×

הקיץ הגיע, להשתזף כמו אצות, טיפים לשיזוף בטוח

להשתזף כמו אצות – טיפים לשיזוף בטוח

הגוון השזוף הפך למעין בון טון כבר מאז שנות השלושים של המאה הקודמת, מסרב בתוקף להיעלם, למרות ניסיונות אופנתיים הצצים אחת למספר שנים להחזיר הגוון הצח לעורנו.

הסברה הרווחת אודות תשוקתנו אל המראה השזוף של עורנו נסיבה אודות האסוציאציה המיידית שגוון עור שזוף גורמת לכולנו- בריאות, ספורטיביות וכמובן האסוציאציה לעד כמה סקסיים ופעילים מינית אנחנו !

אסוציאציה זו, טבועה כבר כנראה עמוק כל כך בתודעה הציבורית שלמרות הסכנות הרבות הכרוכות בחשיפה לשמש הידועות כבר לכולנו כיום, בכל זאת רבים מאיתנו שוהים בשמש שעות רבות.

זה המקום לחזור שוב בכל זאת על הנתונים המבהילים הכרוכים בחשיפה לשמש:

1. 80 אחוזים מתהליך הזדקנות העור תלויים באופן בלעדי בכמות הקרינה האולטרסגולה ש”חטפנו” במהלך שנות חיינו !! אין מושג אמיתי הנקרא “שיזוף בטוח” או “מבוקר” כל קרינת שמש שראינו במהלך חיינו נותרת עימנו לעד כנזק המצטבר והולך בתאי העור שלנו !!

2. הקרינה האולטרסגולה גורמת לנזקים לדנא (המטען הגנטי) של תאי העור בשכבות הבאזליות של הדרמיס והאפידרמיס וגורמות לסיכון ברור וודאי ללקות בסרטני עור מסוגים שונים.

3. הקרינה האולטרסגולה הקיימת בשפע בקרני השמש גורמת להופעת כתמי פיגמנטציה, שבירות קפילארית ובעקבות כך לקופרוזיס (נימי דם מורחבים) וכן גורמת למראה מחוספס ויבש של העור.

4. סולראלסטוזיס – זהו שמה של ההתקמטות האופיינית (קמטים עמוקים וצניחת קווי המתאר של הפנים..) הנוצרת לאחר חשיפה רבת שנים לשמש והנגרמת ישירות מהרס סיבי האלסטין המקנים לעור הצעיר את המראה המתוח והמוצק. הרס זה נראה בקלות בחתכים מיקרוסקופיים של העור..

אם כך, איך זה שבכל זאת כל המגישים הנחשבים בטלוויזיה, כמו גם כל הדוגמניות או השחקניות מן השורה הראשונה בעולם, מדגימים לנו שוב ושוב את הצבע הזה..הנחשק כל כך?!

אז להלן כל הטריקים:

1. מזה מספר שנים איש מתעשיית היופי או הבידור בארה’ב או במדינות מתפתחות אחרות כבר אינו משתזף באמת! כולם משתמשים בקרמים המכילים ריכוזים שונים של חומר כימי וותיק בשם הידרוקסי אצטון אשר במריחה או בהתזה על העור יוצר תגובה כימית עם הקרטוניציטים (תאי העור) בשכבות העליונות של האפידרמיס המשווה לעור מראה “שזוף”. דרך זו הפכה למתקדמת יותר ויותר ופותח מגוון רב של “צבעי שיזוף” אשר מזמן עולים על כל גוון שאפשר היה לקבל מ”סתם שמש” וכמובן שגם אינם כרוכים בכל נזק לדנא של התאים או נזקים אחרים האופייניים לקרינת השמש. אולם בכל יש לדעת כי חומר זו גורמת ליובש קיצוני בעור וחספוסו הזמני, ודהייתו היא מהירה ופעמים רבות אינה אחידה.

2. מנורות השיזוף עדיין נמצאות בשימוש, אולם למרות כי מתהדרות בקרינה מסוג UVA בלבד בשונה מקרינת השמש המכילה גם כמות ניכרת של קרינה מסוג- UVBאינן בטוחות כלל וכלל. קרינה מסוג ה-UVA חודרת עמוק יותר לשכבות הדרמיס העמוקות מאחר ובעלות אורך גל ארוך יותר. כך שלמרות אינן גורמות לכוויות השמש האופייניות מסיבות נזק דרמטי וניכר לעור ומאיצות הזדקנותו לא פחות מאור השמש.

3. והדרך השלישית.. .המהפכנית.. אשר בקרוב תהפוך כנראה לפופולארית מכולן היא שימוש בנוגדי חמצון המופקים מאצות בשם אסטקסנטינים. אלה הם נוגדי חמצון פוטנטיים ביותר (פי 400 מוויטמין E למשל..) בעלי גוון אדמדם בוהק אשר במריחה חיצונית נספגים אט לדרמיס (שכבות העור העמוקות) ומותירים גוון שזוף עמוק בעור לימים רבים .

נוגדי חמצון אלה הנוצרים באצות אדומות בעטיה של החשיפה לשמש משמשים אותן למניעת הנזק למטען הגנטי שלהן בעקבות החשיפה לקרניים האולטרסגולות והן הגורמות לאצות אלה לשנות צבען לאדום בוהק בצהרי היום.

כך שאפילו אם נחליט כן להשתזף בכל זאת באור השמש, מריחתם החיצונית של האסקסטונים תשמש בעתיד גם להגנת עורנו מקרינת השמש הישירה כמו גם להעניק לנו במקביל הגוון הנחשק בצורה ואופן העמוקים יותר מאי פעם.

בברכה,
ד”ר אודי בר.

Go Top