×

צלקות אקנה

צלקות אקנה הן תופעה נפוצה למדי, ואם לא מטפלים בהן כראוי הן עלולות להשאיר תזכורת לא נעימה לפצעי האקנה עד גיל מבוגר. מהם הגורמים לצלקות אקנה ומהן השיטות היעילות ביותר לטיפול בהן? הפרטים בכתבה לפניכם.

 

מה גורם לצלקות אקנה?

צלקות אקנה נפוצות בעיקר לאחר אקנה ציסטית קשה. אקנה מסוג זה יוצרת כיסי מוגלה והיא מערבת את רקמות העור העמוקות (הדרמיס). אם האקנה אינה מטופלת כהלכה, היא עלולה לפגוע במרקם העור באופן בלתי הפיך ולהשאיר צלקות לאורך זמן.

צלקות אקנה עלולות להיווצר גם לאחר אקנה קלה ובינונית, אם טופלה באופן שגוי והתאפיינה בחיטוט והתעסקות יתר בפצעים. “פיצוץ” פצעונים עלול ליצור זיהום חיידקי משני, להחמיר את תהליכי הדלקת המקומיים, ובכך לפגוע בשכבות העור העמוקות ולהותיר צלקות.

צלקות אקנה הולכות ומחמירות עם הגיל בגלל הירידה הטבעית בכמות השומן התת-עורי ובצפיפות רקמת החיבור שבעור (קולגן, אלסטין וחומצה היאלורונית). מכיוון שתהליכים אלו מתרחשים גם בחלקי העור המצולקים, הצלקות נוטות להתרחב ומדגישות את הפגמים במראה הפנים.

סוגי צלקות אקנה

צלקות פצעי הבגרות מופיעות בדרגות חומרה שונות. צלקות קלות יופיעו רק בלחיים וישפיעו רק על החזרת קרני האור מהפנים; צלקות קשות עלולות לפגוע פגיעה של ממש במראה הכללי של הפנים.

כיום, עולם הרפואה האסתטית מציע מגוון פתרונות לטיפול בצלקות אקנה. בכתבה הזאת נסקור עשר דרכים יעילות לטיפול בצלקות אקנה

 

עשר דרכים לטיפול בצלקות אקנה:

1. חומצה רטינואית להחלקת צלקות אקנה

חומצה רטינואית, המבוססת על חומצת ויטמין A, משמשת זה שנים רבות לטיפול חיצוני בפצעי אקנה.בעקבות טיפולים אלו הוכחה יכולתה של החומצה הרטינואית להחליק גם צלקות אקנה ישנות ואף להעלימן.

ברקמת העור העמוקה נמצאים תאים מיוחדים (פיברובלסטים), שלהם קולטנים ייחודיים המזהים את החומצה הרטינואית. מריחה חיצונית של תכשיר המכיל חומצה ריטונאית בריכוזים קטנים תגביר את ייצור רקמת החיבור האלסטית שבעור, את סיבי הקולגן, האלסטין ואת החומצה ההיאלורונית. בנוסף, חומצה ריטונאית תורמת להאצת נשירת התאים משכבת העור העליונה.

השילוב בין שתי הפעולות האלה מוביל למילוי פרוגרסיבי של צלקות אקנה. שימוש נכון ומבוקר בתכשירים המכילים חומצה רטינואית עשוי לשפר את מרקם העור ולהחליק צלקות אקנה. את התכשירים למריחה חיצונית המכילים חומצה רטינואית במינונים שונים (הריכוז המקסימלי הוא 0.05 אחוז) אפשר להשיג בבתי המרקחת והם מחייבים מרשם רפואי.

חשוב לציין כי השימוש בתכשירים חיצוניים המבוססים על חומצה רטינואית אסור לנשים הרות או מיניקות. כמו כן, יש להימנע  מחשיפה לשמש למשך תקופת הטיפול, העשויה להימשך זמן רב.

 

2. פפטידים בקוסמטיקה

מריחת קרם לחות אמנם משפיעה לטובה על מראה העור ומפחיתה תחושות של יובש ושל מתיחה, אבל לרוב אין ביכולתה לשנות תהליכי עומק המתרחשים בדרמיס ולהחליק צלקות.

אף על פי כן, בשנים האחרונות התפתחה תעשיית הקוסמטיקה וכיום אפשר למצוא תכשירים קוסמטיים לשימוש חיצוני המכילים פפטידים, מולקולות זעירות המשמשות לאיתות בין תאים. תכשירים מסוג זה עשויים להשפיע גם על תהליכים המתרחשים בשכבות העור העמוקות יותר. למשל, כמה מאותם תכשירים הכוללים מולקולות הפפטידים נמצאו יעילים בהגברת הייצור של קולגן ואלסטין ובכך השפיעו על תאים פיברובלסטים בדרמיס ואפשרו הרמת הצלקת השקועה במידה מסוימת.

יש לציין שגם תכשירים אלו לא יעלימו צלקות אקנה לגמרי. אף על פי כן, מומלץ להעדיף תכשירי לחות מבוססי פפטידים על פני אלו שתפקידם היחידי הוא ליחוח עור הפנים.

יתרון נוסף לתכשירים קוסמטיים מבוססי פפטידים הוא שאין צורך להימנע מחשיפה לשמש, וכן הם מותרים לשימוש בזמן היריון והנקה ואף מומלצים לבעלי עור כהה.

 

3. רטינול בקוסמטיקה

רטינול הוא שמו של כהל המופק מוויטמין A וניתן למצוא ריכוזים שונים שלו בתעשיית הקוסמטיקה. מנגנון הפעילות שלו דומה לזה של החומצה הריטונאית, המופקת מוויטמין A, אלא שבניגוד אליה  השימוש ברטינול אינו מחייב מרשם רפואי. מידת היעילות של הרטינול  אמנם פחותה מזו של החומצה הרטינואית, אבל גם תופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בו הנן מועטות, וכן לא נדרשת הסתגלות הדרגתית אליו. עם זאת, יש להימנע מחשיפה ממושכת לשמש בזמן השימוש ברטינול.

שימוש קבוע וממושך בתכשירים קוסמטיים המכילים מינונים גבוהים של רטינול  יביא לשיפור מסוים אך ניכר לעין בעומק הצלקות והקמטוטים בעור.

 

4. טיפולים מקצועיים בחומצות גליקולית ולקטית

שיטה נוספת לטיפול בצלקות אקנה שטחיות עד בינוניות היא באמצעות טיפולי פילינג המשלבים בין ריכוזים גבוהים של בחומצות מסוג אלפא ובטא הידרוקסי, כגון החומצה הגליקולית הסליצילית. טיפולים אלו  נעשים במרפאה או במכון קוסמטי מקצועי והם עשויים לשפר את מראה העור בטווח הקצר ובמהירות יחסית.

במהלך הטיפול מחליקים את מרקם העור וכך, למראית עין, מצמצמים את עומק הצלקות. עם זאת, יש להדגיש כי השיפור מושג לטווח הקצר בלבד, וכדי להשיג תוצאות לטווח הארוך יש לחזור על אותם טיפולים מספר פעמים, וכן להקפיד על שימוש ביתי בתכשירים חיצוניים המכילים ריכוזים גבוהים של חומצות וניתנים במרשם רופא.

יש להימנע מחשיפה למשש במשך שבועיים לאחר טיפול הפילינג או השימוש בתכשיר או יותר. זאת ועוד, שימוש ממושך במינונים גבוהים של חומצה גליקולית עלול לגרום לרגישות יתר של העור ואף לפגוע ביכולת להמשיך בטיפול. תופעה זו מכונה היפרסנסיטיזציה.

 

5. העלמת צלקות אקנה קשה באמצעות פילינג כימי

בעבר היה נהוג להשתמש בפילינג כימי עמוק (הנעשה באמצעות פנול) לטיפול בצלקות אקנה קשות. כיום הטיפול פחות מומלץ מכיוון שלאחר הטיפול הרקמה המטופלת נותרת במרקם ובצבע שונה, בהיר יותר מצבע העור המקורי, והתוצאה עלולה להיות כתמים בהירים בהשוואה לשאר חלקי הפנים. מהסיבה הזאת לא מומלץ לטפל בצלקות אקנה מקומיות באמצעות פילינג כימי עמוק, בייחוד באנשים בעלי גוון עור כהה.

את הטיפול בפילינג יש לעבור במרפאה תחת אלחוש, וההחלמה מחייבת שבוע מנוחה לפחות. הטיפול אסור על חולי לב או כליות, וגם הוא מחייב הימנעות ממושכת מחשיפה לשמש עד להחלמה מלאה של העור. בחלק מהמקרים האזור המטופל נותר היפופיגמנטרי (חסר צבע), ובמקרים אלו יש להימנע מחשיפה לשמש לצמיתות.

6. מילוי צלקות אקנה בהזרקות חומצה היאלורונית

אם צלקות האקנה הן קשות או עמוקות במיוחד, ניתן למלא אותן באמצעות הזרקה מדודה ומבוקרת של חומצה היאלורונית לשכבות ההיפודרמיס, שכבת העור שמתחת לדרמיס. בזכות אגירת המים המתלווה לחומצה ההיאלורונית מתרחש בהיפודרמיס תהליך של הצערה ועיבוי מחודש של העור. כך, עולים פני שטח הצלקת והיא מוחלקת במידה ניכרת כבר בתוך זמן קצר מההזרקה.

טיפולי הזרקת חומצה היאלורונית אלה נערכים במרפאה בלבד. תוצאות הטיפול אמנם מידיות, אבל זמניות; הטיפול יעיל לפרק זמן של בין חצי שנה לשלוש שנים, ויעילותו משתנה בהתאם לחומר המוזרק ולגיל המטופל.

7. דרמרולר

דרמרולר הוא מכשיר רפואי שבאמצעותו ניתן לדקור חלקים גדולים בשטח הפנים במחטים דקיקות. הדקירות חודרות את פני העור המצולק ופוצעות נקודתית את רקמת הדרמיס העמוקה, ובכך מזרזות את השיקום והבנייה המחודשת של קולגן ואלסטין ואת העלייה בייצור של חומצה היאלורונית.

טיפולים אלה נערכים במרפאה, ואם הם נעשים באופן חוזר ונשנה הם מניבים תוצאות נראות לעין לאורך זמן. מאחר שבמהלך הטיפול מחטי הדרמרולר פוצעות גם את פני האפידרמיס יש לבצע את ההטיפול רק לאחר אלחוש העור. כמו כן, יש להימנע מחשיפה לשמש מיד לאחר הטיפול מכיוון שהיא עלולה לגרום לתגובה פיגמנטרית הכרוכה בשינוי גוון העור עם החלמתו מהטיפול. ניתן למצוא מכשירים ביתיים בעלי מנגנון פעילות דומה, אבל יעילותם בהחלקת צלקות אקנה מוטלת בספק.

8. פילינג לייזר

באמצעות פילינג בלייזר ניתן להסיר שכבת העור העליונה בצורה מבוקרת וליצור מחדש את  רקמת החיבור בעור. בדרך הזאת ניתן לחדש את העור ולתקן צלקות, קמטים ופגמים.

את הטיפול אמנם ניתן לבצע באופן מבוקר ומקומי רק על צלקות האקנה, אבל אף על פי שאין הוא משפיע על גוון העור המטופל, הוא אינו מומלץ לטיפול בצלקות אקנה בינוניות ועמוקות, מכיוון שהוא אינו מגיע לשכבות העור העמוקות יותר.

לאחר טיפול פילינג בלייזר נדרשים ארבעה ימי החלמה, וכן יש להימנע מחשיפה לשמש עד לחידושו המלא של העור.

9. פילינג מכני

 

פילינג מכני כרוך בשיוף העור באמצעות משטח מחוספס המסתובב במהירות ומסיר את שכבת העור העליונה ומגיע גם לרקמת הדרמיס. לרוב מבצעים טיפול זה במסגרת ניתוחי מתיחות הפנים והוא מחייב אלחוש או הרדמה כללית.

השימוש בפילינג המכני באזורים נקודתיים אינו מומלץ להעלמת צלקות אקנה בלחיים או החלקת קמטוטים מעל לשפתיים  מכיוון שהוא נוטה להותיר צלקות כעורות בעור הפנים, וברוב המקרים הנזק הכרוך בו עולה על תועלתו. בנוסף, פילינג מכני עלול לשנות את גוון העור באזור המטופל והוא אף עלול לאבד את יכולתו לשוב וליצור מלנין, ולגרום לבהרת או לכתם פיגמנטציה כהה במהלך תהליך החלמה.

גם לאחר טיפול זה יש להימנע מחשיפה לשמש עד להחלמתו המלאה של העור.

10. לייזר פרקציונלי

בטיפולי לייזר פרקציונליים חודרות קרני לייזר זעירות בקוטר של מיקרונים ספורים (אלפיות המילימטר) לשכבות הדרמיס העמוקות ביותר ופוצעות אותן באופן נקודתי וממוקד.

בשל אותן פציעות מיקרוסקופיות נאלצות רקמות העור העמוקות לעבור תהליך של התעוררות והתחדשות, להגביר במידה משמעותית את ייצור רקמות החיבור בעור, בהן סיבי קולגן, אלסטין וחומצה היאלורונית, הממלאים תפקיד חשוב בהחלקת העור ומילוי צלקות האקנה משכבות העומק ועד השכבות החיצוניות של העור.

קרני הלייזר הפרקציונלי חודרות במידה מבוקרת ומדויקת אל שכבות הדרמיס ואינן פוגעות כלל בשלמות האפידרמיס, שכבת העור העליונה. בזכות תכונה זאת, הטיפול נחשב קל יחסית, ואין בו לא את סיבוכים האופייניים לתהליכים פולשניים בעור ולא סכנה לזיהום חיידקי משני.

כדי להשיג את התוצאה הרצויה יש לעבור לפחות שלושה טיפולים. הטיפולים לרוב אינם מחייבים אלחוש או הרדמה והם מתאימים גם לכהי עור. עם זאת, יש לציין שגם טיפול לייזר פרקציונלי עלול לשנות את גוון העור המטופל, אבל לרוב בשיעור קטן למדי.

לא נדרשת תקופת החלמה לאחר הטיפול וניתן לחזור לשגרת הפעילות היום-יומית מיד לאחר הטיפול. עם זאת, יש להימנע מחשיפה לא מבוקרת לשמש במשך שבועיים לפחות מכל טיפול.

טיפולי הלייזר הפרקציונלי נחשבים להבטחה הגדולה ביותר לטיפול מהיר, יעיל ובטוח בצלקות אקנה קשות.

קראו עוד על טיפולי הלייזר הפרקציונלי במרפאתנו.

 

פורסם בנוסח אחר ב-YNET בתאריך 06.11.13

קישור לכתבה המקורית: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4449319,00.html

Go Top