×

הצד האפל של הסיליקון: סיכונים ותופעות לוואי של הזרקות סיליקון

הזרקת סיליקון למילוי קמטים ולעיבוי שפתיים היא פרקטיקה נפוצה ברפואה האסתטית. אף על פי שמשרד הבריאות הישראלי מאשר אותו לשימושים אלו, השימוש בסיליקון כרוך בלא מעט סיכונים בריאותיים ואסתטיים. מתלבטים בין הזרקת סיליקון לחומצה היאלורונית? כמה סיבות להתרחק מהסיליקון ולבחור בחלופות אחרות לטיפולי מילוי קמטים ועיצוב שפתיים.

מהו סיליקון?

סיליקון הוא תרכובת כימית המיוצרת מחול. נוסף על שימושיו ברפואה אסתטית, לסיליקון יש מספר שימושים בתעשיית הבניין והאלקטרוניקה ומשתמשים בו, בין השאר, לייצר מלט, קרמיקה וזכוכית.

הסיליקון החל להשתלב ברפואה האסתטית בשנות השישים של המאה העשרים, כשתחום האנטי-איייג’ינג עוד היה בחיתוליו. כבר אז התגלו תופעות הלוואי החמורות הכרוכות בהזרקת סיליקון נוזלי לעור הפנים, בהן תופעה המכונה “סיליקינומה”, גידול המופיע בעקבות הזרקת סיליקון בפנים ויכול להתפתח אף שנים לאחר הטיפול.

סיליקון מול חומרי מילוי אחרים

מלבד היתרון הכלכלי  –העלות של הזרקת סיליקון נמוכה יותר בהשוואה לחומרי מילוי אחרים – לסיליקון יש חסרונות רבים. בזמן שבמרבית העולם נאסר על שימוש בסיליקון להזרקות בפנים ובשפתיים, בארץ הטיפול מאושר בתנאי שהמטופל חתם על טופס הסכמה לאחר ששמע מהרופא על הסיכונים הצפויים.

מהם הסיכונים הכרוכים בהזרקת סיליקון לפנים ולשפתיים?

1. התפשטות לאזורים שונים בגוף

הסיליקון בצורתו הנוזלית מוזרק לרקמות הדרמיס העמוקות. שלא כמו חומרי מילוי זמניים אחרים, הסיליקון אינו מתכלה ואינו מתפרק על ידי הגוף באופן טבעי. מכיוון שהוא נשאר ברקמה, הוא עלול להתפשט לאזורים שונים בגוף. במקרים רבים נמצא שהסיליקון נדד לבתי השחי ולקשריות לימפה שונות, ואף יצר גושים קטנים באזורים שונים בפנים, הרחק מאזור ההזרקה הראשוני.

 

2. שינוי מרקם העור

תאי העור מגיבים אל הסיליקון כמו אל חדירת גוף זר אל העור באמצעות ייצור רקמה פיברוטית המורכבת מסיבי קולגן במבנה צפוף ולא מאורגן, בדומה לרקמה צלקתית. לכן, כאשר משתמשים בסיליקון נוזלי למילוי קמטים וחוזרים על הטיפול לעתים קרובות, רקמת העור באזור שטופל נעשית נוקשה ומאבדת מגמישותה. השינוי הזה ניכר במיוחד בזמן דיבור או חיוך.

כיום אין דרך יעילה למנוע את תופעת הלוואי הזו של הזרקת סיליקון למילוי קמטים; ניתן להאט במידת מה את ייצור הרקמה הפיברוטית באמצעות הזרקת סטרואידים לאזור המטופל, אבל גם הזרקת סטרואידים כרוכה בתופעות לוואי.

 

3. התנפחות השפתיים

אותה רקמה פיברוטית מתפתחת גם בעקבות הזרקת סיליקון לעיבוי השפתיים. מכיוון שהרקמה הפיברוטית ממשיכה להתפתח, גם לאחר שחלף זמן ממועד ההזרקה, השפתיים עלולות להתנפח בממדים קיצוניים ולהוביל למראה מוגזם, א-סימטרי ונוקשה.

במקרים קיצוניים של התנפחות קיצונית של השפתיים נדרשת התערבות כירורגית והיא כוללת כריתה של חלקים ניכרים מהשפתיים.

 

4. שינוי בלתי הפיך של מבנה הפנים

הסיליקון אמנם אינו מתפרק מרקמות העור העמוקות, אבל שכבת העור החיצונית ממשיכה להתקמט עם הגיל. ברוב המקרים התוצאה של שני תהליכים מקבילים אלו תהיה שינוי קבוע ולא ניתן לתיקון של מבנה הפנים (זאת בהנחה שלא נוצר סיבוך אחר בשל הזרקות תכופות של סיליקון). כך, אם במקור הוזרק סיליקון ללחיים ולסנטר כדי להבליט את קימורי הפנים, עם הזמן התוצאה עלולה להיות הפוכה וליצור מראה פנים עגול ותפוח במידה לא טבעית. השינוי הזה הוא בלתי הפיך ואין דרך אפשרית להשיב את קימורי הפנים או לעצבם מחדש בעקבות שימוש תכוף בסיליקון.

 

5. שינוי מבנה השפתיים לצמיתות

הזרקת סיליקון לשפתיים היא פרוצדורה לא הפיכה והיא תשנה את המראה והצורה שלהן לתמיד. לכן, שפתיים שנופחו באמצעות סיליקון בגיל צעיר עלולות להיראות בולטות מדי ולא מתאימות למבנה הפנים של המטופלת לאחר עשרים שנה. מכיוון שכדי להחזיר לאחור את מראה השפתיים טרום טיפול יהיה צורך בטיפול כירורגי המורכבת מכריתה חלקית של השפתיים, מומלץ לקחת בחשבון נתונים כמו השינויים הצפויים בפרופורציות של השפתיים ביחס לפנים, בטעמם האישי של המטופלים ובצו האופנה.

 

6. היווצרות גושים דלקתיים תת-עוריים

במקרים נדירים, עלולים להיווצר בעור גושים דלקתיים תת-עוריים כגון סיליקינומה או גרנולומה, ולגרום לעיוותים קשים. בחלק מהמקרים הגושים יבואו לידי ביטוי בנוקשות באזור המטופל, ובמקרים אחרים גם ברגישות באזור והפרשת נוזלים. כאמור, הסיבוכים האלה נדירים, אבל הם עלולים להופיע במפתיע, ללא כל סיבה ידועה, או בתגובה לפגיעה ברקמה בשל פציעה, ניתוח או סיבה אחרת.

כיום אין טיפול מתאים ומושלם לסיבוך הזה, והפתרונות המוצעים, כמו הזרקה מקומית של קורטיקוסטרואידים כוללים גם הם תופעות לוואי קשות.

 

7. דלקת בעקבות שילוב בין חומרי מילוי שונים

רופאים רבים המתנגדים להזרקות סיליקון יימנעו מלבצע טיפולים אסתטיים למילוי קמטים באזורים שהוזרק בהם סיליקון בעבר, אפילו אם חלפו שנים מאז הוזרק סיליקון באזור. הסיבה לכך היא שהשילוב בין סיליקון ובין חומרי מילוי שונים, גם אם אלו אושרו ונחשבים בטוחים לשימוש, עלול לגרום לתגובה דלקתית חמורה ואף לגרנולומה.

 

8. נדרשים טיפולים רבים ויקרים

תוצאות הטיפול בסיליקון למילוי קמטים או שפתיים אינן ניכרות לאחר טיפול אחד, ועל המטופלים לעבור סדרה של טיפולים למשך מספר חודשים עד שיושגו התוצאות הרצויות. וככל שעוברים יותר טיפולים, כך גדל הסיכוי לסיבוכים כגון התפשטות החומר לאזורים נוספים בגוף. זאת ועוד, הטיפולים הממושכים גם מייקרים משמעותית את הטיפול בהשוואה להזרקת חומצה היאלורונית למשל.

 

נכתב על ידי ד”ר אודי בר ופורסם בנוסח אחר באתר YNET ב-30.10.2013

קישור: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4446261,00.html

 

Go Top