×

כל האמת אודות רפואת האנטי אייג`ינג

רפואת האנטי אייג`ינג, אינה הבטחה לחיי נצח וגם אינה טומנת בחובה כל שיקוי נעורים.
רפואת האנטי אייג`ינג היא כינוי חדש לתחום רפואה וותיק, המוכר יותר בשם רפואה מונעת. העיקרון המשותף המנחה את הרפואה המונעת וכן את רפואת האנטי אייג`ינג הוא פשוט, אנו מעדיפים למנוע מחלות מאשר לטפל בהן. העדפה זו נובעת מהסיבה הפשוטה – את רוב המחלות הקשות, קל יותר למנוע מאשר לטפל!!
אם ניקח את מחלות הלב כדוגמה, הרי ברור לכם כי אדם שעבר התקף לב, גם אם יטופל כהלכה, הרי שתפקוד שריר הלב שלו לעולם לא ישוב להיות כשהיה. ומאידך, אם חלילה הופיעה מחלת הסרטן, גם אם יש כיום מספר גישות טיפוליות מתקדמות המביאות לעיתים אפילו להחלמה מלאה, עדין ברור כי הסיכון שנותר לחולה הוא גדול לאין שיעור לעומת אדם שלא לקה בסרטן מימיו.
גם תהליכים ניוונים אחרים הכרוכים בגיל, כמו למשל סוכרת, אוסטאופורוזיס או יתר לחץ דם, כמו גם, שחיקת סחוס ואפילו כהות ראיה וירידה בזיכרון ובמהירות החשיבה, קל יותר למנוע מאשר להחזיר את המצב לקדמותו.
מאות רבות של מחקרים אפידמיולוגים באוכלוסיות ענק (מיליוני נבדקים לאורך שנים), הוכיחו בבירור כי על ידי צריכת גורמים תזונתיים אלה ואחרים אפשר להפחית באופן מובהק (עד לכדי עשרות אחוזים..) את הסיכון ללקות בהתקף לב, מחלת הסרטן ומחלות כרוניות רבות אחרות.
בעשור האחרון, תחום זה של הרפואה המונעת הפך לנחקר ביותר, ולמעשה כיום אנו עדים למפל עצום וגדול של אינפורמציה לגבי חשיבותם הכבירה של התזונה, תוספי התזונה וכן אורח החיים והרפיית לחצים על בריאותנו לעכשיו וגם לאורך שנים.

אוסף אינפורמציה גדול זה, נאסף ואוגד בשנים האחרונות על ידי קבוצת רופאים אמריקאית בשם “האקדמיה האמריקאית לעיכוב תהליכי הזדקנות” (4AM), ואשר לי יש הכבוד להימנות על חבריה. קבוצה זו של רופאים המונה כיום עשרות אלפי רופאים מרחבי העולם, עורכת כנסים עולמיים מדי שנה ובהם אנו נוהגים להחליף דעות ולהתעדכן בפריצות הדרך המחקריות החדשות. קשה לתאר את היקף המחקר העצום אשר מתבצע בשנים האחרונות על ידי חוקרים מכל רחבי העולם בקשר לעיכובם של תהליכי בליה ושחיקה הכרוכים בגיל וגורמים למקרי תחלואה ותמותה רבים מדי שנה וכן פוגעים קשות באיכות החיים.
הכלים העיקריים העומדים לידי הרופאים העוסקים ברפואת האנטי אייג`ינג הם שימוש מושכל בתוספי תזונה בהתאם לצרכיו האינדיבידואלים של כל מטופל, כמו גם הקפדה על ביצוע בדיקות חשובות לאיתור וזיהוי מוקדם של תהליכים פתולוגים בטרם מופיעה מחלה גלויה. כמו כן, מתפקידו של הרופא המתמחה ברפואה זו, הוא להמליץ למטופליו על תפריטים מאוזנים תוך כדי אימוץ הרגלי אכילה ואורח חיים ספורטיבי.
גם להשלמות הורמונליות תפקיד חשוב ברפואת האנטי אייג`ינג, אולם, זה המקום לציין כי דווקא תוספת של הורמון הגדילה (GH) אינה מומלצת, וזאת עקב תופעות הלוואי העלולות להתלוות לטיפול שכזה.
הורמון הגדילה, הוא הורמון המופרש מבלוטה מיוחדת במוח, אשר רמתו בדם יורדת עם העלייה בגיל. מחקרים שבוצעו בראשית שנות ה-90 הדגימו כי תוספת של הורמון גדילה למבוגרים, החזירה לאחור תהליכים רבים הכרוכים בהזדקנות. תוספת של הורמון זה גרמה למטופלים להפחית מסת שומן וכן להגדיל מסת שריר לרמות של צעירים מהם בשנים רבות. כמו כן תוספת זו של הורמון הגדילה גם הביאה לשיפור חוסנם הגופני, כמו גם שיפור הרגשתם הכללית, והתפקוד המיני שלהם.

מניסויים מוקדמים אלה, פשטה לה השמועה כי רפואת אנטי אייג`ינג משתמשת ב”זריקות פלא” אשר מחדשות נעורים, אולם, טיפול זה אינו מומלץ כלל ועיקר היום, וזאת כאמור עקב תופעות הלוואי המשמעותיות העלולות להתלוות לו, כמו למשל עליה ברמות הסוכר בדם, כאבי מפרקים ואגירת נוזלים, ויתכן אפילו עליה בסיכון לתהליכים סרטניים בעתיד. מאידך, מספר הורמונים אחרים כגון דיהידרואפיאנדוסטרון (DHEA), וכן טסטוסטרון, מלטונין והורמוני התירואיד, ניתן להוסיף בביטחה למטופלים לאחר בדיקות דם מדוקדקות. תוספת של הורמונים אלה, למטופלים אשר סובלים מרמות חסר בדם, מחוללת פלאים בבריאותם ובמראה החיצוני שלהם. הם משילים משקל עודף, רמת האנרגיה והחיות עולים באופן דרמטי כמו גם החדות השכלית, איכות השינה והתחושה הכללית. לטיפולים אלה אין כל תופעות לוואי והם בטוחים לחלוטין עבור מטופלים אשר באמת זקוקים להם.
הרופאים, עד לשנים האחרונות, נהגו לטפל רק בתלונות אשר מטופליהם הציגו בפניהם, הם עסקו למעשה ב”כיבוי שריפות”. הם לא נהגו לקחת חלק פעיל בשמירה על בריאותו של המטופל לעתיד. וכאן, בדיוק בנקודה זו, רפואת האנטי אייג`ינג חוללה את המהפכה.

רופאים העוסקים ברפואת האנטי אג`ינג כיום, מתבססים בעבודתם על הידע הרב שנרכש בשנים האחרונות ואינם מגבילים עצמם לטפל רק במחלות, אלא עוסקים בחינוך לבריאות והענקת טיפול מעמיק ומקיף למטופליהם. גישה טיפולית זו, אשר מיוצגת כיום על ידי רפואת האנטי אג`ינג,תהפוך בעתיד לחלק מהרפואה הקהילתית המוענקת על יד רופאי המשפחה.
כיום, לצערי, עדין רופאים מעטים בלבד אוחזים במיומנויות רזי רפואה זו, אולם בעתיד, ללא כל ספק, רופאי המשפחה יעסקו בה כבשגרה.
מניסיוני עם מטופלים רבים, טיפול בהשלמות תזונתיות, תוספות הורמונליות לזקוקים לכך, לצד התאמת תפריטים ותוכנית אימונים אישית, מחולל שינוי של ממש באיכות החיים ובהרגשה הכללית של המטופלים. שינוי זה מביא לכדי תחושת התחדשות של ממש הנראית לעין ומשתקפת בבדיקות הדם. ומעבר להרגשה הטובה, בל נשכח כי שינוי זה הרי גם מפחית את הסיכון ללקות במחלות בעתיד, כך שבהחלט טיפולים אלה יהפכו בעתיד לחלק אינטגראלי משגרת חיינו. רופאי המשפחה בעתיד, יבדקו בדרך שיגרה את רמותיהם של ההורמונים השונים בדם מטופליהם וידאגו להשלמות הורמונליות בהתאם. רופאי המשפחה של העתיד, גם ישכילו להמליץ לחוליהם אודות תוספי תזונה חיוניים וכן ידריכו את מטופליהם אודות חשיבות ההרכב התזונתי של ארוחותיהם כטיפול ומניעה של מחלות שונות ומגוונות.

גם לרפואה האסתטית, שמהווה חלק מרפואת האנטי אייג`ינג, תפקיד הגדל בהתמדה. כיום מזוהים בוודאות מספר תוספי תזונה, אשר מביאים לעיכוב אמיתי בהזדקנות העור ולשיפור אמיתי במראהו. מחקרים רבים אשר נערכו בשנים האחרונות בנושא פופולארי זה, הוכיחו בבירור כי למספר נוגדי חמצון, תפקיד מכריע בעיכוב הנזק הנגרם לעור ואיברים נוספים מהרדיקלים החופשיים.
הרדיקלים החופשים הם חלקיקים הטעונים חשמלית והמצויים בעשן סיגריות, זיהום אויר וכן נוצרים בעורנו לאחר החשיפה לשמש. אם רדיקלים אלה אינם מנוטרלים על ידי נוגדי חמצון, הם עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לרקמות גופנו. רדיקלים חופשיים נחשדים כיום כגורמים להאצת תהליכי ההזדקנות וכן כגורמים לתהליכים סרטניים. לתוספת של נוגדי חמצון לדיאטה היומית יש חשיבות רבה בנטרול זה של הרדיקלים החופשיים, ותוספת שלהם מהווה כיום בסיס איתן לעיכוב הזדקנות העור כמו גם מניעתן של מחלות רבות, ביניהן לב וכלי דם, מחלת האלצהיימר, פרקינסון וכמובן סרטן.
לסיכום, רפואת האנטי אייג`ינג אינה רפואה אחרת, היא רפואה מתקדמת, היא נדבך מרכזי ברפואת העתיד. רפואה זו משלבת בתוכה ידע רב פרי מחקרי השנים האחרונות אשר בהדרגה תופס את מקומו כזרם מרכזי במקצוע הרפואה המתפתח ללא הרף.

בברכה,
ד”ר אודי בר.

Go Top