×

עשרה דברים שלא ידעתם על אלרגיה לקוסמטיקה ומוצרי שיער

אלרגיה היא תגובה פתאומית וסוערת של מערכת החיסון למרכיבים שאינם מזיקים לנו בד’כ, ושבחלקם הגדול נמצאים בשימוש נפוץ סביבנו.

התגובה האלרגית באה לידי ביטוי בשלל תגובות גופניות החל למן תפרחות עור, עבור לקשיי נשימה ובמקרים קשים עלולה אפילו לגרום למוות.

להלן עשר עובדות אודות תגובות אלרגיות וקוסמטיקה שכדאי להכיר:

1. עיסוק בקוסמטיקה-סיכון גבוה לאלרגיה. על פי נתוני משרד התמ’ס המקצוע הכרוך בסיכון הגדול ביותר לפתח תגובות אלרגיות הוא מקצוע הקוסמטיקה מאחר וכרוך בחשיפה אינטנסיבית לחומרים כימיים. חלק מהעוסקות בקוסמטיקה מגיעות למצב חמור כל כך עד כי מפתחות רגישות משנית אפילו ל- מים!

2. קרמים,מטליות לחות וסבונים נוזליים. מוצרי הקוסמטיקה וההגיינה האישית (לרבות מטליות לחות וסבוני רחצה) בהם אנו משתמשים מדי יום מכילים את המספר הגדול ביותר של האלרגנים –מחוללי התגובה אלרגית, בסביבתנו הקרובה.

3. חומרי בישום– החשוד המיידי. ממגוון המרכיבים השונים העלולים לגרום לאלרגיה וקיימים במגוון מוצרים קוסמטיים לטיפוח עור הפנים והגוף- הבישום נחשב לאלרגן הנפוץ מכולם.

4. בשמים ואפטר שייב. אלרגיה עלולה להתלוות גם לשימוש בבשמים ואפטר שייב. אלרגיה לבישום פעמים רבות מופיעה דווקא באיזורי גוף המרוחקים ממקום הזלפת הבושם או האפטר שייב, ובד’כ במקומות רגישים כמו עור הטבור ואיברי המין. היא באה לידי ביטוי בד’כ בגירוי ואדמומיות בעור שחולפים רק מספר ימים לאחר הפסקת הבישום .

5. מוצרים לטיפוח ועיצוב השיער. אלרגיה למוצרים לעיצוב וטיפוח השיער, לרבות מסכות קונדישיונרים עלולה להופיע קודם דווקא על הצוואר. עור הצוואר דק ועדין יותר מעור הקרקפת וקצות השיער המתחככים בו מעוררים את התגובה האלרגית הראשונה (גירוי מקומי) שעם המשך השימוש בתכשיר תחריף ותפגע גם בקרקפת- לעיתים עד להצטלקות ולאיבוד שיער לצמיתות.

6. תגובה אלרגית לחומר ותיק. תגובה אלרגית לתכשיר קוסמטי או לצבע שיער, ממש כמו לתרופות, עלולה להופיע לפתע גם לאחר שימוש ממושך ובטוח במשך שנים רבות.

7. מערכת החיסון לעולם אינה שוכחת. למן הרגע בו הגוף יצר תגובה אלרגית לתכשיר או תרופה, כל חשיפה נוספת תגרור תגובה אלרגית גם אם זמן רב לאחר החשיפה הראשונה. בכל חשיפה נוספת התגובה החיסונית היא סוערת יותר עד כדי מצבים מסכני חיים ממש.

8. אלרגיה צצה בכל גיל. למרות תפיסה מקובלת בקרב אלרגולוגים (רופאים העוסקים בטיפול באלרגיה) רבים, מחקרים מראים כיום כי תגובות אלרגיות עלולות להופיע בכל גיל, גם בגיל המבוגר והקשיש. כך שפעמים רבות גירויי עור קשים המאובחנים בטעות כנגרמים מיובש של העור המבוגר, למעשה מבטאים תגובה אלרגית הניתנת להקלה רק עם הסרת הגורם.

9. בלונד בטוח משחור. צבעי שיער כהים, עלולים לגרום לתגובה אלרגית באחוזים גבוהים יותר מצבעי שיער בהירים ודווקא הבהרת השיער באמצעות מי חמצן ואבקת הבהרה נחשבת לפעולה הכרוכה במספר האלרגנים הקטן מכולם.

10. PPD גורם האלרגיה המרכזי בצבעי השיער. מבין מרכיבי מרבית צבעי השיער הביתיים והמקצועיים המרכיב הנחשב כיום למחולל האלרגיה הנפוץ ביותר הוא –PPD. תפקידו הוא למנוע דהיית הצבע ולעיתים קיים גם בצבעי שיער “טבעיים”. כך שאם פיתחתם אלרגיה לצבע השיער שלכם, חפשו צבע אחר שאינו מכיל ה- PPD.

בברכה

דר’ אודי בר

Go Top