×

10 כללים לשימוש בטוח בתוספי תזונה

 

אנשים רבים משתמשים בתוספי תזונה (ויטמינים, מינרלים, צמחי מרפא וחומצות שומן) לשיפור איכות החיים, למניעה של מחלות ובעיות בריאות ולטיפול בהן. בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים בתחום ונחשפו עוד ועוד תפקידי מפתח חיוניים בשמירה על בריאות הגוף, במניעה ובטיפול במחלות ובמצבים שונים.

תוספי תזונה אמנם לרוב נמכרים בחנויות הטבע וברשתות הפארם ללא מרשם רופא, אבל נטילה לא מבוקרת של תוספי תזונה עלולה להיות חסרת תועלת, במקרה הקל, או אף מסוכנת, במקרה הקשה יותר.
 

הסיכונים העיקריים של נטילת תוספי תזונה ללא ייעוץ רפואי:

 1. אינטראקציה עם תרופות קונבנציונליות: השפעות הגומלין בין תוספי תזונה לבין תרופות עלולות להזיק; יש תוספים העלולים להגביר את ההשפעה של תרופות מסוימות ולהפך – לשבש או לנטרל את השפעתן של תרופות.
 2.  

 3. פגיעה במצבי רקע בריאותיים: ישנם תוספי תזונה שעלולים להחמיר את מצבם הבריאותי של חולים במחלות מסוימות.
 4.  

 5. סיכונים הנובעים מנטילה עודפת של תוספי תזונה: ישנם תוספים שעלולים להזיק לגוף אם נלקחים במינון גבוה מהמומלץ או לפרק זמן ממושך מדי.

איך להשתמש שימוש נכון ובטוח בתוספי תזונה?

 1. חשוב להקפיד לשאול את הרופא על תופעות הלוואי של תוסף התזונה, על השפעות הגומלין האפשרויות עם תרופות נוספות ועל סיכונים אפשריים בנטילת התוסף על רקע מחלות ומצבים בריאותיים.
 2.  

 3. לא מומלץ לסמוך על הייעוץ שניתן על ידי דיילים או אנשי מכירות. בדרך כלל הידע שלהם אינו מקיף ומעמיק דיו.
 4.  

 5. יש להתרחק מתוספי תזונה או מתכשירים שעל התווית שלהם לא מצוינת תכולה מפורטת. אם מטפל מסרב לפרט מהי הפורמולה ומרכיביה מטעמי סודיות, מוטב לא להסתכן ולוותר עליה מטעמי בריאות.
 6.  

 7. כדאי להעדיף תוספים מחברות מוכרות וותיקות שתהליכי הייצור שלהן עוברים ביקורות קפדניות. למרבה הצער, אין בנמצא תוספי תזונה איכותיים הזולים באופן ניכר מאחרים.
 8.  

 9. מי שנוטל ויטמין E או אומגה 3 ועומד לעבור ניתוח, חשוב שידווח על כך לרופא.
 10.  

 11. אין ליטול ויטמינים, אבץ וברזל מבלי לבצע בדיקות דם מקדימות. היוצאים מן הכלל הם ויטמינים E ו-C.
 12.  

 13. אין ליטול ויטמין D ו-K ללא בדיקה מוקדמת. כדאי להיבדק אחת לשנה או במקרה של חשד למחסור בוויטמינים אלו.
 14.  

 15. לתיקון חוסר גבולי בברזל, בחומצה פולית או ב-B-12 תספיק בדרך כלל כמות קטנה מהתוסף, ויש להתייעץ עם הרופא לגבי המינון המדויק. שבועיים לאחר סיום הטיפול כדאי לבצע בדיקת דם חוזרת כדי לדעת אם להמשיך וליטול את תוספי התזונה.
 16.  

 17. אין לבצע בדיקות דם במהלך נטילת תוספי תזונה, שכן השימוש בהם עלול למסך את הרמה האמיתית של החומרים בגוף. הפסיקו את נטילת התוסף כשבוע לפני הבדיקה.
 18.  

 19. כדאי להתייחס בזהירות לכותרות מרשימות כמו “ברישיון משרד הבריאות”; אישור משרד הבריאות או רישיון ממנו אינם מעידים על סגולות ריפוי, אלא על בטיחות השימוש בתוסף בלבד.

 

מתוך: המדריך הישראלי השלם לתוספי תזונה, מאת ד”ר אודי בר ויפה שיר-רז, הוצאת כתר, 2008

 

 

 

Go Top