×

כל הדרכים להצעיר את מראה העיניים

העיניים הן אמצעי הבעה מרכזי בפנינו: שיחה בארבע עיניים תסגיר את אורח חיינו, מצב רוחנו, רגשותינו – וגם את גילנו הביולוגי.

כל עוד אנחנו צעירים, העיניים תופסות שטח ניכר ממראה הפנים, מראה המוקצן בדמויות מנגה יפניות, וככל שאנחנו מתבגרים, שטחן של העיניים ביחס לפנים הולך ומצטמצם, ובכך למעשה מסגיר את גילנו האמיתי.

בגלל תפקידן המרכזי של העיניים, הן בתקשורת הבין-אישית והן במראה הכללי של הפנים, יש להן חשיבות רבה ברפואה האסתטית. טיפולים להצערת פנים המתעלמים מאזור העיניים יוצרים תוצאה לא טבעית ולא אסתטית. אחד הגורמים המסגירים ניתוח מתיחת פנים כושל הוא מראה עור מתוח אבל מפתח עין קטן.

תעשיית הקוסמטיקה והרפואה האסתטית מציעות מגוון דרכים להצערת מראה העיניים. בכתבה הבאה נסקור כמה מהן.

 

שימוש באיפור ובקוסמטיקה להצערת מראה העיניים

ישנם מגוון רחב של תכשירי קוסמטיקה המיועדים לאזור העיניים. חלקם מבטיחים לטפל בקמטים הנוצרים סביב ארובת העין, ואחרים מתמקדים בתופעות כגון עיגולים שחורים סביב העיניים או עיניים נפוחות.

כדי לעכב את הזדקנות העור באזור העיניים מומלץ במיוחד להשתמש בתכשירי קוסמטיקה המבוססים על חומצה אמינית גאבה (גאבה אמינו בוטיריק אסיד), שכן השפעתם דומה לזו של טיפולי בוטוקס; כלומר, מריחה של קרם מבוסס חומצה אמינית גאבה גורם לרפיון השריר הטבעתי שסביב העיניים ולטשטוש קמטי ההבעה המופיעים באזור העין. יש לציין כי השפעתם של קרמים אלו היא זמנית, ולצערנו טרם פותחו קרמים שיכולים להעלים קמטים לצמיתות.

לטיפול בעיניים נפוחות ניתן להשתמש בתכשירים קוסמטיים המבוססים על חומרים ממריצים כגון מנטול, קפאין וכדומה. תכשירים אלו מכווצים את כלי הדם הזעירים המצויים באזור העפעפיים. גם השפעתם של קרמים מסוג זה היא זמנית, והשפעתם אף עלולה לפחות בעקבות שימוש תדיר בהם.

דרך נוספת ליצור אשליה של עיניים גדולות יותר, ולכן מראה פנים צעיר יותר, היא באמצעות איפור. מאז מצרים העתיקה ועד ימינו נשים משתמשות בתכשירי איפור כדי להדגיש את מראה העיניים, באמצעות צביעת העפעפיים, הדגשת הריסים, סלסולם והארכתם באמצעים מלאכותיים.

 

טיפולים אסתטיים לאזור העיניים

הרפואה האסתטית מציעה מגוון פתרונות המיועדים להצערת אזור העיניים, החל בהזרקות בוטוקס ממוקדות וכלה במתיחת פנים.

בוטוקס: באמצעות הזרקות בוטוקס ניתן להעלים את קמטי הצחוק הנחרתים סביב העיניים באמצעות שיתוק זמני של שרירי ההבעה הזעירים בפנים. אבל המהפכה האמיתית של טיפולי הבוטוקס מתבטאת ביכולתם להגיע אל אזורים ספציפיים סביב העין ברמת דיוק גבוהה. למשל, אפשר להזריק בוטוקס ולשתק את השריר הטבעתי שסביב חלקה החיצוני של העין, והתוצאה תהיה החלקת קמטי צחוק סביב העיניים.

טיפול בקרני אור (פוטו ריג’וביניישן): טיפול זה לרוב משמש להבהרת כתמי עור, ולעתים אפשר להשתמש בו להעלמת נימים בעיניים הנראים כמו עיגולים שחורים, ובכך לשפר שיפור ניכר את מראה העיניים והפנים.

מילוי שקעים סביב העיניים באמצעות חומצה היאלורונית: שקעים אלו נוצרים בשל ירידה בכמות השומן התת-עורי בפנים ובייחוד בעיניים המתרחשת עם הגיל. הזרקה של חומצה היאלורונית תחוחה אל שקעים אלו “מאחדת” בין הלחיים לארובות העיניים וגם מעלימה את העיגולים השחורים סביב העיניים. התוצאה היא הצערה משמעותית של מראה העיניים.

לייזר פרקציונלי: טיפולי לייזר פרקציונלי משמשים להעלמת קמטי חיוך עמוקים בצדי העיניים (המכונים גם “קמטי מניפה”). לתוצאות טובות במיוחד, לעתים יומלץ על שילוב בין לייזר פרקציונלי וטיפולי הבהרת העור שסביב העיניים.

ניתוח עפעפיים: במקרה של עור נפול ורפוי באזור העפעפיים העליונים, תופעה המשפיעה לא רק על המראה האסתטי אלא גם על שדה הראייה, יומלץ על ניתוח עפעפיים שבו יוסר העור העודף. במקרים קלים יהיה אפשר לפתור את הבעיה באמצעות הזרקת בוטוקס להרמת הגבות וקפל העור, אבל במקרים חמורים יותר יהיה צורך בניתוח עפעפיים המתבצע בחדר ניתוח בהרדמה מקומית.

מתיחת פנים: במקרים קיצוניים, הכוללים גם מראה רפוי של עור הפנים וצניחה של הגבות, יהיה אפשר לעבור ניתוח למתיחת חלקו העליון של הפנים. יש לציין שמתיחת פנים אינה מייתרת את השימוש בהזרקות בוטוקס כדי להעלים את קמטי ההבעה הנחרתים סביב העיניים ובין הגבות, ואת השקעים הנוצרים סביב העיניים.

 

אימון שרירי העיניים

כדי להגיע לתוצאות טובות, על הרופא המטפל לבחור בקפידה את השרירים הזעירים בפנים שאליהם יוזרק בוטוקס. אם בשעות הראשונות שלאחר הטיפול יבצע המטופל פעילות גופנית כמו שחייה או ריצה או יעסה את אזור הטיפול, הוא עלול לגרום לרעלן בוטולינום טוקסין להתפשט לאזורים נוספים בפנים ולשתק אותם, והתוצאה עלולה להיות לא אסתטית.

 

תרגיל מומלץ להצערת מראה העיניים:

עצמו עיניים והניחו את האצבעות המורות על הגבות והרימו אותן, בו זמנית לחצו על העפעפיים העליונים לכיוון מטה באמצעות אצבעות הקמיצה ומנעו מהשרירים לפקוח את העיניים.

התרגיל הזה הוא טוב כי הוא גם מחזק את השריר האחראי על הרמת העפעפיים העליונים ופקיחת העיניים ומקצרו, וגם מותח את השריר הטבעתי החיצוני שסביב העיניים ומאריך אותו.

 

 

נכתב על ידי ד”ר אודי בר ופורסם בנוסח שונה באתר YNET בתאריך 2.12.2013

לינק: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4458515,00.html

 

Go Top