×

טיפול בהתקרחות גברית באמצעות תוספי תזונה – תיאור מקרה

 

נשירת שיער היא תופעה אוניברסלית, והיא יכולה לנבוע ממספר גורמים ולהתבטא בכמה דרכים. בפני עצמה הנשירה אינה נחשבת לבעיה בריאותית, אך אם היא בלתי הפיכה ומובילה להקרחה היא מהווה פגם אסתטי, והיא גם יכולה להוות ביטוי למחלות ולבעיות בריאות אחרות.

אחת הצורות השכיחות של נשירת שיער נקראת נשירה אנדרוגנטית והיא נפוצה בעיקר בקרב גברים בגיל שלושים ומעלה, אבל גם אצל חלק מהנשים בגיל המעבר ואילך. אצל גברים תהליך נשירת השיער בולט יותר מאשר אצל נשים, מתחיל בגיל צעיר יותר, הדלילות ניכרת יותר לעין, והיא יכולה להגיע לכמעט קרחת מלאה.

 

הגורמים להתקרחות גברית וגילויים חדשים במניעת התקרחות

הגורמים לנשירה מסוג זה הם הורמונליים ותורשתיים (אנדרו = ההורמון הגברי). לעתים קרובות, גיל הופעת הנשירה ודפוס ההקרחה דומים לאלה שאפיינו את תהליך נשירת השיער אצל האב. עם זאת, כיום נהוג לדבר על תורשה מולטי-פקטוריאלית, כלומר על מכלול של גורמים תורשתיים.

המנגנון המדויק של תהליך ההקרחה הגברית התגלה רק בשנים האחרונות. מתברר שבהקרחה אנדרוגנטית יש פעילות יתר של האנזים 5-אלפא-רדוקאטז, אשר גורם לעלייה ברמות ההורמון הגברי דיהידרו-טסטוסטרון (DHT). הורמון זה גורם לכיווץ כלי הדם המספקים חמצן ורכיבי תזונה לזקיקי השיער ולהרס הדרגתי ומתמשך של הזקיקים. כך נעשות השערות דקות יותר ויותר, עד שבסופו של דבר נותר על הקרקפת שיער פלומתי דק ושקוף ממש כמו אצל ראשי תינוקות (המכונה שיער ולוסי).

לקראת סוף התהליך הניווני, בדרך כלל כעשור לאחר תחילת תהליך הנשירה, מתחילה להיווצר באזור שמסביב לזקיק השיער התעבות של רקמת החיבור (פיברוזיס), והיא מונעת מהשיער לצמוח מחדש באופן סופי ומוחלט. אולם בכל השלבים הקודמים להופעתה ניתן להביא לשגשוג מחודש של הזקיק כך שיצמיח שיערה מחדש.

תהליך נשירת השיער הוא לעתים מתמשך ואיטי למדי, וגם לאחר איבוד של כ-25% משיער הקרקפת, לא תמיד ניתן להבחין בתהליך ההידלדלות. מחקרים מראים כי התוצאות הטובות ביותר מושגות כשהטיפול מתבצע בשלבים מוקדמים של תהליך הנשירה. על כך חשוב מאוד להיות ערניים לתופעה ולהתחיל בטיפול בנשירת שיער גברית מוקדם ככל האפשר.

 

טיפול בנשירת שיער מטיפוס גברי: תיאור מקרה

בועז היה בן עשרים ושמונה וסובל מהקרחה אנדרוגנטית ברורה כאשר הגיע לראשונה למרפאה. במהלך השנתיים שקדמו להגעתו למרפאה הוא ביקר בכל מיני מרפאות ומכונים ואצל אינספור “מרפאים” ושאר קוסמים שהבטיחו להצמיח את שערו מחדש. עקבות הטיפולים השונים שעבר כבר ניכרו בפדחתו.

בועז קיבל המלצה לשלב בתזונתו כמה תוספי תזונה שכולם חוסמים את פעילותו של האנזים 5-אלפא-רדוקטאז. חלק מהתוספים מיועדים לבליעה וחלקם למריחה על הקרקפת.

תוספי תזונה לטיפול בנשירת שיער אנדרוגנטית:

  • שמן המופק מן הבוראגו (הזיפן הרפואי): לנטילה בארוחת הערב ולמריחה על הקרקפת אחת לשבוע, בלילה שלפני חפיפת השיער.
  • כמוסות מיצוי דקל ננסי
  • חליטות תה ירוק

במקביל, לאחר שהתקבלו תוצאות בדיקות הדם של בועז, הוא קיבל כמה השלמות של ויטמינים ומינרלים החיוניים לייצור תקין של חלבון הקרטין הבונה את גוף השערה והדרושים לתפקוד תאים המתחלקים בקצב מהיר:

  • ביוטין
  • אבץ
  • B12
  • ברזל

בנוסף, נרשמו לבועז תוספי תזונה נוגדי חמצון ונוגדי דלקת:

  • אומגה 3
  • ויטמין C
  • ויטמין E

 

תוצאות הטיפול

כשם שתהליך הנשירה הוא איטי, כך גם תהליך צמיחתו מחדש של השיער. כבר לאחר חודשיים מתחילת הטיפול ניכרה ההפחתה בנשירה, וכעבור כחצי שנה ניתן היה להבחין בצמיחה המחודשת של השיער (זאת מכיוון שכדי לראות את השיער החדש, עליו לצמוח ולהגיע לאורך מסוים).

בועז נתבקש להקפיד על נטילה יומיומית של תוספי התזונה ולהימנע מתכשירי שיער מסוימים כגון שעוות עשירות וסמיכות. גם לאחר שתושג צמיחה משביעת רצון של השיער הוא יצטרך להמשיך ולנטול את תוספי התזונה המעכבים את האנזים 5-אלפא-רדוקטאז ואת התוספים נוגדי הדלקת ונוגדי החמצון. לעומת זאת, את התוספים שהותאמו לפי בדיקות הדם הוא יוכל להפסיק לנטול אם ישופרו הערכים.

 

מתוך: המדריך הישראלי השלם לתוספי תזונה, מאת ד”ר אודי בר ויפה שיר-רז, הוצאת כתר, 2008

 

 

 

 

Go Top