×

שפתו של הלב

מאחר והגעתם איתי עד הלום, הקשבתם בעיון רב לפטפוטי אודות “קול פנימי”, ניסיתם לשמוע את קולו של לבכם, תרגלתם קצת את ריענון שאיפותיכם, הגיע העת להתחיל ללמד אתכם כיצד מקשיבים לאותו קול פנימי.
נו, מה אתם אומרים, בא לכם?
אז, יאללה מתחילים……

ובכן, איגרת היום אינה קלה לישום החל מקריאתה הראשונה, לכן קחו לכם את הזמן ונסו לקרוא אותה במועדים מאוחרים. בינתיים, נסו להתרכז ולהתכונן לאווירה נינוחה, רגועה, כמעט מדידטיבית.
כעת, נסו להתהלך עמי במעמקי זיכרונכם, נסו בעצם להיזכר בזכרונותיכם המוקדמים ביותר, שימו לב, איני אומר בזיכרונכם המשמעותי ביותר, אלא דווקא בזה שכבר כמעט שכחתם. אותו רגע, שבריר של רגע בו הייתם ילדים קטנים, אבל ממש קטנים, והחיים היו נורא, אבל נורא מהנים, זוכרים? נזכרים כמה קלים היו החיים פעם פעם מזמן? ובכן, באחד מאותם הימים של אביב בו היה כבר ריח עז של אביב ואולי אפילו ריח של חג הפסח, או אולי סתם יום של שמש, אתם זוכרים את עצמכם שרויים בסלסלה מוצפים באור שמש. אתם חשים בחמימות העוטפת אתכם ואתם נזכרים באותה תחושת מלאות שלווה, רוגע.
אם אתם גם מצליחים לזהות דמויות עמומות, שימו לב סביר להניח שאלה הוריכם, רק שאז לא ממש ידעתם זאת עדין.
לא לכל אחד זכרונות מוקדמים עולים מיד על פני השטח, לכן חשוב להירגע במהלך קריאת איגרת זו.
או.קי. ממשיכים, ובכן כאמור אנו נמצאים באחד הזכרונות המוקדמים ביותר שלנו…ואז אנו מתחילים גם להיזכר כיצד הרגשנו באותן שניות, איננו זוכרים בדידות, איננו זוכרים חרדה, אנו זוכרים המון חוויות, אנו נזכרים כי דיברנו כל העת, האין זאת?
אבל רגע, הרי לא היה עם לדבר כל כך, כי הרי לא היתה לנו אפילו שפה. אז עם מי ואיך בעצם דיברנו? דיברנו בשפה מיוחדת, דיברנו בשפתו של הלב. הבנתם? אותה שפה בה השתמשנו כה נפלא באותם שנים ראשונות, שפה ללא מילים היא, היא שפתו של הלב.
ובכן, עובדה זו מלמדת אותנו כי כל אחד יודע לדבר בשפתו של הלב. כל אחד למעשה נולד כך. כעת, כל האתגר הוא לחזור ולהיזכר באותה שפה נפלאה. שימו לב, בעת השנים בהן דיברנו עם לבנו ,אותן שנים מוקדמות אינן זכורות לנו כמבולבלות, חרדות, או בספק כלשהו. אתם זוכרים את אותה הפשטות הקיומית. ובכן, שמקשיבים לקול פנימה, גם אם החיים אינם כה פשוטים כשכיבה בערסל מול השמש, עדין חלק גדול ממחששותינו נעלם לו.
תחושת הקונפליקט וחוסר הבהירות האופפת חלק רב מהחלטותינו, נובעת מכך כי למעשה פעמים רבות אנו שוכחים להתיעץ עם האדם החשוב ביותר, עצמנו.
למה אני חותר, כדי להקשיב ללב יש לדבר בשפתו, הוא אינו לומד שפה חדשה, הוא הוותיק שבינינו. ובכן אם נתרגל עוד ועוד את אותה שפה חמקמקה אשר שירתה אותנו נאמנה כל אותן שנים מוקדמות, נוכל לשמוע יותר ויותר את קולו של הלב.
אם כן מסתבר כי קולו של הלב, תמיד נמצא שם, הוא רק דובר שפה אחרת ומעט שקטה. כל שצריך הוא רק את המידה הנכונה של הריכוז.
נמשיך… מבחינה פסיכולוגית,אותן שנים ראשונות לחיינו מאופינות בגישה נרציסטית לעולם.פעוטות בגילאי עד שנתיים, משוכנעים כי הם, הם מרכז העולם. הם למעשה משתמשים בכל מטפליהם, הורים ומשפחה, כשלוחות המשרתות למעשה את צורכיהם הקיומיים. רק בגיל מאוחר יותר לומד הילד להבחין בינו לבין האחר. אותה התקופה בה הפעוט למעשה מכיר בקיומו שלו בלבד, היא התקופה בה שפת הלב היא השפה העיקרית. שימו לב, רוב זיכרונותינו הקשים באים מגיל מאוחר הרבה יותר.
אתם כבר בוודאי מתרעמים! מה, כדי לשמוע את לבנו עלינו להיות מנותקים?! ובכן, ממש לא!! אין צורך להיות בודדים, או מנותקים כדי לשמוע את לבנו, עלינו רק להיות שקטים. שקט מגיע כאשר מפנים הצידה את כל הרעש. רעש מפנים על ידי החלטה. ההחלטה נובעת מכוח הרצון!
לכולכם מגיע להיות שקטים, לכולם מגיע לזכור את השלווה. אל תניחו לאף יום בחיכם לחלוף לו ללא תזכורת מאותה שלווה ארכאית, אותה כולנו מכירים. שם נמצאים רגעי האושר האמיתיים, שם נמצאת ההשראה, שם נמצאת האהבה, שם נמצאת האומנות, שם נמצאת הרפואה ושם נמצאת לה התשובה.
אם הצלחתם כבר בקריאה ראשונה להעלות לכם את תחילתו של אותו זיכרון עמום-נפלא, אך שימו לב כי יתכן ואותו זכרון מוקדם דווקא יצוץ לו לפתע במועד אחר, בשניות לפני שתירדמו, או בשניות לאחר ארוחה דשנה, אולי לאחר קיום יחסי מין עם אהוב, או סתם כך ביום אביב. הפעם, תדעו לזהות את מקורה של אותה תחושה והפעם תאחזו בה חזק ולא תרפו. אט, אט תפתחו מיומנויות אשר תפלאנה אתכם, לדבר בשפתו של הלב היא מיומנות נרכשת וממש כשם שיש צורך בתרגול מיומנויות אחרות, גם בלהאזין לקולנו הפנימי נדרש תרגול. אך, להבדיל אולי מתרגולות אחרות, כאן בדרך כלל ההתקדמות היא מהירה ונעה בקצב המגביר את עצמו, זאת אומרת שיחד עם התרגולת תשתפר גם יכולתכם לתרגל, אז למעשה גם התרגול הופך לתענוג.
לעיתים, תחילתו של התהליך יכולה לגרום לשגרת חיינו להיראות לנו מעט קלוקלת, זוהי למעשה תחושת ההכוונה המצטרפת לתהליך. יתכן כי עם תחילת רכישת המיומנות תתחילו לשקול דברים רבים בחיכם בשנית, יתכן כי אף תרצו לחולל שינויים בדברים אותם כבר קיבלתם כמוגמרים ועוד כהנה וכהנה סערות קטנות. לעיתים אין צורך בכך. כך או אחרת, בדרך כלל התחלת התהליך גוררת בעקבותיה סדרת שינויים. היו מוכנים.

זהו לבינתיים.. תחשבו קצת…

בהצלחה,
ד”ר אודי בר.

Go Top