×

נשירת שיער בעקבות היריון לידה

היריון ולידה הן הסיבות השכיחות ביותר לנשירת שיער מסוג טלוגן אפלבוים (Telogen effluvium), בעיית עור המתאפיינת בהתדלדלות השיער ובנשירתו, ועלולה להיגרם בעקבות היריון ולידה, תזונה לא מאוזנת, לחץ, מחלה כרונית, אנמיה, ניתוח או שימוש בסמים. בשליש האחרון של ההיריון נמצאות שערות רבות יותר בתקופת הטלוגן, שלב המנוחה של זקיק השיער, ומחודש וחצי ועד חודשיים לאחר הלידה מתחילה נשירה מסיבית ובולטת לעין של שערות אלו, והנשירה נמשכת חצי שנה לפחות. במקרה זה, מכיוון שהסיבה לנשירה נעוצה בשינויים זמניים הנובעים מן ההיריון, אין צורך בטיפול והנשירה חולפת מאליה עם הזמן. עם זאת, מאחר שהתופעה גורמת לעוגמת נפש לנשים רבות לאחר לידה, ניתן לטפל בהן באמצעות התאמה אישית של ויטמינים ותוספי מזון.

 

סיפור מקרה – נשירת שיער לאחר לידה

הילה, בת שלושים ושתיים, הגיעה למרפאה כחודשיים לאחר היריון ולידה ראשונים כשהיא מוטרדת מנשירת שיער קשה. בבדיקה התברר ששערה התדלדל בצורה אחידה בכל הקרקפת. הילה סיפרה כי הנשירה החלה ממש בסמיכות ללידה, והיא כרוכה באיבוד מאות שערות ביום – חלקן מופיעות מדי בוקר על הכרית וחלקן נושרות בעת הסירוק ובמהלך היום. היא טענה כי שערה לפני הלידה היה סמיך ביותר, וכעת היא מעריכה שאיבדה יותר ממחציתו.

הבעיה שהילה סובלת ממנה היא, קרוב לוודאי, נשירת שיער מטיפוס טלוגן אפלוביום, המופיעה, כאמור, פעמים רבות לאחר הלידה. אומנם נשירת השיער תיתכן גם על רקע חוסר תזונתי, ובעיקר מחסור בברזל ובוויטמיני B, אולם במקרה זה, עקב סמיכות תופעת הנשירה ללידה, וכן מאחר שהילה דיווחה על תזונה מאוזנת ועל תפריט מגוון הכולל ביצים, בשר, גבינות, ירקות ופירות טריים, החשד העיקר נפל על תופעה של נשירה זמנית, המתרחשת לאחר שינויים הורמונליים כמו היריון לידה.

על פי האבחנה נשירת שיער זו תחלוף עם הזמן, עם או בלי טיפול. אולם ניתן לזרז את התאוששות הקרקפת ונפח השיער בעזרת נטילת תוספי מזון.

תוספי מזון מומלצים לטיפול בנשירת שיער אחרי לידה

קומפלקס ויטמיני B – במינון של טבלייה אחת עד שתיים ליום, על פי הוראות היצרן.

ביוטין – זהו הוויטמין החיוני ביותר לייצור השערה, אולם הוא אינו נספג היטב כשהוא ניטל בנפרד, ולכן יש ליטול אותו יחד עם קומפלקס ויטמיני B. מינון מומלץ: 1 מיליגרם ביום, בזמן הארוחה.

קומפלקס מינרלים – המכיל בין היתר נחושת ואבץ. מינרלים אלו חיוניים להתחלקותם המהירה של התאים, בהם, בין היתר, תאי זקיקי השיער, וכן תאי העור ומערכת החיסון. מינון מומלץ לפי הוראות היצרן.

MSM – תוסף תזונה המכיל תרכובות אורגניות עשירות בגופרית, החיוניות לבניית גוף השערה. השערה מורכבת מחלבונים ומחומצות אמיניות (אבני היסוד של חלבון), ואלה מכילות בחלקן הגדול גופרית. מינון מומלץ: המינון המקסימלי על פי הוראות היצרן.

 

כעבור פחות מחודשיים ניתן היה להיווכח בצפיפות בולטת יותר בצמיחת השיער, והילה סיפרה כי הנשירה פחתה באופן ניכר כבר בשבועות הראשונים לטיפול.

 

מתוך: המדריך הישראלי השלם לתוספי תזונה, מאת ד”ר אודי בר ויפה שיר-רז, הוצאת כתר, 2008

Go Top