×

סיכום מגמות מכנס ה-IMCAS השנתי /פריז 2015

הכנס לרפואה אסטטית המתכנס אחת לשנה בפריז, נחשב למרכזי והפופולארי ביותר מבין הכנסים הרפואיים הדנים ברפואה אסטטית בעולם כיום.

למרות כי ישנם כנסים מצומצמים הנחשבים ליוקרתיים יותר, כגון הכנס השנתי במונקו למשל (שגם אותו אני נוהג לפקוד בקביעות..) בכל זאת מוסכם על כולם כי הכנס בפאריז הוא המגוון ביותר ובו ניתן להיחשף למכלול הגדול ביותר של החידושים כמו גם להתוודע למספר הגדול ביותר של היצרנים השונים מרחבי העולם.

בכנס השנה ניתן היה לזהות בבירור התחזוקתן של מגמות חדשות שחלקן הפציעו בכנס זה ממש רק לפני שנה, וגם להיווכח במגמות שכיכבו אשתקד וגוועות להן כעת.

מזרק חדש להזרקה טיפתית
בכנס השנה, משמח היה לראות חברה שויצרית קטנה שרק בשנה שעברה הציגה טכנולוגיה חדשה להזרקה טיפתית של חומצה היאולורונית שהספיקה בינתיים להירכש על ידי ענקית חומרי המילוי –תיאוזיאל, והשנה כבר הוצגה בכנס במסגרת החדשנות של תיאוזיאל.

הטכנולוגיה החדישה מאפשרת הזרקה טיפתית של מירקמים מגוונים של חומצה היאלורונית מבוססת על טכניקת ההזרקה החדישה והמתקדמת שהושקה לראשונה על ידי רסטילן ב- 2005 והמתבצעת באופן מאונך לעור ולא לאורכו. ההזרקה המאונכת (פרפנדיקולרית) מאפשרת החדרה מדודה ומדויקת של חומרי המילוי תוך הימנעות מיצירת מראה סינטטי המתלווה בד’כ להזרקת חומצה היאלורונית בכמויות גדולות באמצעות קנולה.

רובכם המכירים עבודתי, יודעים כי מזה שנים אני החלוץ ועושה השימוש הנרחב ביותר בישראל בטכניקת ההזרקה הטיפתית באמצעות האינג’קטור הוותיק של חברת רסטילן, כך שנותר לי רק לברך על כך.

מסנני קרינה לאור אינפרא אדום
רק במהלך כנס הקוסמטיקה העולמי בשנה שעברה בהמבורג הספקתי להתוודע לעובדה כי גם מרכיב הקרינה האינפרא- אדומה הקיים באור השמש גורם להזדקנות העור, והנה כבר השנה בפריז חברת קוסמטיקה אירופית השיקה לראשונה מסנני קרינה למריחה חיצונית, וכאלה המיועדים לבליעה (!) המיועדים כולם לנטרול הנזק לעור הנגרם מכל סוגי הקרינה שבאור השמש ,לרבות קרינת UVA ו – UVB וכאמור לראשונה גם נגד הקרינה מסוג האינפרא אדומה.

החדרת מרכיבים פעילים ללא פציעת העור
טיפולי המזותרפיה לטיפוח העור מתבססים על טיפולים חוזרים ונשנים ובתדירות גבוהה של הזרקת חומרי ליחוח ומרכיבים פעילים לדרמיס. הצורך בטיפולים חוזרים ונשנים חיוני על מנת לשמר את התוצאות האסטטיות קצרות המועד יחסית. עם זאת,טיפולי מזותרפיה המבוססים על דקירתה הצפופה והתכופה של שכבת הדרמיס – עלולים ליצור שינוי במבנה רקמת הדרמיס באופן המשנה את האלסטיות הטבעית שלו. שינוי זה באלסטיות הדרמיס נגרם בעקבות העלייה ברקמת הצלקת ההולכת ונוצרת בו בגלל הדקירות המרובות והחוזרות ונשנות לאורך זמן. טכנולוגיות חדשות מנסות מזה כבר לאפשר החדרתם של מרכיבים קוסמטיים פעילים לדרמיס אולם מבלי לפצוע העור. חלקן עושות שימוש בגלי קול, אחרות בקיטוב חשמלי- פולריזציה של קרומי התאים, וחברות הקוסמטיקה והתרופות עושות שימוש בליפוזומים (מולקולות המוליכות המרכיבים הפעילים ביתר קלות דרך קרומי התאים) . עם זאת, אחת הטכנולוגיות החדישות והמבטיחות ביותר בתחום זה מתרכזת דווקא בגודל החלקיקים של החומרים הפעילים המותזים על העור והקטנתם למימדים המאפשרים חדירתם דרך הסטרטום קורנאום (שכבת הקרן העליונה של העור) ללא כל טראומה לדרמיס – נשמע מבטיח.

מגמה חדשה- חומרי מילוי מועשרים
מגמה חדשה שהפציעה במהלך שנה החולפת והחלה כבר מקבלת ביטוי על ידי יצרנים מובילים, היא הוספתם של נוגדי חמצון כגון חומצה אלפה ליפואית, N-אצטיל ציסטאין, ויטמין סי ורבים אחרים, לחומצה ההיאלורונית המשמשת למילוי קמטים ונמצאת במזרקים. חומרים נוספים אלא מיועדים לטפל בשכבות העור העמוקות אליה מוחדרים יחד עם החומצה ההיאלורונית במקביל לדקירה המבוצעת בלאו הכי לצורך מילוי הקמט. מגמה זו, תתפוס תאוצה וסביר להניח כי כבר בשנה הבאה יצרנים נוספים יצטרפו ויוסיפו חומרים בעלי יעילות מוכחת למזרקי החומצה ההיאלורונית ובכך יועילו לעיכוב הזדקנות העור וזאת מעבר לתוספת הנפח הרגילה.

המסת שומן בקור- CRYO גם לסנטר כפול
טכנולוגיה מהפכנית למדי של הצרת היקפים באמצעות קירור רקמת השומן וזאת בלי לשאוב או לפצוע העור- זכתה כבר בשנה שעברה למעמד הכוכב העולה בתחום הצרת ההיקפים. השנה דיווחה היצרנית המובילה בעולם בתחום המסות שומן באמצעות קור, אודות הצלחות ראשונות גם בהמסת ריכוזי השומן שמתחת לסנטר- כטיפול לסנטר כפול. עם זאת לשיטה זו תוצאות המתקבלות בהדרגה על פני שבועות וחודשים, והשימוש באיזור הפנים טרם אושר על ידי ה- FDA האמריקאי .

ירידה בהיקף דוכני החוטים
השימוש בחוטים על מנת למלא קמטים או לשפר את מסגרת הפנים, שבשנה שעברה נחשב לבאז חם למדי- השנה כבר הוצג בפחות דוכנים וזכה לפחות נוכחים בסדנאות ההדרכה. למרות ההגיון הטמון לכאורה ב”למתוח הפנים” על ידי חוטים, הרי שבפועל אין התוצאות האסטטיות מטיפול זה מספקות בד’כ, וגם משך הישארותן הוא מוגבל באופן קיצוני. וזאת כמובן מעבר לטראומטיות הרבה הכרוכה בהחדרתם. כך שיש רושם כי טרנד קוסם זה של חוטים המרים ראשו אחת למספר שנים- שוב נכנס להילוך איטי.

השקתו הראשונה של מזרק הפרוטוטייפ להזרקת בוטוקס מבוקרת
אותה חברה שוויצרית (JUVA) שרק אשתקד השיקה את מזרק הפטנט שלה להזרקה טיפתית של חומצה היאולורונית חשפה השנה לראשונה את הדגם החדש והכמעט מוגמר (פרוטוטייפ) להזרקת בוטוקס באופן מדוד ומדויק. הזרקתו של רעלן הבוטוקס מבוצעת בכמויות זעירות ומדודות- וחלק גדול מהסיבוכים העלולים להיגרם מטיפולי בוטוקס כרוכים בהזרקה בשוגג של כמויות גדולות מידי העלולות לנדוד ולשתק שרירים קטנים נוספים בפנים. אמנם מיומנות הרופא בהחלט מונעת בד’כ סיבוכים שכאלה- אולם לרופאים צעירים כלי זה יכול לשמש כעזר יעיל להקטנת הסיכון לסיבוכים האופייניים.

בברכה
דר’ אודי בר

Go Top