×

מיניות הפנים – רמזים חבוים המשפיעים על המשיכה בין המינים

 

פנים, מקובל לחשוב, הן ראי הנפש.

פנים יוצרות אשליה למתבוננים בהן אודות הדמות והאישיות השרויה מאחריהן.

בדרך כלל, עם ההתבגרות, קוי האופי אכן נחקקים בפנינו, ועם הגיל קשה יותר להסתיר כעסנות ורוגזנות או עצבות ממושכת ותחושות יאוש.

עם זאת, לפנים גם תפקיד מרכזי בתשדורת המינית שלנו ובמידת האטרקטיביות שלנו בעיני הסובבים.

כמובן שפנים אנושיות הן רבגוניות לאינסוף, אולם בכל זאת ישנם מספר מאפיינים בסיסיים בפנים האנושיות אשר נתגלו במחקרים רבים כמשפיעים באופן חד וברור על מידת המשיכה בקרב בני המין הנגדי .

מאפיינים בסיסיים אלה, כרוכים כולם בהיותם רמזים סמויים אודות פוריותו ומיניותו של האדם הנושא אותם, הברורים באופן לא מודע לכולנו, בני כל הגזעים והעדות וגורמים לנו לחשוק באדם המסוים הנושא אותם.

אגב, מרכיבים אלה אינם מושפעים מאופנות מתחלפות ונותרים מהותיים למיניות האדם כעת, ממש כבתקופות קדם.

ובכן, הסוד המרכזי למבנה פנים סקסי טמון בהשפעתם של הורמוני המין על היחס שבין קוטר עצמות הלחיים לקוטר עצמות הלסת המשפיע על מבנה הפנים כולו.

כמובן שמעבר לכך, משיכה מינית מושפעת גם מאלמנטים חזותיים נוספים כגון מרקם העור ואיכותו וגודל מפתח העיניים אולם בכל זאת – למבנה הפנים הכולל שמור כאמור התפקיד המכריע.

טסטוסרון ואסטרוגן-השפעות שונות

בהשפעת רמות גבוהות של הורמוני המין המופיעות החל מגיל הנעורים ונמשכות לכל אורך שנות הפוריות בגבר ובאישה, נוצרים הבדלים דרמטיים בפנים בין המינים.

למשל, רמות גבוהות של טסטסרון גורמות לשגשוג עצם הלסת והרחבתה באופן ניכר לעומת קוטרה של הלסת בגיל הילדות.

ובנשים, הורמון המין המרכזי- האסטרוגן, גורם לשגשוג רב והתחלקות מהירה של תאי רקמת החיבור כמו גם לאגירת שומן לצד ביטול השפעותיו של הטסטוסרון- הורמון המין הגברי (המצוי בכמות זעירה גם בנשים).

כך שבמהלך שנות ההתבגרות המינית ולאחריה- פניהם של הגברים והנשים הולכים ומתרחקים זה מזה בכמות השומן התת עורי האופיינית להן וכן בקוטרן היחסי של הלסת התחתונה על עומת עצמות הלחיים והשומן המרפד אותן.

עם העלייה בגיל, ובמיוחד לאחר גיל המעבר בנשים ובגברים מתחילה ירידה ברמות הורמוני המין ומופיעה ספיגת עצם הדרגתית בשני המינים.

עם תום המחזור הווסתי והירידה התלולה ברמות האסטרוגן, נשים הופכות לנתונות יותר להשפעתם של הורומוני המין הגבריים הממשיכים להיות מיוצרים בבלוטות האדרנל (יותרת הכליה) והן כבר אינן מוגנות מהשפעה זו כבעבר.

עם העליה בגיל בנשים פוחתת כמות השומן התת עורית שבפנים והלחיים הולכות ומאבדות מנפחן אל עומת התעבות קו הלסת. עיבוי זה נגרם מרפיון עור והיחלשות טונוס השרירים ובכך מבנה הפנים מקבל מאפיינים הנחשבים גבריים יותר.

בגברים, במקביל לירידה ההדרגתית בהפרשת הורמון הטסטוסרון מהאשכים והופעתו של תהליך ההזדקנות בגבר, מופיע איבוד מסת העצם המשפיע על קוטרה של הלסת והיא נסוגה אט אט לאחור.

כך שלמעשה שלמעשה תוי הפנים האופייניים לאנשים הנתפסים כמושכים טומנים בחובם עדות כביכול לרמות גבוהות של הורמוני מין הנתפסים על ידינו באופן לא מודע וכשריד אבולוציוני קדום – כבני זוג פוריים שיבטיחו לנו “אחוזי פריון גבוהים יותר”.

נתונים אלה הידועים לנו כיום בבירור – ניתנים לתיקון חיצוני מהיר וקל באמצעות הזרקה טיפתית ומבוקרת של חומצה היאלורונית במיקומים הספציפיים האופייניים לכל אחד מן המינים ובכך ניתן להשיב לפנים חזות מינית ומושכת יותר.

שמירה על היחסים האופייניים בין קוטר הלחיים והלסת התחתונה חשובה ביותר לשימור מראה פנים צעיר – וזאת בגלל הפריון הכרוך בגיל הצעיר באופן טבעי.

כך, שאם נחזור לרגע למודלים אסטטיים בני ימינו נקל יותר להבין את סוד קסמם של מושאי הערצה יפים ויפות אשר נחשקו מקדמת דנן, בינהם ניתן לציין את נפרטיטי, דמות מצרית קדומה אשר נמצאה עשויה חימר מהעת העתיקה ומסמלת עד היום את פרופורציות הפנים הנשיות האולטימטיביות ואת השחקנים והדמויות הבולטות כגון בראד פיט (שעבר לאחרונה טיפול להדגשת קוטר הלסת) ג’ורג’ קלוני ורבים אחרים בתקשורת החזותית והנתפסים כסקסיים בכל גיל.

בברכה

דר’ אודי בר

Go Top