×

וויטמינים ומינרלים

שלום לכל תאבי הידע!
לאחרונה נושא הוויטמינים והמינרלים הפך לפופולרי ביותר, כולנו נחשפים למחקרים הרבים המתבצעים אודות יעילותם וחשיבותם של תוספי המזון בשמירה על בריאותנו, אך יש רושם כי עדין קיים חוסר בהירות לגבי מהם בעצם אותם חומרים מדוברים.
מהם בעצם וויטמינים ומינרלים וכיצד הם פועלים בגופנו?
וויטמינים ומינרלים הם מיקרונוטריאנטס, או במילים אחרות חומרים אשר הגוף נזקק להם בכמויות מזעריות, להבדיל מאבות המזון כדוגמת פחמימות וחלבונים אשר אותם אנו צורכים בכמויות גדולות.
לוויטמינים ומינרלים אין כל ערך קלורי אך הם קריטיים לבריאות טובה.
למעט יוצאי דופן מעטים, את רוב הוויטמינים והמינרלים אין הגוף מסוגל לייצר בעצמו ועליו לקבל אותם מהמזון או מתוספי המזון. חלק מחומרים אלה כדוגמת חומצת השומן אומגה 3 וכולין נחשבו בעבר לכאלה אשר הגוף יכול לייצר בעצמו ואילו כיום המגמה בקרב החוקרים היא להתיחס אליהם כהכרחיים, הכרחיים מתכוון לומר כי יש לקבלם מהמזון או בצורת תוספים כדי לשמור על בריאות אופטימלית.
וויטמינים-
וויטמינים הן מולקולות אורגניות מורכבות החיוניות לתהליכים ביוכימיים בגופנו; חלקם חיוניים ליצור אנרגיה וחלקם חיוניים לבניית רקמות כמו שרירים ועצמות. חלק מהוויטמינים אף משמש כנוגדי חמצון ומגן על גופנו מפני הנזק הנגרם מהרדיקלים החופשיים (ראו הרחבה בכתבות קודמות).
מינרלים-
מינרלים הם חומרים אנ-אורגניים (בשונה מוויטמינים) המצויים בטבע וחיוניים גם לבנייתן של רקמות כמו עצמות למשל וגם לתהליכי שיפעול של אנזימים והורמונים בגופנו.
בשונה מוויטמינים, מינרלים אינם נהרסים בתהליך הבישול. חלק מהמינרלים כמו סיליקון ובורון למשל, הם חיוניים לגופנו, אך תפקידם הביוכימי אינו ברור כל צורכו עדיין ואפילו הכמות לה אנו זקוקים בצריכה יומית טרם נקבע.

גורמי מזון נוספים אשר גופנו נזקק להם בכמויות קטנות מתחלקים לכאלה “חיוניים” וכאן הכוונה לומר כי גופנו אינו מסוגל ליצרם בעצמו, ולכאלה אשר “אינם חיוניים” אין הכוונה כי אין לגופנו צורך בהם, אלא שהוא יכול לייצרם בעצמו.
בקבוצת “לא חיוניים” שכאמור חשובים לתהליכים רבים בגופנו נכללים: אינוזיטול, קרניטין, טאורין, קואנזים- 10, וביופלוונואידים.
בקבוצת “חיוניים” ההכרחיים למהות החיים ואשר חוסר תזונתי שלהם מחולל מחלה, נמצאים: חומצת השומן לינולנית, 10 חומצות אמינו, 13 וויטמינים, 15 מינרלים , כמו למשל, חוסר באבץ גורם לתסמונת מוכרת, או למשל חוסר בברזל גורם לאנמיה טיפוסית. חוסר בוויטמין C גורם לצפדינה, וחוסר בוויטמין B1 גורם לברי-ברי.
מחלות אלו נהגו לגרום לנכויות עוורון ומוות למאות אלפי אנשים בעידן בו טרם נתגלו קבוצות הוויטמינים השונות. אז, מחלות אלה נחשדו כנגרמות על ידי גורם מסתורי או אפילו תורשה. רק עם גילויים של הוויטמינים וההכרה בחשיבותם לבריאותנו, הוכחדו מחלות פשוט על ידי הוספה של גורם תזונתי זה או אחר לדיאטה,או שימוש בתוספת של וויטמינים.
כיום נדיר למצוא בעולם המערבי מחלות חסר של וויטמינים, אולם רמות חסר גבוליות נפוצות.
מחקרים תזונתיים לאומיים המבוצעים בארצות הברית ומדינות מערביות נוספות כדוגמת קנדה ואוסטרליה, חוזרים ומראים כי האוכלוסיה נוטה לצרוך רמות בלתי מספיקות של מספר וויטמינים, ומינרלים, בינהם וויטמיני B1 ,B2 ,B6 חומצה פולית, ברזל, סידן ומגנזיום. אמנם רמות חסר גבוליות אינן באות לידי ביטוי כמחלות החסר של פעם,אך הפגיעה בבריאות היא זהה.
רמות חסר של גורם תזונתי זה או אחר, פוגעות בגופנו החל מהרמה התאית המיקרוסקופית ועד לפגיעה בכושרו החיסוני של הגוף ובהאצת הזדקנותו.
אין ספק כי התזונה עברה כברת דרך עצומה מאז גילויו של הוויטמין הראשון, אולם יש רושם בין החוקרים כי המלה האחרונה בתחום מרתק וחשוב זה עדיין רחוקה מלהיאמר!

מקווה שהארתי את עיניכם ועינכן בנושא חשוב ומדובר זה, כמו כן מקווה אני כי אתם מקפידים לספק לגופכם את כל שהוא זקוק לו לשם תפקודו האופטימלי.
אל תשכחו, הוא היחיד שברשותכם !

בברכה,
ד”ר אודי בר

Go Top