×

אופק חדש למוצרי הטיפוח הקוסמטיים?

לפני עשור בדיוק, כתבתי לראשונה אודות מוגבלות מוצרי הקוסמטיקה להביא להצערה אמיתית ועיכוב תהליך הזדקנותו של העור.
זאת לעומת מספר תכשירים רפואיים המכילים חומצה רטינואית- חומצת וויטמין A (רטין- A, לוקסיד, רטוויט) בעלי יעילות מוכחת הנמכרים בבתי המרקחת תחת מרשם רפואי בלבד.
אולם לאחרונה, עם פיתוחם של מספר מרכיבים קוסמטיים פעילים חדשניים נוצר הרושם כי לקוסמטיקה קיים בכל זאת עתיד מוצק בעיכוב תהליכי הזדקנות.

כיצד נקבעת יעילותו של תכשיר מעכב הזדקנות?

מדדים כגון עלייה בייצור סיבי הקולגן והאלסטין בעור, כמו גם עלייה בייצורה של החומצה ההיאלורונית המעניקה לעור צעיר את רכותו והמראה האופייניים, הם המדדים המקובלים בהערכת יכולתו של תכשיר חיצוני להשפיע באופן פעיל על תהליך ההזדקנות.
גם הפחתת תהליכי דלקת בעור היא חשובה מאוד לעיכוב תהליכי הזדקנות העור, מאחר ודלקות וגירויי עור קשים מעלים את קצב הרס ופירוק הקולגן ומאטים את התחדשותו.

 

פפטידים- הבטחה חדשה?

 

לראשונה בתעשיית הקוסמטיקה פותחו בשנים האחרונות מספר מרכיבים בעלי השפעה אמיתית על עיכוב תהליכי הזדקנות העור בצורה הניתנת לבדיקה והוכחה מדעית ואינם מחייבים מרשם רפואי.
מרכיבים אלה המכונים – פפטידים, כוללים מספר חומרים שונים אשר כל אחד מהם נתגלה בתבחיני מעבדה ובניסויים קליניים כבעל יכולת ממשית בתיקון נזקי גיל ושמש לצד העלאת ייצור קולגן ומרכיבים נוספים הקיימים בשפע בעור צעיר. מעבר לכך חלק מהם זוהו בבירור כמעכבים יצירת מלנין ובכך מביאים להבהרתו והאחדתו של גוון הפנים ובכך מתקנים נזקי פיגמנטציה וכתמי גיל אופייניים.

מה הם הפפטידים ומה תפקידם?

פפטידים הם מולקולות זעירות ביותר, הפועלות כמעבירות אותות בין תאיים ומורות לתאים ברקמות העור העמוקות-הדרמיס, להעלות ולווסת את רמת פעילותם בדומה לזו האופיינית לעור צעיר.
מבין התאים בעורנו המושפעים משימוש בתכשירים מבוססי פפטידים יש למנות בין היתר את הפיברובלסטיים- תאי רקמת החיבור בעור, כמו גם את התאים המלנוציטים האחראים לגוון העור.

 

הפפטידים והתאים הפיברובלסטים

התאים הפיברובלסטים הם האחראיים על ייצור הקולגן והאלסטין- הסיבים האלסטיים בשכבות העור העמוקות. הם גם אלה החיוניים לייצורה של החומצה ההיאלורונית ופעילותם היא קריטית לשמירה על טונוס העור ומוצקותו ועל מתאר תווי פנים מתוח וצעיר.
קצב פעילותם פוחת באופן ניכר עם העלייה בגיל ולמן גילאי ה- 30 ואילך נקל לזהות ירידה ברורה באיכות וצפיפות סיבי הקולגן בעור.
מולקולות הפפטידים הודגמו בתנאי מחקר כגורמות לעליה בפעילותם של התאים הפיברובלסטים ובכך מביאות לעלייה בתכולת הקולגן והסיבים האלסטיים בעור, המשפיעים על מתחונו ומחדדים מחדש את תווי הפנים.
הפפטידים הוכחו גם כמעלים את ייצורה של החומצה ההיאלורונית המשמשת כחלבון המתפיח את רקמת העור ומעניקה לו את המלאות האופיינית כל כך לפנים צעירים.
אותה חומצה היאלורונית משמשת גם לאגירת מים ברקמות העור העמוקות ופועלת כמלחח טבעי, כך שעם העלייה בייצורה עולה גם רמת הלחות בעור והיובש האופייני לעור המבוגר נמוג. זה המקום לציין כי
ההאטה בייצורה של החומצה ההיאלורונית על ידי התאים ניתנת לזיהוי כבר משלהי גיל העשרים (!) ומואצת בעקבות חשיפה לשמש, דיאטה דלה בחלבון וכן עם העלייה בגיל.

 

הפפטידים וגוון העור

הפפטידים השונים מביאים לויסות ייצור המלנין- הצבען המקנה לעור את צבעו והאחראי בין היתר על הופעת כתמי הפיגמנטציה עם החשיפה לשמש. המלנין נוצר בתאים מיוחדים לכך בעור המכונים מלנוציטים. תרופות רבות וכן גיל, הריון ושימוש בגלולות למניעת הריון גורמים לייצור בלתי מבוקר של המלנין בתאים אלה וכך מופרת אחדות הגוון של עור הפנים, לעיתים כסימן ראשון להזדקנות העור.
שימוש קבוע וממושך בתכשירים המבוססים על מולקולות הפפטידים הדגימו יכולת הבהרה ניכרת של כתמי גיל ופיגמנטציה, לצד האחדה ניכרת של גוון הפנים הכללי.

 

דלקות עור והזדקנות

 

למולקולות הפפטידים גם תפקיד חשוב בעיכוב תהליכי דלקת, כגון אלה המלווים אקזמות קשות, גירויי עור ממושכים, כמו גם קונטקט דרמטיטיס (דלקות עור ממגע). תהליכי הדלקת תורמים כאמור את שלהם להרס מבנים חלבוניים בשכבות הדרמיס העמוקות ומובילים להזדקנות מואצת של העור. לחלק ממולקולות הפפטידים השפעה ניכרת על עיכוב תהליכי דלקת אלה ובכך תורמים לשמירה על סיבי הקולגן והאלסטין מהרס מואץ שלהם הנלווה לדלקות עור כרוניות.

 

יעילות הפפטידים אל מול חומצה רטינואית

כיום מקובל להשוות את יעילותם המצטברת של תכשירים קוסמטיים עתירי פפטידים ליעילותה של החומצה הרטינואית המחייבת כאמור מרשם רפואי ואינה חפה מתופעות לוואי.
שימוש בחומצה רטינואית גורם לרגישות רבה לאור השמש ומחייב שימוש במסנני קרינה במשך שעות היום.
מעבר לכך, חומצה רטינואית אסורה לשימוש על ידי נשים הרות ומניקות ולעיתים דווקא אז כתמי הפיגמנטציה מטרידים באופן מיוחד.
מאידך, השימוש בתכשיר קוסמטי המכיל פפטידים אינו מחייב הימנעות מחשיפה לשמש וגם אינו אסור על הרות ומניקות.

עם זאת, גם תכשירים קוסמטיים חדישים המכילים את מולקולות הפפטידים מעניקים את מלוא התוצאות רק לאחר שימוש עקבי וממושך.
למשל, שימוש בתכשירים אלה לפרקי זמן של לפחות חודשיים הוא הנדרש בדרך כלל להשגת התוצאות הנראות לעין המתבטאות בין היתר בהפחתת קמטוטים, הפחתה בכתמי גיל כמו גם עלייה ברורה בלחות העור ומתחונו.

 

הפפטידים טרם נמצאים בכל תכשיר קוסמטי

זה המקום לציין כי חלק גדול מתכשירי הקוסמטיקה הוותיקים והפופולאריים טרם מכילים בין מרכיביהם פפטידים ולמרות כי יתכן ומכילים מרכיבים קוסמטיים משובחים כגון שמנים נדירים או מיצויים צמחיים מגוונים, אף לא אחד מן המרכיבים הוותיקים הללו הוא בעל יעילות המתועדת מחקרית כמעכבת הזדקנות של ממש בדומה לפפטידים.
כך שבבואכם לרכוש תכשיר טיפוח קוסמטי המתהדר בתכונות המעכבות הזדקנות, מה שנהוג לכנות תכשיר “אנטי-אייגי’ינג” אל תהססו לקרוא את רשימת המרכיבים המופיעה על גב האריזה ונסו לזהות אם מצוין בה לפחות אחד מהפפטידים.
מבין הפפטידים החשובים והיעילים ביותר ניתן למנות כיום את המטריקסיל, המטריקסיל- 3000 וכן את הפנטפפטיד, אצטיל טטרפפטיד-5 והפלמיטואיל פנטפפטיד-4.

 

בברכה,
ד”ר אודי בר.

Go Top