×

עישון- קמטים וסימני גיל בשפתיים

מה באמת עובד על הקמטים האלה וכיצד ויטמין אחד ליום יכול לעכב הופעתם? היכנסו לכתבה הבאה והכירו כל העובדות….

עישון- קמטים וסימני גיל בשפתיים

שפתיים הן המרכיב הארוטוגני ביותר בפנינו.

צורתן, גודלן ונפחן כמו גם התנועה והרכות שלהן בעת הדיבור כולם משדרים מסרים מיניים, סמויים וגלוים.

החל למן שלהי גיל השלושים השפתים מתחילות אט אט לאבד מנפחן וגם הקו (קונטור) המקיף אותן מתחיל בהדרגה להיסדק ולהיחרץ בקמטים זעירים.

בתחילה הקמטוטים בקו השפתיים ניגלים לעין רק בעת הגיית תנועת – או, או כיווץ השפתיים לנשיקה או לשריקה, אולם בהמשך הם הופכים קבועים ופוגמים לעד בקו השפתיים הברור והאופייני כל כך לגיל הנעורים.

בקרב מעשנות, אכן ניתן פעמים רבות לזהות קמטים אופייניים אלה מעל לשפתיים מוקדם יותר מבאחרות. הסיבה לכך נעוצה דווקא בהשפעות הסיסטמיות של העישון ולאו דווקא בגלל תנועת היניקה כפי שנקל לחשוב.

עישון, גורם להיתקמטות כללית מואצת יותר של העור ולרפיונו במנגנון הכרוך גם בפגיעה קשה ברמות ויטמין- C בדם.

בקרב דמם של מעשנים רמותיו של ויטמין- C נמוכות בכשישים אחוזים (!) בממוצע אל עומת אלה שאינם מעשנים.

ויטמין C, המכונה גם חומצה אסקורבית בשמו המדעי, הוא אחד מנוגדי החמצון המרכזיים בגופנו שנפגע במיוחד בעקבות עישון סיגריות.

אולם לויטמין C יש תפקידים נוספים מלבד היותו נוגד חמצון “המוקרב” לניטרולם של הרדיקלים החופשיים שבעשן הסיגריות, הוא משמש גם אחת מאבני הבנין המרכזיות בייצור סיבי הקולגן שבעור.

סיבי הקולגן הם חלק מרכזי ברקמת החיבור שבעור החיוניים לשמירה על האלסטיות שלו.

בנוכחות מחסור יחסי ממושך בויטמין C חלה פגיעה במהלך ייצורם התקין של סיבי הקולגן שבעור הגוררת האצה בתהליך הזדקנות של העור המופיעה וניכרת לעין לראשונה פשוט במקומות בהם העור הוא הדק והעדין ביותר- העיניים והשפתיים, לכן הקמטים שם אופייניים כל כך בקרב מעשנים.

מניעה

על מנת לעכב המשך העמקתם המואץ של הקמטים או לדחות ככל האפשר הופעתם- רצוי כמובן קודם כל להפסיק לעשן. אולם, עד שתעשו זאת כדאי להתחיל וליטול טבליה יומית של ויטמין C במינונים של בין 500- 1000 מג’ ליום באופן קבוע. מינונים מדויקים נקבעים בהתבסס על צריכת הפירות והירקות הקבועה שלכם ובהתבסס על מספר הסיגריות היומי.

גם בקרב תכשירי הקוסמטיקה יש חשיבות רבה לבחירה באלה המכילים ריכוזים גבוהים במיוחד של ויטמין C. ויטמין זה משמש מזה כבר כמרכיב מרכזי בתעשיית הקוסמטיקה מאחר ויעילותו הודגמה גם במריחה חיצונית. אולם מאחר וויטמין C מהווה מרכיב קוסמטי יקר, הוא מופיע בדרך כלל בכמויות זעומות במרבית התכשירים הקוסמטיים, למעט אלה היחודיים לכך וגם להם השפעה מוגבלת.

טיפול

בעוד שאת קמטי החיוך שבאיזור העיניים נקל להעלים באמצעות טיפול בוטוקס, הרי שהקמטוטים ההולכים ונוצרים מעל לשפה העליונה מהווים אתגר טיפולי מורכב יותר :

חריצים בקו השפתיים

הקמטוטים שחורצים את קו השפתיים עצמו ניתנים לטיפול קל ומהיר על ידי מילוי מדויק של התעלה המקיפה את השפתיים. טיפול זה נעשה באמצעות מילוי חומצה היאלורונית בעלת צמיגות גבוהה המוחדרת באופן המשכי ומדויק לכל אורך קו השפתיים. טיפול זה המבוצע ביד מיומנת אינו משנה צורתן הטבעית של השפתיים אלא רק משיב את המסגרת הטבעית שהיתה לשפתיים בעבר ומוחה “בן רגע” את כל הקמטוטים מקו השפתיים. משך הזמן בו נשמרות התוצאות האסטטיות תלוי בטיב החומר המוזרק.

דלדול נפח השפתיים

על מנת להשיב מלאות לשפתיים ושיפור טקסטורת העור שלהן, יש להיעזר בחומרי מילוי ייעודיים לשפתיים המיוצרים במיוחד לשם כך. כיום קיימים חומרי מילוי המבוססים על חומצה היאלורונית המאופיינת במירקם רך וצמיגות נמוכה, המאפשרים למלא בשפע את גוף השפתיים אך גם לשמור על הרכות שלהן ותנועתן הטבעית. רצוי להימנע בכל מחיר ממילוי ועיבוי השפתיים באמצעות סיליקון נוזלי או כל חומר מילוי קבוע אחר. הזרקת סיליקון לשפתיים גורמת להתקשות רקמת השפתיים הפוגעת בתנועתן הטבעית ועלולה גם לגרום לסיבוכים הכרוכים בצמיחה ושגשוש לא מבוקרים של הרקמה הניתנים לתיקון רק בכריתה כירורגית של חלק ניכר מהשפתיים !

קמטים במקסילה

אחרי התקמטות קו השפתיים המופיעה ראשונה, מתחילה גם התקמטות הדרגתית של כל איזור הפנים שבין השפה העליונה לאף. איזור פנים זה הנמצא מעל לשפה העליונה מכונה – מקסילה. המקסילה נוטה להתקמט באופן הניכר ביותר החל מגיל 45 לערך בתהליך ההולך ומחריף עם העליה בגיל. הקמטים במקסילה, מגיבים באופן הטוב ביותר להזרקה טיפתית של חומצה היאלורונית ייחודית המוחדרת במאונך לשכבת התת עור-ההיפודרמיס. רסטילן וויטל למשל, המוזרק לאיזור המקסילה מניב התוצאות הטובות והטבעיות ביותר בתיקון והשבת צפיפותו ומלאותו של העור, ובכך מביאה להחלקתו כמיקשה אחת. תוצאות טיפול זה נותרות בעינן לפרקי הזמן הארוכים ביותר, לעיתים אפילו מעבר לשנתיים.

אין זה מומלץ לבצע מילוי הקמטים “אחד אחד” מפני שהדבר מביא להופעת קמטוטים חדשים בין הקמטים שמולאו.

במקרים קלים, או על מנת למנוע החמרת ההתקמטות בעתיד רצוי לעשות שימוש בטיפולי לייזר פרקציונלי. טיפולי הלייזר הפרקציונלי נמצאו כיעילים במיוחד בטיפול בקמטוטים העדינים מעל לשפה העליונה כמו נתגלו כבעלי תפקיד במניעת הופעתם בעתיד.

בברכה

דר’ אודי בר

Go Top