאובססיביות ופגיעה עצמית

קיימים דפוסי אישיות המביאים לשימוש מופרז בקוסמטיקה וחיטוט בעור. אלה נגרמים לעיתים בגלל פגיעה בדימוי האישי, או נטייה לדפוסים אישיותיים אובססיביים.

התעסקות יתרה זו מתבטאת בין היתר בשימוש מופרז במוצרי קוסמטיקה, ניקוי וקרצוף יסודי יתר על המידה של העור כמו גם חיטוט בו וניקוז תמידי של פצעונים ו”ראשים שחורים”.

התעסקות זו הכרוכה בנגיעות מרובות בעור במהלך היום וחשיפת העור לטיפול יתר בחומרים קוסמטיים עלולה לגרום להופעת צלקות בעור לצמיתות ויצירת אטופיה – רגישות יתר, למרכיבים קוסמטיים עד כדי אי סבילות לאף תכשיר נוסף.

שימון יתר של העור כמו גם ייבושו יתר על המידה לצד ניקוזן התמידי של בלוטות החלב באמצעות לחיצה, משבשים את איזון ייצור החלב התקין בבלוטות החלב ופוגעים לצמיתות בתעלות החלב הבאה לידי ביטוי בנקבוביות מורחבות ואו חסימתם והופעת אבצסים תת עוריים.

ד”ר אודי בר הוא מומחה לעיכוב תהליכי הזדקנות

Go Top