×

טיפוח מוגזם של השיער- סכנה אמיתית לבריאותו

מקפידות על השמפו המפנק והעשיר ביותר,ולא מוותרות אף פעם על קונדישינר ומסכה לשיער?

אם עניתן בחיוב, הרי שגם אתן בסכנה להיקלע למצב המכונה: OVER TREATMENT – טיפוח יתר.

טיפוח יתר של השיער, הנמשך על פני זמן רב, גורם אט אט לשיער לאבד מכוחו הטבעי, מרקמו הופך לשביר ויבש ותלוי לחלוטין בשימוש הקבוע במרככי שיער. עם חלוף הזמן הולך ונוצר גם איבוד שיער בלתי הפיך.

תהליך זה של שינוי במבנה השיער וצפיפותו המתחולל על פני חודשים ושנים נגרם בגלל אטימה מתמשכת של עור הקרקפת.

במהלך השנים האחרונות, עולם מחקר הקוסמטיקה התקדם בצעדי ענק בתחומי מדעי הכימיה והביוכימיה, התקדמות שהניבה מזה כבר שלל מוצרים חדישים לטיפוח העור והשיער.

חלק מהמולקולות הסינתטיות שפותחו בשנים האחרונות ושעשו דרכן לחלק ממוצרי טיפוח השיער- אכן מביאות לתוצאות קוסמטיות מרשימות על רכותו של השיער והקטנת שבירותו, הן עושות זאת בכך שנצמדות היטב לגוף השיערה ויוצרות ציפוי מלא ועבה שלה ובכך משפרות מרקם השיער והברק שלו וכמובן מקלות על עיצובו והחלקתו במגהץ. אולם דווקא יעילותן הגדולה של מולקולות אלה בהיצמדותן הממושכת לגוף השיערה ולעור הקרקפת – עלולה להיות מסוכנת.

הנזק

החשיפה הממושכת למרכיבים הסינטטיים הרבים הקיימים כיום בריכוזים גבוהים במרבית תכשירי החפיפה, מרככי השיער (קונדישיונר), המסכות ותכשירי העיצוב, עלולה לגרום להצטברותם המתמשכת של חומרים אוטמים היוצרים נזק מתמשך לקרקפת.

מניסיון עם מטופלות ניתן לתאר הנזק מהאטימה המתמשכת לקרקפת כדומה לנזק הנגרם מחבישת כיסוי ראש או פאה במשך שנים רבות.

תת אבחון בקהילה

עם זאת, למרות העלייה המובהקת בנפיצותה של תופעת טיפוח היתר, עדיין היא אינה זוכה להתיחסות ולאבחון מספקים במסגרת רפואת העור בקהילה, ופעמים רבות מאובחנת בטעות כגנטית. כדי לאבחן מצב של טיפוח יתר של השיער על הרופא המטפל להכיר את כל המוצרים שבשימוש סדיר על ידי המטופל, על מרכיביהם, אופן ומידת השימוש בהם.

חלק גדול מהמרכיבים הקוסמטיים החדישים קיימים גם בתכשירי השמפו ה”מטפחים והעשירים” – כך שגם במהלך החפיפות הם ממשיכים להצטבר על גוף השיערה ועור הקרקפת ולמעשה לעולם אינם מוסרים לחלוטין. בכך כאמור הולכת ונוצרת “חבישה אוטמת” לקרקפת שלעולם אינה מוסרת.

מה עושים?!

על מנת שלא לפגוע בבריאות השיער וצפיפותו, יש לצמצם למינימום הכרחי השימוש במסכות שיער ולהקפיד על שימוש בשמפו דל שארית –NO RESIDUE SHAMPOO אחת לשבוע.

תכשירי שמפו דלי שארית כבר מיוצרים כיום על ידי מספר יצרנים בולטים בעולם: אוודה, נאוטרג’ינה, דרמלוג’יקה ואחרים נוספים. אחד מסימני הזיהוי שלהם- הם שקופים. שקיפותם בדרך כלל מעידה שאינם מכילים תוספת של סיליקון ושעוות צמחיות או פולימרים פלסטיים אשר מרביתם נוטים ליצור גוון חלבי ואטום לשמפו והם הנוטים להיאגר על השיער ועור הקרקפת.

מעבר לכך, שימו לב לא להפריז בשימוש במסכות שיער מעבר להוראות הייצרן וכמובן זיכרו להגביל את כמות הקונדישיונר ושימרו אותו רק לשיערכן- הקרקפת אינה זקוקה לו.

בברכה
דר’ אודי בר

Go Top