×

אז איך בכל זאת משתזפים, לעזאזל?

טוב, אז ככה, ראשית יש לדעת כי דוגמנית צמרת או שחקנית נחשבת, לעולם, אבל לעולם, לא תרבוץ בשמש שעות ממושכות כדי לקבל שיזוף עמוק וכהה כפי שנראה לנו שכולן נושאות בגאון. בדוק! חשיפה ממושכת לשמש גורמת לנפיחות פנים אופיינית המופיעה בגלל הרחבת כלי הדם הקטנים בעור ולאדמומית ניכרת כל וזאת מתחולל כבר בשעות הראשונות לשהייה בשמש.

מעבר לכך, מאחר ומרבית הנשים הצעירות (דוגמניות למשל..), מקפידות על נטילת גלולה למניעת הריון, הרי ששילוב נטילתה יחד עם חשיפה לשמש גורמת לכתמי פיגמנטציה מכוערים על הפנים (מלזמה) אם בצורת “שפמפמון” חום , או לפחות עיגולים חומים על הלחיים והמצח. ועוד..אי אפשר כמובן ,למרות הנדנוד שבעניין , שלא להתייחס להזדקנות העור המואצת המתחוללת בעת החשיפה לשמש (80 % מתהליך הזדקנות העור נגרמים ישירות בגלל קרינת השמש שספגנו במהלך חיינו!). כך, שכנראה שלא כל היפות שוכבות בחוף ומשתזפות…

אז איך בכל זאת כולם נראים כל כך יפים ושזופים?

ובכן.. הדרך המקובלת ביותר כיום בתעשיית היופי והבידור העולמי להשגת המראה של “אחרי חופשה בקריביים” עוברת דרך שימוש בחומר כימי וותיק ומוכר שפותח לפני למעלה מארבעה עשורים- דיהידרוקסיאצטון (DHA). עד לשנים האחרונות השימוש בחומר זה היה שולי למדי ונפוץ היה בעיקר בקרב בוני גוף מקצועיים להשגת מראה שזוף כהה לפני תחרויות כדי להדגיש את חיטובי השרירים.

אולם עם העלייה במודעות לנזקים הטמונים בקרינת השמש כמו גם הטרחה הרבה הכרוכה בהשגת שיזוף עמוק, החלו חברות הקוסמטיקה העולמיות לייצר תכשירי טיפוח מתקדמים לגוף ולפנים המכילים את המרכיב DHA . חומר זה עם מריחתו על העור גורם לאט ובהדרגתיות להשחמה ממושכת של צבעו של הקרטין (חלבון בתאי העור העליונים).

גוון עור זה מתקבל על ידי תהליך כימי פשוט אשר אינו מזיק כלל. לאחר מספר שעות מופיע לו בעור גוון הנראה שזוף למשעי, אולם כמובן ללא כל הסכנה הכרוכה בקרינת השמש, כוויות או אודם. כיום, קיימים תכשירי קוסמטיקה שונים ומגוונים המכילים כיום ריכוזים משתנים של החומר הפעילDHA . ובכך ניתן להתאימם לגווניי העור השונים. בעלי גוון עור כהה יותר, או שזוף, יכולים לבחור להשתמש בתכשירים היוצרים צבע כהה ועמוק יותר והמכילים למעשה ריכוז גבוה יותר של החומר DHA . ואילו בעלי עור בהיר, צריכים להתחיל את תהליך “השחמת העור” על ידי תכשיר בעלי ריכוז נמוך יותר על מנת לא ליצור הכתמה לא טבעית של העור.

מעבר לכך, כדי להשיג תוצאות טבעיות ואחידות יש לבצע קרצוף והסרת שכבת התאים העליונה של העור בטרם מריחת תכשירי ה- DHA , קרצוף זה ניתן לבצע על ידי תכשירי ניקוי מגורגרים לפנים או מברשת שיער קשה משיער טבעי לגוף. כדי לשמר את הצבע המתקבל מטיפולים אלה למשך הזמן הארוך ביותר (כ-10 ימים לערך) יש להקפיד ולמנוע התייבשות העור על ידי מריחת תכשירי לחות מתאימים יומיום. טיפולים אלה אגב, ניתן לעשות גם לפני השינה (החומר אינו מכתים מצעים) ואז פשוט קמים בבוקר “שזופים”. אבל,עם כל זאת יש לזכור, כי הגוון השזוף לכאורה, המושג מתכשירי קוסמטיקה אלה, גם אם בטוח לשימוש ואינו כרוך כמובן בכל נזקי קרינה, הרי שאינו שיזוף אמיתי, וכך למעשה אינו מקנה לעורנו את ההגנה הטבעית מפני קרני השמש שעור שזוף מקנה. כך שעם החשיפה לשמש יש להצטייד בהגנה המתאימה לעורכם הבהיר וללא התבלבלות מהצבע השזוף שלכם…

בברכה,
ד”ר אודי בר

Go Top