×

כל הדרכים להעלמת קמטים מתחת לעיניים

קמטים מתחת לעיניים הם לרוב הסימן הראשון להזדקנות העור. בגלל דקיקות העור סביב העיניים תופעות כגון כתמי גיל, קמטים וקמטוטים הן נפוצות מאוד באזור ועלולות לשוות מראה מבוגר מהגיל הביולוגי. ישנן כמה דרכים לטפל בקמטים מתחת לעיניים החל מתכשירי קוסמטיקה, שינויים באורח החיים ועד טיפולים קוסמטיים. בכתבה הזאת נציג את הגורמים להופעת קמטים בעיניים ואת הטיפולים המומלצים.

הקמטים שמצדי העיניים, המכונים גם “רגלי עורב” או קמטי צחוק, הם קמטי הבעה שיכולים להופיע כבר בשלהי שנות העשרים. עם הגיל יורדת כמות הקולגן והאלסטין בגוף, חלבונים שתפקידם לשמור על גמישות וחיוניות העור, והגוף מאבד את היכולת להחליף אותו. הקמטוטים האלה הולכים ומעמיקים עם השנים, ועלולים לפגוע באסתטיות של מראה הפנים ובביטחון העצמי.

העור סביב העיניים הוא עדין ודקיק במיוחד, ושלא כמו אזורים אחרים בגוף הוא אינו מייצר שומן באופן טבעי. תוסיפו לכך את הנטייה שלנו לשפשף את העיניים לעתים קרובות, להפעיל את השרירים שסביב העיניים באמצעות מצמוץ, צחוק ולעיסה, ותקבלו שחיקה מהירה ואיבוד לחות בעור שסביב העיניים. הקמטים סביב ומתחת לעיניים הם ביטוי להתבגרות הטבעית של העור, ובמקרים רבים היא באה לידי ביטוי גם בעיגולים שחורים, נפיחות ואפילו אובדן צבע מתחת לעיניים.

 

גורמים להופעת קמטים מתחת לעיניים

גיל

כאמור, הגורם העיקרי להופעת הקמטים מתחת לעיניים הוא הגיל. הקמטים מבצבצים בהדרגתיות ככל שאנחנו מתבגרים והעור סביב העיניים נעשה יבש ודק יותר וגמיש פחות. אצל נשים הקמטים נחרתים עמוק יותר עם גיל המעבר והירידה בכמות האסטרוגן בגוף, ירידה המשפיעה גם על ייצור הקולגן והאלסטין.

עישון

גם עישון תורם להופעת הקמטים בעיניים, והוא אף גורם להם להעמיק ומזרז את גיל הופעתם. זאת כמובן בנוסף לשאר הנזקים שהוא גורם לעור (בוודאי שמעתם על המונח קמטי עישון) ולבריאות באופן כללי.

חשיפה לשמש

כמו עישון, גם חשיפה לא מבוקרת לשמש היא הרגל מזיק שמומלץ להיפטר ממנו בגיל מוקדם ככל האפשר, או לא לאמץ אותו מלכתחילה. למעשה, החשיפה לשמש אחראית למרבית הנזקים לעור שאנחנו נוהגים לייחס לגיל. עם השנים הקרניים האולטרא-סגוליות של השמש פוגעות בסיבי האלסטין שבעור ופוגעות בגמישותו וביכולתו להחלים.

הבעתיות בפנים

חזרה על הבעות פנים כמו מצמוץ, צחוק וכעס מדי יום, ואפילו כמה וכמה פעמים ביום, יכולה גם היא לזרז את הופעת הקמטים מתחת לעיניים. ככל שמותחים יותר את הפנים כך פוחתת גמישות העור ובשלב כלשהו העור מאבד את יכולתו לחזור למצבו המקורי והקמטים נעשים בלתי הפיכים.

תזונה

אפשר להפחית קמטים בעיניים על ידי שיפור הרגלי התזונה, כלומר פחות ג’אנק פוד וממתקים ויותר ירקות, פירות ודגים, וכמובן שתייה מרובה של מים.

תורשה

אי אפשר להתחמק מזה: הנטייה להתקמט מושפעת גם מגורמים גנטיים, ואם אימא וסבתא מצד האם – אם את אישה – ואבא וסבא מצד האב – הסתובבו עם קמטים עמוקים סביב העיניים, יש סיכוי גדול שגם אתם תסבלו מאותה בעיה. אמנם אי אפשר לשנות את הגנטיקה, אבל אפשר להקדים תרופה למכה באמצעות שינוי הרגלים המשפיעים לרעה ואימוץ הרגלים המשפיעים לטובה. בנוסף, בניגוד לאבות-אבותינו, כיום קל יותר לעבור טיפולים אסתטיים להעלמת קמטים בעיניים.

 

טיפולים מומלצים להעלמת קמטים מתחת לעיניים

טיפולי לייזרטיפולי לייזר להחלקת קמטים מתחת לעיניים נחשבים לפתרון מומלץ במיוחד, מכיוון שהם טיפולים קצרים, בטיחותיים ואינם דורשים אלחוש או החלמה ממושכת. טכנולוגיית הלייזר משתמשת בקרני לייזר להעלמת קמטים, הסרת כתמי שמש וגיל והחלקת העור.

מילוי קמטים – אפשרות נוספת היא מילוי קמטים באמצעות חומצה היאלורונית או חומרי מילוי אחרים. קיימים כיום חומרי מילוי ייחודיים המבוססים על החומצה ההיאלורונית, שפותחו במיוחד לאזור העיניים העדין, ומביאים למילוי השקעים שנוצרו מתחת לעיניים וכך מעלימים את הקמטים. האפשרות הזו טובה במיוחד למי שרוצה לראות תוצאות בתוך זמן קצר, הנותרות לפרקי זמן ממושכים של עד 3 שנים.

הזרקת בוטוקסטיפול בבוטוקס מעלים קמטי הבעה דינמיים סביב העיניים ואף פועל להפחתת הופעתם של קמטים חדשים. בדומה למילוי קמטים, התוצאה זמנית ויש לחזור עליה מדי מספר חודשים.

 

לסיכום, אמנם כולם יסבלו בשלב כזה או אחר בחייהם מקמטים מתחת לעיניים, אבל בעזרת אימוץ הרגלי בריאות טובים ובמידת הצורך טיפולים קוסמטיים יהיה אפשר לעכב את הופעתם ואף להעלים אותם.

 

Go Top