×

קפאין ונשירת שיער

מחקרים בני השנים האחרונות חוזרים ומדגימים כי לקפאין השפעה ניכרת על פעילות התאים שבזקיקי השיער הבאה לידי ביטוי בהשפעה חיובית על צמיחתו וצפיפותו של שיער הקרקפת. המנגנון בו בו קפאין יעיל כנגד נשירת שיער מבוסס על יכולתו של הקפאין להאריך את שלב הצמיחה במחזור חיי השיערה- שלב האנגן.

יש לדעת כי שיערות הקרקפת עוברות במהלך חייהן שלושה שלבי התפתחות:

אנגן-צמיחה מתמדת

שלב ההתפתחות הראשון של השיערה מכונה אנגן , והיא כוללת את שלב צמיחתה והתארכותה המתמדת של השיערה. פאזת הצמיחה והמשך שלה מושפעים ממשתנים רבים וקצרה במיוחד בקרב מקריחים משני המינים.

טלוגן- מנוחה ממושכת

לאחר סיומה של פאזת האנגן- מופיעה פאזת הטלוגן, שלב המנוחה. בשלב זה אין השיערה ממשיכה לצמוח ולהתארך אבל נותרת צמודה היטב לקרקפת. שלב טלוגן יכול להימשך עד לשנתיים בד’כ.

קטגן-נשירה

עם סיומה של פאזת המנוחה מופיעה פאזת הנשירה- פאזת הקטגן. במהלכה של פאזה זו מתחיל תהליך ההתנתקות של גוף השיערה מן הזקיק עד לנשירתה הסופית מן הראש.

במהלך השנים האחרונות מולוקלות רבות נחקרות אודות יכולתן להביא להארכת שלב הצמיחה, שלב האנגן בזקיקים. הארכה שבאה לידי ביטוי כמובן בעלייה בצפיפות השיער ובאורכו.

מרבית החומרים הנחקרים כיום אודות השפעתם על נשירת שיער מסוג “אנדרוגנטית תורשתית” הפוגעת בגברים ובנשים וגם לנשירת השיער שלאחר הלידה, מבוססים על מיצויים צמחיים שבחלקם אנו עושים שימוש כבר כיום במסגרת טיפולי המרפאה . עם זאת, אחד מהמחומרים שנתגלה גם הוא כבעל השפעה מיטיבה על הארכת שלב צמיכת השיערה הוא -הקפאין.

תוצאות המחקרים אודות הקפה הספיקו גם לחלחל לתעשיית הקוסמטיקה העולמית וכיום כבר ניתן להשיג תכשירי שמפו המכילים קפאין.

אולם יעילות החדירה של מולוקולות הקפאין עמוק לעור הקרקפת באמצעות תכשיר שמפו מוטלת בספק. חדירות מולקולות הקפאין לעומק העור תלויה בין היתר בריכוזי הקפאין ובמרכיבי השמפו האחרים כמו גם במשך שהייתו של התכשיר על הקרקפת.

כך שבמקום להיות תלויים באיכותו של תכשיר קוסמטי אפשר בהחלט להינות מהשפעתו המטיבה של הקפה על השיער באופן הטבעי והזול ביותר – בבית!

קפה- אצלכם במקלחת..

כל שעליכם לעשות הוא להכין לפני המקלחת רבע ספל פלסטיק או קרטון של קפה שחור(בלי הבוץ) או נס חזקים במיוחד, או שני ספלי אספרסו קצרים (למי שיש מכונה בבית) ומיד לאחר החפיפה לטפטפף הקפה (לוודא שהתקרר בטרם הכניסה למקלחת) ישירות על הקרקפת ולעסות היטב ובעדינות את הקפה לתוך העור .

רצוי להשאיר הקפה על השיער לפחות למשך 3 דקות ולאחר מכן לחפוף שוב ולהמשיך בעיצוב השיער כרגיל.

יש לדעת כי שטיפת השיער בקפה מביאה באופן הדרגתי להעמקת הגוון הטבעי כך שבקרב בהירי שיער יש לנסות הטיפול בהדרגה.

כמה צפוף?

מחקרים מראים כי השפעת הקפאין על הארכת שלב- האנגן, וזירוז צמיחתו של השיער נמשכים בד’כ למשך 24 שעות. כך שאם ברצונכם להמשיך ולשמור על השפעתו המיטיבה על שיערכם- אתם יכולים בהחלט לשקול להפוך הקפה לחלק משגרת המקלחת שלכם.

אגב, קפה ידוע מזה כבר כמקור עשיר במיוחד לנוגד חמצון מהחזקים בטבע- כך שגם השפעתו על גוף השיערה עצמו ובריאות הקרקפת היא מבורכת.

בברכה
ד”ר אודי בר

Go Top