×

אם נשים רופאות טובות יותר מגברים רופאים?!

מחקר חדש ומהפכני שפורסם ב- 12/16 בכתב העת הרפואי הוותיק והנחשב -JAMA  הדגים לראשונה בבירור את הירידה בתמותה ובאשפוזים החוזרים של הפונים לחדר המיון בארצות הברית, שטופלו על ידי נשים רופאות לעומת אלה שטופלו על ידי רופאים.

המחקר ארך ארבע שנים ונערך בקרב מיליון וחצי מטופלים שהגיעו לחדר המיון ועקב אחרי תמותת החולים במהלך החודש לאחר מכן ושיעור האשפוזים החוזרים.

במעקב נתגלה כי הסיכוי להישאר בחיים לאחר קבלה בחדר המיון על ידי רופאה או רופא הוא אחר לגמרי.
אחוז הפונים לחדר המיון שטופלו ואובחנו על ידי רופאות ונותרו בחיים במהלך החודש שלאחר מכן היה גדול באופן ניכר ומשמעותי מאלה שטופלו על ידי רופאים גברים.

מחקר פורץ דרך זה חוזר ומאשש מסקנות מחקרים קודמים המציינים  כי גישת הרופאות הנשים הנוטה להיות אמפטית יותר ולמקם את החולה במרכז  מועילה לאיכות ודיוק רמת האבחון.
אבחון נכון ומוקדם מעלה את סיכויי ההישרדות וההחלמה של החולים.

מאחר וההבדלים באיכות השירות הרפואי המוגש בידי רופאות ורופאים מניב תוצאות כה שונות, כמובן שיש לזהות בבירור את מאפייני הגישה הטיפולית שמעניקות רופאות על מנת להקנות אותן גם לרופאים הגברים.

מעבר לכך, עולה התמיהה כיצד עם הצלחה מקצועית זו של הרופאות עדיין עולה הטענה כי האימהות המקשה על עבודתן המקצועית, כמו גם קשה יותר להבין את הפרשי השכר הקיימים בין המינים ואת העיכוב בקידומן המקצועי אל מול הרופאים.

ובנימה אישית:
בחרתי להיות הראשון המביא לידיעתכם תוצאות מחקר פורץ דרך זה מאחר וכבר בשנותיי הראשונות לעבודתי כרופא הקפדתי לחרות על דגל עבודתי את חשיבות השיחה והתקשורת עם המטופל.

כיום, בהתבסס על שנות עבודה רבות וניסיון עם קהל גדול של מטופלים אני יודע בוודאות כי קיום דיאלוג כן ופתוח עם המטופלים, הוא קריטי ולעיתים גורלי ממש בטיפול במחלות אוטואימוניות ומחלות כרוניות ומהותי גם לטיפולים אסתטיים משביעי רצון.
קיום קשר טיפולי עמוק עם המטופל אכן מעלה הרפואה לדרגת אומנות.
וממש כשם שבאומנות בה האומן כרוך כולו ביצירתו כך גם על הרופא לשים את המטופל במרכז עולמו – גם אם לו להרף קל.

בברכה,
ד״ר אודי בר

Go Top