×

דברים שרופא המשפחה שלכם אינו יודע על תוספי תזונה עלולים לסכן את בריאותכם!

נושא תוספי התזונה נחקר ביסודיות רק החל למן שנות התשעים של המאה העשרים.

תוספי תזונה הוא כינוי לקבוצה מגוונת הגדלה בהתמדה של תכשירים מגוונים להם מיוחסים תפקידים בשמירה על הבריאות ושאינם תרופות.

תוספי התזונה כוללים בין היתר את קבוצות הויטמינים והמינרלים, את חומצות האמינו וחומצות השומן, לצד רכיבי מזון וצמחי מרפא.

חלק בלבד מבין תוספי התזונה הניתנים לרכישה כיום בחניות הטבע אכן נבדקו ונמצאו יעילים במחקרים רפואיים גדולים וכפולי סמיות, וזאת לעומת שלל תוספי תזונה אחרים שיעילותם מוטלת בספק .

עם זאת, נטילה לא מבוקרת של ויטמינים, מינרלים או אפילו צמחי מרפא עלולה לפגוע בבריאות ולעיתים אפילו לסכן חיים.

מאידך, מרבית הגילויים המרכזיים אודות תפקידם של תוספי תזונה לבריאותנו שהפכו קונצנזוס בעשור האחרון טרם הספיקו לחלחל לתוכנית הלימודים הבסיסית בבתי הספר לרפואה בישראל.

כיום, רק לרופאים בכירים במהלך תהליך ההתמחות שעוברים בבתי החולים, מוענק מעט מהמידע אודות תוספי התזונה הרלוונטים לתחומי עבודתם וזאת באמצעות חברות התרופות שגם אחראיות בדרך כלל על ייצורם של תוספי התזונה או שיווקם. חלק גדול מתוספי התזונה משמשים מזה כבר חלק משגרת הרפואה המתקדמת בתחומי הקרדיולוגיה, אורטופדיה, רפואת עיניים, רפואת עור, ראומטולוגיה, אימונולוגיה, המטולוגיה, אנדוקרינלוגיה ועוד.

דווקא בקרב רפואת המשפחה, המהווה הקשר המרכזי והממושך ביותר שבין הרופא לקהל המטופלים, קורה פעמים רבות כי המידע אודות תוספי תזונה חיוניים אינו מגיע כלל לחולים, אם בגלל קוצר זמן ואם בגלל מחסור בהדרכה מקצועית לרופא.

על מנת למלא המחסור באינפורמציה רפואית אודות תוספי התזונה ,רבים מהמטופלים מנסים לדלות מידע מכלי התקשורת השונים ובכך נחשפים לאינפורמציה שיווקית אודות תוספי תזונה מסחריים שיעילותם מעולם לא הוכחה או בטיחותם לא נבדקה עד תום.

בדיוק מסיבה זו של בטיחות וזהירות, במדינות מערביות מתקדמות נמצאים כיום כל תוספי התזונה תחת פיקוח קפדני, ונמכרים מזה כבר רק תחת מירשם ובהמלצת הרופא המטפל.

עם זאת, מחקרים רפואיים גדולים שבים ומוכיחים כי לחלק מתוספי התזונה שמור המקום המרכזי כיום ברפואה המונעת לצד חשיבותם הרבה לחולים במחלות כרוניות, לנוטלי תרופות באופן קבוע, או בקרב הניזונים מכלכלה מוגבלת מאילוצי בריאות או אורח חיים.

אז מה עושים?!

על מנת לנסות ולמלא את פער המידע וחוסר הניסיון בשימוש בתוספי תזונה במסגרת רפואת הקהילה וכדי למנוע הסכנה שבנטילת מינון יתר של תוספים ואו סיכון בתגובות בין תרופתיות אמליץ לכם לקרוא את ספרי “המדריך הישראלי השלם לתוספי תזונה” בהוצאת כתר (נמצא בכל חנויות הספרים) ושנכתב בדיוק לשם מטרה זו. ספר זה, המקיף מסוגו בישראל, נכתב בשיתוף פעולה עם העיתונאית דר’ יפה שיר-רז ומכיל מידע אודות כל תוספי התזונה החשובים והמרכזיים ביותר כיום ושיעילותם הוכחה מחקרית. בספר תמצאו גם פירוט רב וחיוני אודות מינונים מומלצים, השפעות גומלין בין תרופות לבין תוספי תזונה וכמובן הסבר מקיף אודות חשיבותם ותפקידיהם השונים.

כתיבת הספר ארכה למעלה מחמש שנים והחלה רק לאחר ניסיון רב שרכשתי ביישומים הקליניים המגוונים של תוספי התזונה בקרב מטופלים רבים ולאורך שנים.

הספר אינו מכיל כל תוכן פרסומי או שיווקי .

לסופו מצורפת רשימת ביבליוגרפיה ענפה הכוללת בפירוט רב את כל המקורות המחקריים שהביאו לכתיבתו.

בברכה ולבריאות
דר’ אודי בר

Go Top