×

טיפול בהזדקנות מוקדמת של עור הפנים באמצעות תוספי תזונה: תיאור מקרה

הזדקנות העור היא תהליך שאינו פוסח על אישה או אישה מאיתנו. עם העלייה בגיל מופיעים קמטים וקמטוטים, וכן חלה הפחתה ניכרת ביכולתו של העור להקרין אור. חלק ניכר מתהליך זה תלוי בכמות השמש שנחשפנו אליה במשך השנים, וכן בגורמים גנטיים שונים. על פי טענת החוקרים, קרינת השמש שאליה נחשפנו במהלך חיינו מחוללת 80 אחוזים לערך מתהליך הזדקנות העור, ורק 20 האחוזים הנותרים נקבעים על פי גילנו הביולוגי!

חשוב לזכור כי כל כמות של קרינת שמש שאליה נחשפנו בילדותנו מותירה את חותמה לעד בדנ”א של תאי עורנו. המשמעות היא שנזקי קרינה המופיעים החלק מגיל שלושים-ארבעים מקורם בדרך כלל בקרינת השמש שספגנו בגיל צעיר הרבה יותר.

 

הזדקנות העור בעקבות חשיפה לשמש

את הנזק הנגרם מקרני השמש מחוללים הרדיקלים החופשיים המצויים באור העל-סגול; הם בעלי השפעה הרסנית על כל תאי גופנו, אולם לרוב דווקא עורנו הוא הראשון שמסגיר את הפגיעה. אם לא מנטרלים מיד את הרדיקלים החופשיים, הם גורמים לתגובת שרשרת כימית ברקמות השונות, גורמות לחמצונן ולהרס בלתי הפיך שלהן.

הרדיקלים החופשיים גורמים להרס מתמשך של סיבי הקולגן והאלסטין, המהווים את השלד האלסטי התומך במבנה העור ומקנים לו את חוזקו, מוצקותו וגמישותו. נפגעים גם התאים הפיברובלסטיים המייצרים את סיבי הקולגן והאלסטין ורכיבים נוספים של משתית (מטריצת) העור, שהעיקרי בהם הוא החומצה ההיאלורונית, המשמשת ג’ל סופח מים וגורמת לעור להיראות חלק, מתוח וצעיר. תכולת החומצה ההיאלורונית פוחתת עם השנים והעור הופך מקומט, מדולדל, ובעל מראה עייף ומבוגר.

הזדקנות מוקדמת של העור: תיאור מקרה

ריקי הייתה בת שלושים וחמש כשהגיעה לראשונה למרפאה. היא הייתה שחקנית מצליחה, אבל על אף גילה הצעיר יחסית, כבר לא לוהקה לתפקיד “החתיכה”. דמות זו של “צעירה אטרקטיבית” הייתה מרכיב משמעותי בזהותה העצמית במהלך רוב שנות עבודתה כשחקנית, וכעת נאלצה שוב ושוב לקבל תפקידים של נשים מבוגרות בהרבה.

ריקי חשה ש”הזקנה קפצה עליה מוקדם מדי”. עורה נראה מקומט, מבוגר ועייף. העובדה שחברותיה בנות גילה המשיכו להיראות צעירות, פגעה עוד יורת בביטחונה העצמי, וכשהתבוננה בתצלומיה הישנים, התקשתה להתמודד עם התסכול ועם אובדן יופייה.

כבר במבט כללי ניתן היה לראות כי לריקי עור בהיר מאוד הנוטה להאדים מאוד בחשיפה לשמש, להישרף בקלות ולהתקלף. ואכן היא סיפרה שבנעוריה הרבתה לבלות בים: “זה היה אופנתי אז…”, הודתה כמתנצלת.

על אף שבשנים האחרונה, כך הוסיפה וסיפרה, היא חדלה מנוהג זה, הרי דווקא לאחרונה הופיעו לפתע כתמיי פיגמנטציה, שומות ונמשים רבים על כתפיה, באזור המחשוף ועל עור פניה, וגם חריצים עמוקים החלו לצוץ בזוויות עיניה. בהמשך השיחה התברר שנוסף לחשיפה מרובה לשמש בנעוריה, נהגה ריקי גם לעשן ולצרוך כמויות מתונות של אלכוהול.

במבט נוסף ניתן היה לראות בבירור כי גם קו הלסת שלה אינו מהודק כשל בנות גילה, וקמטי הבעה עמוקים שוכנים משני צדי אפה ובין עיניה. למרות הגוף החטוב וההופעה האופנתית היא נראתה כבת ארבעים ושתיים.

אבחון הגורמים להזדקנות העור

ריקי סבלה ללא ספק מהזדקנות מוקדמת של העור. תהליך זה שכיח בקרב בעלי עור בהיר המרבים להיחשף לשמש, וכן בקרב אנשים המנהלים אורח חיים לא בריא, המתאפיין בצריכה מרובה של מזונות דלים בוויטמינים, מינרלים וחומצות שומן חיוניות, בעישון סיגריות ובשתיית אלכוהול.

נזקי שמש ישנים הם שגרמו להופעת כתמי הפיגמנטציה והנמשים הרבים, ולהתקמטות המהירה בעורה של ריקי. העישון “תרם” אף הוא את חלקו, בכך שגרם להפחתת רמות ויטמין C בדמה עד לשיעור של 50 אחוזים מהנורמה.

הטיפול בריקי באמצעות תכשירים חיצוניים ותוספי תזונה

הטיפול בריקי כלל תכשירים חיצוניים המכילים ריכוז רפואי של מרכיבים פעילים כגון חומצות מסוג אלפא ובטא-הידרוקסי (חומצה גליקולית, סליצילטית ולקטית), וכן חומצה רטינואית, המעניקים תוצאות מהירות הנראות לעין בתוך שבועות ספורים. אולם דווקא תוספי התזונה שהחלה ליטול הם מסוגלים לחולל במקרים כשאלה את השינוי המעמיק יותר בטווח של החודשים והשנים הבאות.

תוספים אלה עם ברובם נוגדי חמצון, וחלקם האחר חומרי גלם לייצור משתית סיבי הקולגן והאלסטין בעורנו. כל אלה הוכחו זה מכבר, במחקרים גדולים ובדוקים היטב, כבעלי השפעה מרחיקת לכת על עורנו, השפעה שניתן להבחין בה בנקל כבר לאחר כמה חודשים של שימוש רציף ללא שינוי נוסף בשגרת הטיפוח.

תוספי תזונה מומלצים לטיפול בהזדקנות העור:

  • ויטמין C מסוג אסטר
  • ויטמין E
  • פיקנוגנול
  • חומצה אלפא-ליפואית
  • צמח הבוראגו
  • גלוקוזאמין

נוסף לרשימת תוספים אלה, חשוב כמובן גם להשלים רמות חסר של ויטמינים ומינרלים נוספים, בהתאם לתוצאות בדיקות דם דקדקניות. לדוגמה, לחלק מוויטמיני B יש תפקיד חשוב בטיפול בבעיות עור שונות, וגם חומצות שומן מסוג אומגה 3 תורמות ללחלוחו של עור יבש ולשיפור נגעים עוריים שונים.

ישנן גם כמה תרופות שמקורן בוויטמין A המשמשות לטיפול יעיל באקנה וגם הן בעלות יעילות מוכחת לתיקון נזקי שמש ולהפחתת הסיכון לסרטן העור. רטין A (חומצה ויטמין A) הוא למעשה התכשיר היחיד שהוכח יעיל לתיקון ממשי של נזקי שמש קיימים.

אם נוסיף לכל אלה הקפדה על תזונה העשירה בנוגדי חמצון ונשתדל להפחית את החשיפה לרמות גבוהות של רדיקלים חופשיים על ידי צמצום החשיפה לשמש, לעישון סיגריות ולזיהום אוויר, הרי שסלולה לפנינו הדרך לשמור על עור פנינו וגופני לאורך שנים.

 

מתוך: המדריך הישראלי השלם לתוספי תזונה, מאת ד”ר אודי בר ויפה שיר-רז, הוצאת כתר.

 

Go Top