×

אהבות רעות ואהבות טובות

יש אהבות טובות, אתם יודעים?
אלה אשר גורמות לנו להיות מה שתמיד חלמנו להיות, למצות מעצמנו את מלוא הכשרון והיצירה.
אהבות כאלה בדרך כלל מצליחות בדרך כלשהי להתמזג בחיינו השוטפים, הן פשוט נמצאות שם ממתינות לכל רגע קט בו נושיט את ידינו ונחוש במגען החם. הן מקבלות אותנו כמו שאנחנו, בדיוק כמו שאנחנו ואולי אפילו עוזרות לנו, בעצם, לקבל את עצמנו, הרבה יותר טוב מאשר היינו לבדנו.
מושא אהבתנו חם ואוהב, רגוע ומרגיע, אנו אוהבים לאהוב אותו, אנו שמחים על אהבתנו אליו, איננו מנסים להלחם בכך, אהה, הן באמת טובות, האהבות הללו.
יש אהבות רעות, אתם יודעים?
יש אהבות אשר מכלות את שמחת חיינו, גורמות לנו לנוע כמטוטלת בין ייאוש מוחלט לבין אופוריה, בין מריבות מכלות ובין התפייסויות רבות עוצמה, והן אינן מותירות מקום לדבר אחר מלבדן. הן אינן מאפשרות ליצור, הן גוזלות את שלוות הנפש ולמעשה הופכות את המעורבים, מאוהבים, לבני ערובה בידיהן ההפכפכות. הן מדירות שינה מעיננו, הן גורמות לנו להיות מתוחים מבלי לדעת למה, הן גוזלות מאתנו את יכולת ההקשבה לכל דבר אחר פרט ואודותיהן. הן אפילו אינן מאפשרות לנו לדבר אודות שום דבר פרט לעליהן. הן הופכות אותנו לטרחנים בעיני חברינו ואומללים בעיני יקירנו.
הן גורמות לנו לשנוא את עצמנו וגם פעמים רבות את מושא אהבתנו. הן קורעות אותנו מבפנים בין הרצון לפגוע ולברוח לבין אובססיה להישאר, בכל מחיר!
אהה, הן באמת רעות!
אתם מכירים אהבות רעות וטובות שכאלה? אתם יודעים למה אני מתכוון?
אני בטוח שרבים מכם עדיין זוכרים בבירור רב כאילו היה זה אתמול, את ייסורי הנפש, הכמיהה המתישה, את התסכול אשר ליוו קשר רומנטי כלשהו בעבר. מעטים הם אלה אשר נחסכו מהם חוויות שכאלה. מאידך, אני משוכנע כי חלק מכם גם זכה לטעום את טעמן של האהבות הטובות. אני מקווה שגם אהבה זו כבר מוכרת לרבים מכם, אהבות כאלה בדרך כלל גורמות לחיינו להיראות במיטבם, כאמור. אנו פורחים, אנו נראים נפלא, אנו פוריים בכל אשר אנו עושים, אנו חסינים בפני ייאוש ובקושי זוכרים את מושג הדיכאון.
אהבות טובות הן גם אלה אשר מאפשרות לנו לפתח קשרים חברתיים נוספים מלבדן, הן מאפשרות לנו לחיות את החיים במלואם.
ובכן מה גורם לאותו הבדל ?
לאופי מערכות היחסים שלנו, השפעה מרחיקת לכת על תחומים כה רבים בחיינו, עד כי אין זה מן הנמנע לדבר על כך.
גם מבין מטופלי, נקל לראות את חשיבות המארג הזוגי ממנו מגיע המטופל. תתפלאו כמה לאופי המערכת הזוגית השפעה על דרך התמודדותו של בן הזוג החולה עם מחלתו. לעיתים התמיכה הזוגית משפיעה על עצם היכולת להחלים, לעיתים היא משפיעה על הדרך בה החולה מתמודד עם עצם מחלתו ולעיתים ביכולתה לזרז את לעכב החלמה. אתם מבינים שהבדל זה יכול להשפיע על חיים שלמים.
כעת משהבנו כי אהבותינו חשובות אפילו לבריאותנו, אולי הגיע העת לפצח את התעלומה….
מדוע אנו נשארים זמן כה רב באותם קשרים מכלים? ועוד, מדוע איננו מקפידים תמיד לאהוב רק לאהבות טובות? מדוע זה יכול לקרות לנו, פעם אחר פעם, מבלי שנוכל למנוע זאת?
הפעם לא אענה על השאלות האלה בעצמי, הפעם הייתי רוצה לשמוע את דעתכם. באיגרת הבאה אציג את רעיונותיכם, אני משוכנע כי הם יהיו מגוונים ומעניינים, כמו המציאות! ואתם תתפלאו לראות לכאורה כמה שונים אנחנו! אך בעצם אולי גם כל כך דומים…

בברכה,
ד”ר אודי בר.

Go Top