×

קוסמטיקה מול רפואה – מי המנצח?

ענקי הקוסמטיקה העולמיים מגלגלים סכומי עתק מדי שנה. מחזורי עסקיהם גדלים בהתמדה והנתח מתקציבנו האישי המוקדש לרכישת מוצרי קוסמטיקה הוא נכבד ביותר.
מחקרים שבים ומראים כי גם בעתות של שפל כלכלי, אין הצרכנים ממהרים לצמצם את רכישותיהם בתחום זה.
חברות הקוסמטיקה, בעזרתם של פסיכולוגים חברתיים, אנשי שווק מתוחכמים וחברות פרסום מתקדמות, למדו את דרכן ללבם של הצרכנים. הם מצליחים שוב ושוב למכור לנו קרמים חדישים אשר טומנים בחובם הבטחות לשינוי מרחיק לכת בעורנו, להצעיר את חזות פנינו ולתקן כל פגם אשר הדעת יכולה להעלות.
ההבטחות משתנות לפי מגמות אופנתיות רווחות, ובדרך כלל החברות משתמשות בדוגמניות אשר נחשבות למודל חיקוי אוניברסליים ומייצגות את היופי האידיאלי לתקופתן.
מעניין לציין כי אפילו שמות המוצרים הקוסמטיים ותיאור אופיים הולם את האופנה החולפת, כמו למשל קרמים חדשים אשר מבטיחים כיום להרפות קמטי הבעה בדומה לזריקות הבוטוקס המפורסמות (טיפול מרפאה מבוקש), או למלא קמטוטים בדומה לזריקות קולגן. כמובן שאין שום קרם חיצוני בעולם אשר יכול לחקות את פעולת הבוטוקס משום שעיקר יעילותה של הזרקת הבוטוקס הוא ביכולת לבחור באופן סלקטיבי שריר מסוים להרפיה, ובכך לנצל את כוחו של השריר המנוגד ולקבל אפקט של מתיחה.
אם נמרח קרם משתק על כל פנינו הרי ברור כי פנינו תאבדה את הבעתן ותהפוכנה למסכה. גם הקרמים שמבטיחים מילוי קמטים בדומה לזריקה, אינם יכולים לממש הבטחתם משום שמילוי הקמט נעשה באופן מקומי בדיוק לאורכו של הקמט ואי אפשר למרוח קרם על כל פנינו ולצפות כי דווקא הקמט יתפח לו ולא כל פנינו, למשל.
גם קרמים שמבטיחים חידוש של עור הפנים או תיקון נזקי שמש וכתמי פיגמנטציה, אינם יכולים למלא הבטחתם. וזאת משום חוק ברור ומוסכם על משרדי הבריאות בארץ ובעולם. על פי חוק הבריאות, תכשירים קוסמטיים אינם אמורים לחולל שינוי של ממש בעורנו, ואם עושים זאת, עליהם להיקרא תרופה ולהינתן תחת מרשם. הווי אומר, מוצרי קוסמטיקה מעצם שמם, אינם אמורים לחולל תמורה של ממש בפנינו.
למרות נתונים אלה, בעזרתם של תקציבי פרסום אסטרונומיים, ענקי הקוסמטיקה מצליחים שוב ושוב לשכנע אותנו שהנה הפעם, נוצר הקרם האבסולוטי אשר ישמור על נעורינו לעד.
כאן המקום לספר לכם, כי דווקא בתחום הרפואה נתגלו בשנים האחרונות מספר תכשירים אשר מוגדרים כתרופה ומצריכים מרשם רפואי ואשר הוכחו במחקרים בלתי תלויים ורחבי היקף כמביאים לשינוי מרחיק לכת בעור. תכשירים אלה מונעים הופעתם של קמטים, מבהירים כתמי פיגמנטציה וגיל ואפילו מוחים קמטים וכתמים קיימים. תכשירים אלה, נמצאים לעיתים בריכוזים נמוכים ביותר בתכשירי הקוסמטיקה, עובדה המייקרת את מחירם מאוד. אולם השפעתם מוגבלת עקב ריכוזם האפסי המותר על פי החוק.
מבין התכשירים הרפואיים בעלי היעילות המוכחת יש להזכיר את החומצות האלפה והביטא הידרוקסיות, שעליהן נמנות החומצה הגליקולית, החומצה הסליצילית, החומצה הלקטית וכן את החומצה הרטינואית-חומצת וויטמין A. מבין תכשירי ההבהרה היעילים ביותר יש להזכיר את ההידרוקינון וכן את החומצה הקוג`ית.
לאחרונה צצו מספר תכשירים קוסמטיים המתהדרים במרכיב בשם “רטינול” המתיימר לדמות את השפעתה של החומצה הרטינואית, אולם יעילותו פחותה בעשרות מונים ולכן אושר לשימוש בקרמים קוסמטיים. על ידי שימוש משולב של תכשירים רפואיים אלה, בריכוזים גבוהים, המותאמים באופן אישי על ידי הרופא לגיל המטופל, גוון עורו ומרקמו, אפשר לחולל תוך שבועות ספורים שינוי של ממש בעור הפנים.
גם החומצות ההידרוקסיות וגם החומצה הרטינואית, משפיעות על סינתזת הקולגן בשכבות העור העמוקות בעורנו ובכך מעלות את מוצקותו של העור ומדגישות את תווי הפנים. על ידי שילובים סינרגיסטיים של מספר חומצות יחדיו, אפשר להעלות את האפקט המצטבר שלהן ולמעשה ממש להעלים קמטים קיימים ולדמות אפקט של מתיחת פנים ללא ניתוח.
טיפולים אלה הוכחו בנוסף ליכולתם להביא חידוש מלא של העור גם כמפחיתים סיכון לסרטני עור שונים ובעלי יכולת מוכחת לתקן נזקי שמש והבהרת כתמי גיל.
למרבה האירוניה, דווקא תכשירים רפואיים אלה הניתנים במרשם על ידי רופאים המתמחים בכך ונרכשים בבתי מרקחת הבקיאים בהכנתם, זולים לאין ערוך מכל תכשיר קוסמטיקה אחר. פרט למחירם הנמוך, הם גם אינם מכילים כל חומרי ריח או צבע העלולים לגרום לרגישות למטופל או נחשדים כגורמים לממאירות עורית (טרטזין,חומר צבע נפוץ בתכשירי קוסמטיקה רבים הוכח כמסרטן).
לאחר ניסיון עם מאות רבות של מטופלים מהארץ והעולם, גיליתי כי אפשר על ידי התאמה ורקיחה אישית של קרמים טיפוליים כאלה לחולל שינויים דרמטיים בחזות הפנים. טיפולים אלה אינם מצריכים כל תקופתה החלמה ומבוצעים בבית על ידי מריחת הקרמים מדי בוקר וערב. כבר לאחר מספר ימים ספורים, חזות העור הכללית מתבהרת והופכת לאחידה יותר, העור הופך לחלק יותר ובעל ברק אופייני. במשך השבועות שלאחר מכן, קמטוטים נמוגים, כתמי גיל ופיגמנטציה דוהים, העור הופך מתוח יותר ומוצק למגע. עם חלוף הזמן, אפשר להעלות בהדרגה את ריכוזי החומרים הפעילים בתכשירים השונים, עד לקבלת אפקט של חידוש מלא של עור הפנים, ממש בדומה לפילינג רפואי, אך ללא כל סיכונים ופגיעה בגוון העור וכמובן ללא כל תקופת החלמה. השינוי מתבצע בהדרגה ונמשך על פני חודשים.
מניסיוני, לאחר שמטופל או מטופלת התנסו ביעילותם של התכשירים הרפואיים, הם לעולם לא יחזרו להשתמש במוצרי קוסמטיקה רגילים. למעשה כל העוסקים בתקשורת חזותית כיום, מטופלים בתכשירים אלה.
לאלה המשתמשים באיפור מדי יום, כמו למשל אנשי טלוויזיה וקולנוע, יש צורך בחידוש מתמיד של עור הפנים, כי עור מחוספס או מקומט, אינו נוטה להחזיר את האור בצורה אחידה על גבי עדשת המצלמה, כך שהחלקתו של העור היא חיונית ביותר עבורם.
עובדה מעניינת נוספת היא, שתכשירים אלה, אינם מכילים כל שומן לצורך פעילותם, כך שהם מתאימים גם לעור שמן ואפילו לכזה הסובל מפצעונים. שילובים מסוימים אפילו מביאים להחלמת פצעי האקנה ומונעים את הופעתם של פצעונים חדשים (החומצה הרטינואית, נתגלתה למעשה לראשונה כטיפול יעיל לאקנה – פצעי בגרות ורק בהמשך נחשפו יכולותיה הכבירות לחידוש עור הפנים).
לסיכום, מסתבר כי גם בכל הנוגע לאסתטיקה, עדיין אין כל תחליף למחקר מדעי יסודי, המלווה בניסויים רציניים והוכחת בטיחות ויעילות אמיתית. אמנם במקצוע הרפואה אין תקציבי פרסום ענקיים ולא דוגמניות משובבות, אך אלה אשר מחפשים פתרונות של ממש להזדקנות העור ימצאו בה את מבוקשם.

בברכה,
ד”ר אודי בר.

Go Top