×

היפודרמיס- אופק חדש לעיכוב הזדקנות העור

אם בעבר קוסמטיקה השפיעה על מראה ומרקם האפידרמיס-שכבת העור העליונה ביותר, וחזית הרפואה האסטטית עוסקת במילוי קמטים בדרמיס– שכבות העור העמוקות, הרי שהמחקר והעתיד נמצאים היום כולם דווקא במעמקי ההיפודרמיס.

היפודרמיס הוא שמה של שכבת העור הנמצאת מתחת לדרמיס העמוק, שעד לשנים האחרונות לא זכתה לכל התייחסות מיוחדת מאחר ונחשבה בטעות לרקמת שומן בלבד.

עם זאת, מחקרים בני השנים האחרונות גילו כי שכבת ההיפודרמיס מכילה הרבה יותר מתאי שומן, היא עשירה מאוד בכלי דם, תאי גזע, ומספקת למעשה את חומרי המזון והמתווכים הבין תאיים השונים המעבירים ״הוראות״ וגורמי גדילה לתאי רקמת הדרמיס השכנת מעליה.

היפודרמיס

תאי הדרמיס הם אלה המתחלקים ויוצרים במהלך חלוקתם ונדידתם לפני השטח של העור את תאי העור אותם אנו רואים בחוץ. ליחוח העור, באמצעות מריחת תכשיר לחות או  מירוקו באמצעות מברשת או ניקוי בגרגרים משפרים באופן מידי את מראה פני העור, אולם השפעתם על תהליכים עמוקים בדרמיס ובהיפודרמיס היא אפסית.

עם זאת, במהלך השנים האחרונות כאמור, לצד תחילת פיענוח חלק מהחומרים והמתווכים הבין תאיים הנמצאים בהיפודרמיס החלה להתגלות לנו חשיבותו המכרעת של ההיפודרמיס על הזדקנות העור ותהליך התחדשות התאים כמו גם קצב ואיכות חלוקתם ונדידתם.

כיום, כבר קיימת אפשרות להזרקת חומצה היאלורונית ישירות לרקמת ההיפודרמיס, עמוק הרבה יותר מרקמת הדרמיס אליה נהוג להזריק בד׳כ חומצה היאלורונית לשם מילוי קמטים.

הזרקה טיפתית של חומצה היאלורונית לשכבות ההיפודרמיס נתגלתה לאחרונה כיעילה להתחלקות ותקשורת טובה יותר של תאי העור בדרמיס וכן לעלייה בגורמי גידול רקמתיים המביאה להצערת העור.

טיפול זה שונה במהותו מטיפולי המזותרפיה בהם מוזרקים חומרי טיפוח קוסמטיים לשכבות האפידרמיס החיצוניים במהלך טיפולים קוסמטיים. יעילותם של טיפולים קוסמטיים אלה היא קצרת מועד ומחייבת לשוב ולחזור על הטיפולים לעיתים קרובות על מנת לשמר התוצאות. טיפולים העלולים לגרום עם הזמן להצטלקות העור ואיבוד גמישותו הטבעית .

לעומת זאת, הטיפולים הרפואיים הכרוכים בהחדרה עמוקה של חומצה היאלורונית ואו מרכיבים נוספים המעכבים הזדקנות העור לרקמת ההיפודרמיס מתבצעים אחת לשנתיים ותוצאותיהם מממשיכות להופיע זמן רב לאחר ההזרקה.

כבר כיום יצרנים רבים מתחרים בינהם אודות פיתוחם של עוד ועוד חומרי הזרקה ייעודיים לשכבת ההיפודרמיס, אשר הולכים ומסתמנים כדור העתיד של חומרי המילוי להצערת העור ולא רק לשם הטיפול בקמטים.

 

בברכה

ד״ר אודי בר

 

Go Top