×

בוטוקס במקום דאודורנט ?!

טיפולי הבוטוקס הפכו לפופולאריים כל כך בשנים האחרונות, עד ששמם הפך לנרדף כמעט לטיפולי הרפואה האסטטית כולה. אולם, טיפולי הבוטוקס אינם מיועדים רק להחלקת קמטים אלא משמשים גם כפתרון המוחלט והקל ביותר כיום להזעת יתר.

הזעת יתר

הזעת יתר פוגעת בעד כ- 10 אחוזים מאוכלוסיית הגברים והנשים בישראל ומהווה מטרד קשה בדימוי האישי. מחקרים נוטים להשוות השפעתה ההרסנית של הזעת יתר על איכות החיים והדימוי האישי של הסובלים ממנה לזו הנגרמת מאקנה קשה או פסוריאזיס (מחלת עור כרונית).

הזעת יתר עלולה להופיע בבתי השחי, בכפות הידיים או הרגליים, על הגו ולעתים בפנים.

סיבות להזעת יתר

הנטייה להזעת יתר עלולה להיות תורשתית אך גם נרכשת כחלק מהתמודדות הגוף בתקופות של דחק רגשי והפרעות חרדה שונות. הזעת יתר מחמירה במצבי לחץ, לאחר שתייה מרובה של קפה ושימוש במינונים גבוהים של ריטלין וקונצרטה (תרופות להפרעת קשב וריכוז).

טיפולי עבר

במקרים של הזעה בכפות הידיים או הרגליים לא היה עד לאחרונה טיפול יעיל, למעט התערבות כירורגית שגורמת בד”כ גם ליובש קיצוני בעור לצמיתות.

במקרי הזעת יתר בבתי השחי נפוץ השימוש בדאודורנטים מסוג אנטי פרספירנט המבוססים על מלחי אלומיניום המועילים בהפחתה מסוימת של כמות ההזעה, אולם עלולים לגרום לגירויים קשים לעור בתי השחי ולעיתים לתגובה אלרגית של ממש. לעיתים קרובות התגובה האלרגית לתכשירי האלומיניום מתבטאת בגירוי עורי בצדי הגוף ושיפולי המותניים הרגישים יותר ולא בבתי השחי, בהם העור עמיד ועבה יותר.

גם תכשירי הדאודורנט המתונים יותר- המסתפקים ביצירת סביבה בעלת PH בסיסי המנטרל את ריחות הזיעה, או כאלה המבוססים על שעווה החוסמת את צינורות ניקוז הזיעה, עלולים לגרום לגירויי עור שונים ויעילותם מוגבלת מאוד במקרים של הזעת יתר.

הטיפול כיום

מזה מספר שנים הפכו טיפולי הבוטוקס להזעת יתר לטיפול המועדף לעומת פרוצדורות כירורגיות (כריתת עצבוב מקומי) או סמי כירורגיות (מבוססות גלי לייזר או רדיו), פעולות שגורמות להרס לצמיתות של בלוטות הזיעה.

הזרקת הבוטוקס באזורים בהם מתרחשת הזעת היתר, בבתי השחי או כל אזור אחר, מאפשרת הפסקה מוחלטת של ההזעה במקום לפרקי זמן ארוכים מאוד הנמשכים לעיתים עד ל- 10 חודשים ממועד ההזרקה זאת מבלי לגרום לכל נזק או גירוי לרקמת העור העדינה, או לנזקים בלתי הפיכים למנגנון ההזעה הטבעי.

טיפול זה מתבצע במרפאה, אינו כואב בדרך כלל, אורך דקות ספורות ומאפשר שיבה מידית לשגרת החיים. ניתן לחוש בהפסקה ברטיבות האזור המטופל כבר במהלך הימים הראשונים לטיפול.

השימוש בבוטוקס להזעת יתר מאפשר את השחרור המוחלט מהתלות בתכשירי הדאודורנט השונים ומקל דרמטית על גירויי עור שונים העלולים להתלוות לשימוש קבוע בתכשירי דאודורנט קוסמטיים ומפחיתים הסיכון לתגובות אלרגיות לבישום הנלווה לתכשיר.

בברכה
ד”ר אודי בר

Go Top