×

סיפורו של מכשף פרק א`

שלום לכולם!
תמיד אומרים לנו,תצטיינו! תהיו הטובים ביותר! תנצחו! תתעלו!
אבל אף פעם לא מכינים אותנו לאפשרות שזה אכן יקרה!
לא מספרים לנו מה קורה לאלה שאכן מצליחים להתעלות מעל כולם, לא מכינים אותנו למה שקורה לבולטים מבין כולם, לא מגלים לנו עד כמה בודד שם למעלה.
אולי טוב שכך, כי אם היו מגלים לנו, אולי לא היינו משתדלים כל כך. יתכן כי לא סיפרו לנו פשוט כי לא ידעו, כך או אחרת, הרשו לי לספר לכם סיפור על הצלחה, סיפור על כאב ובדידות.

היה היה ילד בארץ רחוקה. ארץ עם אקלים דומה לשלנו, טמפרמנט דומה לשלנו ואפילו תרבות דומה לשלנו. אמנם סיפורנו התרחש לו לפני שנים רבות, אולם בני האדם כידוע לא ממש משתנים.

ובכן, אותו ילד אשר נכנה אותו מאן, נולד למשפחת דהו. הוא היה הבכור מבין כל אחיו ונטה להאמין לכל שאמרו לו הוריו. הוריו לימדו אותו כל שידעו, חלקו עמו את אמונותיהם, מחשבותיהם, הגיגיהם ואפילו סיפרו לו את שאיפותיהם הכמוסות עליהן ויתרו עם השנים. הוא האמין לכל שסיפרו לו, הוא לא ראה כל סיבה שלא. הוריו סיפרו לו על עושר מופלג, סיפרו לו על גיבורי תהילה, העריצו יחדיו יופי יוצא דופן ואפילו נטעו בו את האמונה כי יוכל לגעת בכל אלה אם רק ירצה. והוא בהחלט רצה, הוא כלל לא חשב שאפשר אחרת. הרי טוב הוא טוב מוחלט. אין הרי כל פסול בלהבריק, להצטיין, להתעלות. כל אלה תכונות נערצות הרי…

עם השנים למד כי גם העולם שותף לאותה חתירה לשלמות, להצלחה למצוינות. הוא ניסה תמיד להצטיין, שאף תמיד להיות הטוב מכולם. אבל אותו מאן הקטן שלנו, ניחן גם בכמה מעלות מלידה. . מעלות אשר כלל לא טרח להשיגן, אולם הן היו חלק ממנו. מעלות אשר לא ניתן היה להשיגן במאמץ, אולם אם נוסיף עליהן מאמץ והשתדלות, הרי שאנו נוגעים כבר ביוצא דופן! ומאן בהחלט היה כזה, מאן היה בעל כוחות כישוף!! כך הוא נולד, יש ילדים כאלה, אתם יודעים.

היתה בו מין תזזית אשר כולם יכלו לחוש בה אך לעולם לא להגדירה. אנשים נטו להתפעל מיופיו בלי שממש ידעו למה. הוא תמיד היה במרכז העניינים גם בלי להתכוון לכך ותמיד משך אליו את כל תשומת הלב. תמיד ידע לומר את הדבר הנכון ברגע הנכון. תמיד זכרו אותו. תמיד חשו בו. לא כולם יכלו לשאת זאת.

רבים שפטו אותו לחומרה, לא הבינו מדוע אינו כמו כולם. מדוע שומעים דווקא אותו, אולם הוא לא נתכוון לכך. היו פעמים שבהן נורא השתדל להיחבא אל הכלים, אולם תמיד היה משהו אשר גרם לו שוב לתפוס את מרכז ההתרחשות. כילד, אם כי היה מאושר, לא קלים היו חייו, הוא נתפס תמיד על ידי חבריו כשונה, אם כי נערץ.

עם התבגרותו, שאיפותיו החלו מכוונות אותו, הוא העשיר את עולם הידע שלו, חידד את מחשבתו, ואף יכולת הכישוף שלו גדלה בהתמדה. אט אט, הוא החל לקנות לו שם. אנשים החלו לנהור אליו, לשמוע את מוצא פיו. אולם היו גם אחרים אשר נטרו לו, לא הסכימו לקבל את שונותו. מאן, כלל לא ידע כי הוא שונה, כל שחשב פשוט כי הוא משתדל להצטיין, אולם בגלל כוחות הכישוף שלו, הוא אכן הצליח. הוא העפיל לדרגות שרוב חבריו לא הגיעו אליהן. יופיו יוצא הדופן הפך לשם דבר, מראהו לא נפגם עם שנים והוא לא הזדקן כשאר הבריות.מצב רוחו היה תמיד מרומם. הוא תמיד ידע לומר את הדבר המסוים אשר הפך את שומעיו למעריציו, טוב הרי אמרנו שהוא היה מכשף. אולם הוא לא ממש התכוון לכך. הוא פשוט עשה את הטוב ביותר שיכל, כך הרי חינכו אותו הוריו.

עם השנים, הוא הפך לשם דבר, השמועה על כוחותיו המיוחדים פשטה לה, והבריות חשבו כי יוכל לגרום גם להם להיות מיוחדים. לאנשים בחברתו תמיד נדמה היה כי משהו ממנו דבק בהם. הם אהבו זאת. עוד ועוד אנשים החלו לחפש קרבתו, אולם הוא עדיין לא היה מודע לדבר וחצי דבר. הוא הרי היה רגיל ליחס מיוחד מהבריות עוד מהיותו ילד, חשב כי כך נוהגים בכולם, או לפחות בכל המשתדלים להצטיין. הוא לא ידע כי הפך תופעה. בכל פעם בו התייחסו אליו בצורה יוצאת דופן השתומם מחדש, תמיד חשב כי יד המקרה היא.

אולם, בד בבד עם צמיחת כוחות הכישוף שלו, הוא החל לראות דרך אנשים. כן כן, הוא החל להביט באנשים ובלי להתכוון לכך יכל כבר לדעת אותם. בתחילה ניסה להתעלם, הרי זה לא יתכן חשב בלבו. שוב אזכיר לכם כי הוא כלל לא ידע כי הוא שונה או מיוחד. אולם ניסיונו החל מלמדו כי איננו טועה. הוא אכן היה מסוגל להביט באדם אשר לא פגש קודם לכן בחייו ולדעת הכל אודותיו, הכל. את פחדיו הכמוסים ביותר, את שאיפותיו, את חולשותיו ואת תכונותיו הנעלות ביותר. הוא אבל גם יכול היה לראות את מבוקשו..

אז החל תהליך ההתפכחות. אז החל אותו מאן שלנו להבין דרך עיניהן ומחשבותיהן של הבריות כי הוא שונה. אז היכתה בו לראשונה ההבנה כי אינו שונה משום שהוא חרוץ ומשתדל, אלא כי הוא פשוט שונה מתוקף מהותו. אז החל בבעתה לתפוס כי תמיד יהיה שונה. בכל מקום אליו יפנה יהיה שונה. כולם תמיד יראו בו שונה. איש לעולם לא יוכל סתם להביט בו מתוך חיבה או אהבה כנה, תמיד שונותו תבלוט ותשפיע על יחסיו עם הבריות. הוא השתומם. הוא לא חשב על כך מעולם. הוא לא ידע כי ניחן בכוחות יוצאי דופן וההבנה כי כל האחרים חושבים וחשבו כך מזה זמן רב הפתיעה אותו. הוא לא ידע כיצד לנהוג.

לאחר מחשבות רבות בנושא, החליט להתעלם מהעניין והחליט כי יתנהג כמו כולם. הוא החליט להביט סביב ולהעתיק את האחרים. הוא רוצה להיות כמו כולם, כך החליט.

האם הצליח במשימתו?
זאת באיגרת הבאה…

בברכה,
ד”ר אודי בר.

Go Top