×

הכל אודות “מהפיכת מילוי הקמטים”

מילוי קמטים, מושג שהפך נפוץ בשנים האחרונות, הביא לשינוי אמיתי, מהפכה של ממש, בדרך בה אנו יכולים לשנות ולהשפיע על חזותנו החיצונית.
על ידי מילוי קמטים ועיצוב הלחיים והסנטר ניתן בקלות רבה יחסית ובביטחון מלא להחזיר ארשת צעירה לפנים, השבת המרקם החלק והרך לעור וכן ליצור מבנה פנים מתוח חד וברור האופייני כל כך לנעורים.

כיום למעשה אפשר לדחות את ניתוחי מתיחות הפנים בשנים רבות ופעמים להימנע מהם כליל.
ואכן ניתוחי מתיחות הפנים המבוצעים כיום קטנים באחוזים ניכרים  מבעבר ובגילאים מבוגרים הרבה יותר.
ניתוחי מתיחות הפנים מוגדרים כ”ניתוחים גדולים” העלולים להימשך שעות רבות וכרוכים בהרדמה כללית. הם טומנים בחובם סיכונים לא מבוטלים, וזאת כמובן לצד החלמה ממושכת ותוצאות אשר פעמים רבות פוגמות קשה במבע הפנים הטבעי.
כך שהופעתן של טכניקות רפואיות מתקדמות המאפשרות שימור החזות הצעירה והרעננה של הפנים, תוך שמירה על המראה וההבעה הטבעיים וללא סיכונים הכרוכים בניתוח – אכן מהווה מהפכה של ממש בכל הנוגע לרפואה האסטטית בת השנים האחרונות.

אולם, אין לשכוח כי מהפכה זו התחוללה למעשה בזכות פריצות הדרך הטכנולוגיות המאפשרות לראשונה להזריק חומרי מילוי בטוחים אך גם כאלה  המעניקים תוצאות ארוכות טווח ואסטטיות למשעי.

עד לשנת 98 ‘ לא הוו טכניקות למילוי קמטים מרכיב מרכזי ברפואה הפלסטית או האסטטית. הסיבה הייתה נעוצה בעובדה כי כל חומרי המילוי עד אז היו בעלי חסרונות בולטים אשר מנעו מטיפולים אלה  להפוך לנחלת הכלל.
מבין החומרים שהיו זמינים אז יש לציין את הקולגן- אשר נטה להעניק תוצאות לפרקי זמן קצרים ביותר, מספר שבועות בלבד(!) או את הסיליקון אשר היה בשימוש ותפוצה  מוגבלים מאד מפאת הסיבוכים הרבים אשר הזרקתו עלולה לגרום.

בשנת 98’, פורסמה לראשונה בספרות המקצועית פורמולציה של חומר מילוי חדיש דאז שכונה “ארטיקול”. חומר זה היה למעשה חומר המילוי הראשון שסיפק את הבטיחות היחסית שהייתה כרוכה בהזרקת קולגן עם תוצאות ארוכות טווח בדומה לסיליקון.
חומר זה, הוזרק החל משלהי שנות ה-90 לקמטים עמוקים וכן שימש רבות לעיבוי שפתיים. אולם עדנתו הייתה קצרה.
כבר בתחילת שנות האלפיים, פותחו מספר תרכובות חדשות המבוססות על החומצה ההיאלורונית– מרכיב הקיים בשפע בעור צעיר והאחראי המרכזי לחזותו התפוחה והמתוחה של העור.
תרכובות חדישות אלה, היוו את הקרקע המוצקה עליה התחוללה לאחר מכן “מהפכת מילוי הקמטים” !

הזרקת חומצה היאלורונית נחשבה תמיד לבטוחה ביותר, וזאת בין היתר משום שאינה נחשדת לאלרגנית (עלולה לגרום לתגובה אלרגית)  וגם אינה טומנת בחובה את הסכנות קצרות וארוכות הטווח הכרוכות בהזרקת סיליקון נוזלי.
אולם, עד לפיתוחם של חומרי המילוי המתקדמים בעשור האחרון, העניקו חומצות אלה תוצאות קצרות טווח ביותר.
פריצת הדרך שהביאה לפיתוחם של חומרי המילוי החדישים התבססה על יצירת קשרים כפולים במולקולת החומצה ההילאורונית ובכך הואט באופן דרמטי פירוקה על ידי העור. מהפכה טכנולוגית זו היא שאפשרה לראשונה ליצור חומרי מילוי מבוססי חומצה הילאורונית  המעניקים תוצאות ארוכות טווח.
יתרון נוסף וחשוב בחומרי מילוי חדשים אלה היה  תחושתם הטבעית למגע  והרכות האופיינית בעיצוב ומילוי השפתיים.
חומרי המילוי שהיו בשימוש עד אז, כגון ה”ארטיקול” או הסיליקון יצרו  נוקשות אופיינית מתחת לעור ופעמים רבות מראה סינטטי לשפתיים.

מאז ועד היום, מהווים חומרי המילוי מבוססי חומצה הילאורונית לחומרים הבטוחים והמומלצים ביותר למילוי קמטים ועיצוב שפתיים ולחיים בעולם כולו. הם  מתחלקים לדרגות צמיגות שונות המתאימות למילוי וטיפול בחלקי הפנים השונים.

למשל, למילוי קמטים עמוקים, או עיצוב ומילוי שפתיים חומר המילוי המועדף הוא- ה”פרלן”.
“פרלן” היה הראשון בעולם מבין חומרי המילוי בקבלת היתר על ידי ה- FDA (מינהל הבריאות האמריקאי) . הוא עשוי רקמה צפופה של חומצה היאלורונית ומהווה חומר המילוי המפורסם והנפוץ ביותר בעולם .

לקמטים שטחיים יותר, כגון אלה המופיעים מעל לשפתיים או כקמטי חיוך בזוויות העיניים משמשים חומרי מילוי בעלי צמיגות פחותה  המעניקים לעור מירקם ומגע טבעיים וחלקים. הראשון והמרכזי מבינם מכונה “רסטילן טאץ”. גם חומר זה קיבל היתר ה-FDA ונפוץ מאוד בשימוש בעולם.

חומר המילוי החדיש ביותר אשר משלים את מהפיכת מילוי הקמטים מכונה “רסטילן וויטל”.
חומר זה, אשר אושר גם הוא לשימוש על ידי ה-FDA האמריקאי מאפשר לראשונה לעצב  ולתקן פגמי גיל אשר קודם לכן לא נתאפשרו.
למשל, על ידי הזרקה טיפתית של חומר זה אפשר למלא בביטחון ארובות עיניים שקועות, הבהרת “עיגולים שחורים” מתחת לעיניים כמו גם למלא ולעצב עצמות לחיים וסנטר,לצד תיקון קמטוטים במחשוף החזה ובכפות הידיים.

שילוב של מספר חומרי מילוי, כמו למשל “פרלן” בקמטים הנאזולבילאיים- הנמתחים בין צידי האף לפה, ו”רסטילן וויטל” לשם  החזרת נפח ללחיים שקועות והבהרת ארובות העיניים, מביא להצערה     ד ר מ ט י ת  וניכרת של הפנים.
הלחיים הן הראשונות להסגיר את סימני הגיל, הן מאבדות מנפחן בהדרגה, ויחד עם איבוד נפחן מופיעה שקיעה שלהן היוצרת מראה עייף, לא “מגוהץ” והפנים מאבדות מיופיין הטבעי.
תוספת ועיצוב פסגות לחיים, משיבה בחטף את המראה הצעיר לפנים ומאפשרת יצירת “המבנה הקלאסי” של  הפנים בדומה לאידיאלי היופי המקובלים.
גם עיצוב מוגדר יותר של הסנטר, בגברים ונשים, מחזיר לפנים החלטיות וקווי מתאר ברורים, המפצים על סנטר נסוג מלידה, או צניחת קו הלסת עם העלייה בגיל.

לאור הביטחון הרב ומיעוט תופעות הלוואי הכרוכים בהזרקת חומרי מילוי כדוגמת “רסטילן וויטל” אפשר למעשה לתקן כיום ולייפות מבנה פנים, גשר אף, קוטר עצמות לחיים וגובהן, וכן קו לסת גם בצעירים אשר שואפים לשפר חזותם החיצונית, ואינם חפצים בהחדרת שתלי סיליקון קבועים הכרוכים בניתוח ומעניקים מראה פלסטי לפנים.
מגמה זו של עיצוב והדגשת תווי הפנים, גם בצעירים,  הופכת כבר כיום לפופולארית מאוד בקרב כוכבים רבים בתעשיית הקולנוע, ולדעתי רק תגבר בשנים הקרובות.

אכן מהפכה..

בברכה,
ד”ר אודי בר.

Go Top