×

אקנה מסכות – MASKNE

פצעי האקנה המופיעים על הפנים לאחר שימוש ממושך במסכה הפכו כבר לאחד מסימני התקופה.
מעבר לגירויים, תחושות היובש והקילופים, חבישת המסכה לשעות ארוכות מדי יום נתגלתה גם כגורמת להופעת פצעי אקנה, החמרת אקנה קיימת וגם הופעת רנדומלית של פצעי אקנה בקרב אלה אשר בד״כ אינם סובלים מאקנה.
הופעה זו של פצעים אדומים הנראים ממש כמו קומדון, או פצע אקנה טיפוסי, נגרמת משילוב זיהום החיידקי הקיים על גבי העור והחיכוך האינטנסיבי בין העור למסכה .
שפשוף זה של החיידקים הקיימים על גבי העור או המסכה, במיוחד אם מתבצע על עור שכבר איבד את חסינותו הטבעית לפגעים מן החוץ בגלל יובש או פגיעה במעטה השומנים הטבעי שלו, מאפשר חדירת חיידקים מפני שטח העור עמוק יותר פנימה ויצירת זיהום מקומי שמתפתח והופך לפצעון אקנה.
כמובן שגם הזעה בעת חבישת מסכה ושימוש בתכשירי מייק אפ כבדים מתחת למסכה עלולים להחמיר התופעה במנגנון של אקנה קוסמטיקה, הווי אומר פצעונים הנגרמים ישירות מתכשירי איפור כבדים או קרמים עשירים במיוחד.

אז מה עושים עד שנגמר?

להלן ארבע עצות להפחתת פצעי אקנה בעת חבישת מסכה:

1. ניקוי הפנים – הקפידו על שטיפת פנים באמצעות תכשיר ניקוי המסיר חיידקים אך אינו פוגע במאזן הידרופילי-הידרופובי של העור.
שימוש בסבון עדין שאינו מסיר את חומצות השומן החיוניות של גבי העור, אך גם מקציף ומטהר מחיידקים הוא החיוני ביותר בטרם חבישת המסכה בבוקר וגם בטיהור הפנים בערב לאחר הסרת המסכה.
המלצה: סבון לניקוי עדין


 

2. העדיפו תכשיר לחות שאינו קומדוגני.
מרכיבים רבים בתכשירים מסחריים עלולים להיות קומדוגנים- מחוללי פצעי אקנה. אם אתם בספק איזה מן התכשירים בהם אתם משתמשים הם הגורמים לכם ליותר פצעי אקנה, שימו לב איזה מהם מכיל את השומן בכמות הרבה ביותר. ניתן לעשות זאת על ידי עיון במרכיבים או באמצעות ״מבחן הטישיו״.

מבחן הטישיו הוא דרך קלה לזהות עד כמה שומני הקרם או המיקאפ שלכם- הניחו כמו קטנה מהתכשיר אותו אתם בודקים על גב היד וטבלו בו את קצהו של נייר טישיו.
אם אתם מזהים תוך רגעים את ספיגת השמן מן התכשיר במעלה הטישיו- מדובר בתכשיר שומני שעלול ״בתנאי מסכה״ לגרום לאקנה. גם אם לא גרם לכך בעבר.
המלצה: קרם דלה קרם קלאסיק


 

3. שלבו חומצות וניאצין בשגרת הטיפוח שלכם.
ניאצין, או בשמותיו הנוספים ניאצינאמיד או ויטמין 3B , נתגלה לאחרונה כיעיל ביותר להפחתת הופעתם של פצעי אקנה וגם כטיפול בטוח עבור פצעי אקנה קיימים.
שימוש סדיר בתכשירי טיפוח המכילים ניאצין תורמים גם להעלמת האדמומית האופיינית הנותרת לאחר פצעי אקנה ואפילו מועיל בטשטוש צלקות ישנות. חומצות מסוג אלפא ובמיוחד ביטא (סליצילית) מסייעות להפחתת הופעתם של פצעי אקנה באמצעות אקספוליאציה (הסרת תאים מתים) ומניעת חסימת בלוטות החלב שבעור הגורמות להופעת פצעונים וראשים לבנים.
המלצה: נוזל לחידוש העור
מכיל שילוב אופטימלי של חומצות וניאצין + קרם דלה קרם מכיל ריכוז מקסימלי של ניאצין


 

4. שימוש נכון במסכות חד פעמיות.
הצורך בחבישת מסיכות סטריליות הוא ברור לכולם אולם לעיתים רבות גם מסכה סטרילית המוסרת מן הפנים ונחבשת שוב ושוב עלולה להיות מקור לזיהומי עור שונים מהמגע בכפות הידיים או השיער.
כך שגם בעת עטית המסכה וודאו כי ידיכם נקיות ואינן נוגעות כלל באזורי השטח הפנימיים של המסכה המגיעה במגע עם העור.
שימו לב כי גם הנגיעה בגומיות המסכה צריכה להתבצע באצבעות נקיות בלבד.
שימוש בידיים שאינן נקיות לגמרי בעת חבישתה מאחורי האוזניים עלולה לגרום להופעתם של פצעים מוגלתיים גם מאחור לאוזניים.

 

 

בברכת שתיגמר מהר
ד״ר אודי בר

Go Top