×

ויטמינים לעיכוב התקרחות אצל גברים

מחקרים מהשנים האחרונות מראים שהקרחה גברית טיפוסית נגרמת מפעילות יתר של האנזים 5-אלפא-רדוקטאז. אנזים זה גורם לעלייה ברמות ההורמון הזכרי דיהידרו-טסטוסטרון (DTH), הגורם לכיווץ כלי הדם המספקים חמצן ורכיבי תזונה לזקיקי השיער, ובכך מביא למעשה להרס הדרגתי ומתמשך של הזקיקים. בעקבות הגילוי הזה, התגלו כמה ויטמינים ותוספי תזונה העשויים לעכב את ייצורו של הורמון הDHT-, ובשל כך גם לעכב את תהליך ההתקרחות האופייני לגברים.

ויטמינים ותוספי תזונה נגד נשירת שיער בגברים:

אבץ

אבץ (Zinc) הוא מינרל המצוי בריכוזים גבוהים במיוחד ברקמת המוח, בכליות, בכבד, בעיניים ובמערכת הרבייה הזכרית. בגופנו יש מאגר אבץ של 3 גרם לערך, והוא משמש מרכיב חיוני בפעילותם של למעלה מ-200 אנזימים, בהם אנזימים הנחוצים לתפקוד המערכת החיסונית, לייצור מולקולות DNA (המטען הגנטי), לתהליכי ריפוי של פצעים וכוויות, לבניית העצם, לשכפול התאים, להגנה מפני רדיקלים חופשיים ועוד. כמו כן, האבץ חיוני לפעילות תקינה של הורמון האינסולין (הדרוש לוויסות רמות הסוכר בדם), לוויסות ייצור השומן בבלוטות החלב שבעור, ולתפקוד תקין של חוש הטעם והריח.

על פי המחקר, לאבץ יש גם השפעה מיטיבה על בריאות השיער והקרקפת, ואפילו על נשירת שיער מהטיפוס הגברי. האבץ מעכב את פעילותו של האנזים 5-אלפא-רדוקטאז, וכך מפחית את רמות ההורמון הזכרי בקרקפת, ומונע את התנוונות השיער במיקומים האופייניים להתקרחות גברית.

מינון מומלץ

הקצובה היומית המומלץ היא 15 מיליגרם אבץ ליום. אנשים בריאים, הניזונים מתפריט מגוון הכולל בשר בקר, בשר עוף וביצים, בדרך כלל מקבלים ממזונם כמות מספקת של אבץ.

כתוסף תזונה, מומלץ להעדיף אבץ פיקולינאט, שהוא בעל זמינות ביולוגית גבוהה. במקרה כזה, די בדרך כלל בטבלייה אחת המכילה 12–15 מיליגרם ליום. בתוספי אבץ אחרים הזמינות הביולוגית נמוכה יותר, ולכן יש צורך במינון גבוה יותר.

את האבץ מומלץ לנטול בערב לפני השינה, שכן הוא מרגיע ומשרה תחושת ישנוניות.

 

חומצות שומן גמא-לינולאית (GLA)

חומצות שומן גמא-לינולאית הן חומצות שומן חיוניות מקבוצת אומגה 6. בעוד שצריכה מוגברת של מרבית חומצות השומן מקבוצה זו ממריצות יצירת דלקות ומגבירה את הסיכון לזיהומים ולמחלות, חומצת השומן הגמא-לינולאית פועלת כנוגדת דלקת ומונעת את ההשפעות השליליות.

בין שאר השימושים שלה, ה-GLA משמשת מעכב לאנזים הנחוץ להפיכת ההורמון הזכרי טסטוסטרון לצורתו הפעילה יותר, דיהידרו טסטוטרון. לעיכוב ביוכימי זה יש תפקיד מרכזי בהאטת התהליכים התלויים בפעילות הטסטוסטרון, בהם הקרחה גברית.

המינון היומי המומלץ הוא 300 מיליגרם של תוסף GLA. מינונים גבוהים מזה עלולים להזיק לכבד.

 

סו פלמנטו (דקל ננסי)

סו פלמנטו או הדקל הננסי, כשמו הוא דקל זעיר ממדים, בעל עלים רחבים וגדולים היוצרים מעין כתר, ובעל פירות בצבע אדום כהה עד שחור. במשך מאות שנים השתמשו האינדיאנים באמריקה בפירותיו לטיפול בזיהומים בדרכי השתן ובאיברי המין של גברים ובעוד תסמינים שכיום ניתן לאבחן כתסמינים של הגדלה שפירה של הערמונית.

בניסויים שנעשים היום מתגלים סימנים מעודדים לכך שניתן לטפל בדקל הננסי גם בהקרחה מטיפוס גברי, המתאפיינת בנסיגה של קו השיער במפרצים והופעת קרחת בקודקוד. כאמור, נשירת שיער מסוג זה תלויה בהורמון דיהידרו-טסטוסטרון והיא נגרמת בשל פעילות יתר של האנזים 5-אלפא-רדוקטאז. אנזים זה גורם לעלייה ברמות הדיהידרו-טסטוסטרון, הגורם לכיווץ כלי הדם המספקים חמצן ורכיבי תזונה לזקיקי השיער, ובכך למעשה מביא להרס הדרגתי ומתמשך של הזקיקים.

נטילה קבועה של תוסף הדקל הננסי מעכבת את פעילותו של האנזים 5-אלפא-רדוקטאז בזקיקי השיער שבקרקפת, ובכך מפחיתה את רמות הדיהידרו-טסטוסטרון בקרקפת. בדרך זו נמנעת ההתנוונות של זקיקי השיער במיקומים האופיינים להקרחה הגברית.

מינון מומלץ

המינון היומי המומלץ הוא 500 מיליגרם מיצוי סטנדרטי, שאותם יש לנטול שלוש פעמים ביום עם הארוחות. מומלץ לשלב עם תוסף הדקל הננסי גם תוסף אבץ.

 

כדי להבטיח את הצלחת הטיפול בהתקרחות באמצעות ויטמינים ותוספי תזונה, יש לעבור ייעוץ רפואי מקיף הכולל בדיקות דם מדוקדקות, אבחון סוג ההתקרחות ומעקב רציף אחר תוצאות הטיפול.

הטיפול בנשירת שיער בגברים במרפאה של ד”ר אודי בר מותאם אישית למטופלים לפי גילם, קצב נשירת השיער ומצבם הבריאותי האישי. צרו איתנו קשר לפרטים נוספים ולתיאום תור.

 

מתוך: המדריך הישראלי השלם לתוספי תזונה, מאת ד”ר אודי בר ויפה שיר-רז, הוצאת כתר, 2008

 

 

Go Top