×

״הרווחתי ביושר כל קמט ! ״ את בטוחה?!

מכירים את אלה שמשכנעות אתכם כי הן לא תעשינה דבר למחות את הקמטים מפניהן פשוט משום שהרוויחו אותם?

מכירים את אלה שאומרים שהזדקנות זה טבעי ולמה להילחם?

כולנו מכירים כאלה.

אלה האומרים זאת אינם מודעים לכך כי הם פשוט פוחדים או מתעצלים להתחיל בדרך החדשה שהרפואה המודרנית מציגה בפנינו מזה כבר.

נכון שסימני הגיל הניכרים בפנינו, כמו גם  נגיסת שיני הזמן בבריאותנו וכושרנו הגופני הם טבעיים. טבעיים בדיוק כמו למות מדלקת ריאות בטרם עידן האנטיביוטיקה.

אולם, למן הרגע בו יכולנו למגר זיהומים חיידקיים בקלות באמצעות אנטיביוטיקה, למות מדלקת ריאות הפך להיות בעיקר ענין של הזנחה והיעדר טיפול.

 

תהליך ההזדקנות הביולוגי הוא גורם הסיכון הגדול ביותר למחלות כרוניות

 

הרפואה  המודרנית הבינה מזה כבר שעיכוב תהליכי ההזדקנות  היא הרפואה המונעת הטובה ביותר– פשוט משום שעצם תהליך ההזדקנות הוא גורם  הסיכון הגדול ביותר למחלות!

תהליכי הזקנה והניוון המתחוללים בגופנו החל מסוף שנות העשרה לחיינו, וממשיכים כמובן עם העלייה בגיל, הם הסיבה החשובה והמרכזית ביותר להופעתן של מרבית המחלות הכרוניות.

יתר לחץ דם ומחלות לב, אוסטאופורוזיס וסוכרת, קטרקט, שחיקת סחוסים והצורך בהחלפת מפרקים הן כולן מחלות תלויות גיל, לצד כמובן רבות אחרות שהיריעה תקצר מלהכיל.

יחד עם תהליכי ההזדקנות, עולה גם הסיכון לתהליכים סרטניים, מופיעה ירידה קוגניטיבית, פגיעה באיכות השינה, ירידה בליבידו, כמו גם האטת קצב המטבוליזם הבסיסי וייצור האנרגיה בגופנו. (1)

כבר למעלה משני עשורים נחקרים באינטנסיביות רבה השפעתם של אורח החיים והרגלי התזונה שלנו, לצד השפעתן של תרופות ותוספי תזונה על קצב ההזדקנות.

כמות המידע שנערמה ממכלול המחקרים בני השנים האחרונות היא עצומה, גדולה  מידי על מנת להפוך בן רגע לנחלת הכלל, עם זאת, תהא זו פשוט איוולות לא לנסות ולאמץ מתוכה כל שנוכל.

 

האטת הזדקנות העור והחזות החיצונית

 

כמובן שהאטת תהליכי הזדקנות אינה פוסחת גם על שמירת מראה חיצוני צעיר ורענן יותר. פרות המחקרים הרבים שבוצעו במהלך השנים האחרונות, מאפשרים לנו  בקלות וביטחון, לתקן ולמנוע סימני גיל רבים, הנגרמים בגלל הזדקנות העור ורקמות החיבור בגופנו.

חשיבותו של מראה צעיר ורענן לדימוי העצמי שלנו, והשפעתו על היכולת להמשיך וליטול חלק פעיל בחיים המקצועיים והחברתיים, הביאה בשנים האחרונות למחקר נמרץ ביותר בתחום הזדקנות העור ומבנה הפנים המשתנה עם העלייה בגיל.

כבר כיום, דור חדש של תכשירי קוסמטיקה , לצד טיפולי רפואה אסתטית מתקדמים ושלל תוספי תזונה, מאפשרים לנו להמשיך ולשמור על חזות צעירה יותר ולהמשיך ליטול חלק פעיל גם בגילאים בהם הדבר לא התאפשר בעבר. (2)

חשיבות השמירה על פעילות מקצועית וחברתית בכל גיל היא  קריטית לשמירה על החיוניות הקוגניטיבית ומצב הרוח, כך ששמירה על עור צעיר ומראה פנים רענן הוא חלק מרכזי בתפיסת רפואת העתיד.

הרפואה המודרנית מעניקה משקל רב גם לכוחה של הנפש ומצב הרוח על קצב ותהליך ההזדקנות שלנו, וברורה כיום חשיבות התהליכים הפסיכולוגים המתחוללים במודע ושלא במודע אל מול חזותנו המזדקנת, והשפעת סימני הגיל על התקשורת עם אחרים. (3)

כך שכיום, עיכוב ותיקון סימני הזמן על מערכות גופנו אינו בגדר מותרות עוד, אלא חלק מרכזי מהקידמה. וממש שכפי לא נצפה כיום מקשישים להיות ללא שיניים, כי כך היה טבעי פעם, אז גם אל תצפו מהקשישים של מחר להיות מקומטים, כפופים, ומבלים בתור לקופת החולים, כי לכם זה נראה טבעי היום.

 

בברכה,

ד״ר אודי בר

Go Top